„V byznysu se řídíme hlavně srdcem,“ říká spoluzakladatel e-shopu Pilulka

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Co člověk potřebuje, aby dokázal změnit celé odvětví?

Stačí jen správná vize a odvaha?

Odpověď přináší host dnešního podcastu Myšlením na vrchol, podnikatel, investor a mimo jiné také komunální politik Petr Kasa, spoluzakladatel holdingu Pilulka.cz. Petr podniká v e-commerce již od roku 1999. Tehdy s bratrem Martinem založili e-shop kasa.cz, který v roce 2008 prodali. A na krátký čas se jejich společná cesta rozešla. V roce 2012 spolu bratři opět začali podnikat. Založili již zmíněný holding, a to s jedinou ambicí – změnit celý lékárenský trh. Petr Kasa se tak řadí mezi další z příběhů úspěšných lidí a sdílí zkušenosti, kterým se podrobně věnujeme také v našich psaných kurzech.

 • Jak se daří společnému podnikání bratrů Kasových?
 • Co člověk potřebuje, aby dokázal změnit celý segment trhu?
 • Jak se jim podařilo vybudovat firmu z nuly na miliardové obraty?

I na tyto otázky odpovídá Petr Kasa. „Už od začátku, co jsme Pilulku stavěli, jsme se na to podívali jen jako na prostou digitalizaci jednoho odvětví. Nebyla to jen digitalizace kamenné lékárny. Nebyl to sice náš hlavní záměr, řekněme, že to byl náš první impulz. Už od začátku jsme se na to ale dívali víc holisticky, z pohledu prevence, životního stylu a péče o zdraví. Proto naši zákazníci nejsou jen pacienti, jak jim říkají někteří lékárníci. Pro nás jsou to především lidé, kteří pečují o své zdraví nebo o zdraví svých blízkých,“ vysvětluje Petr Kasa hned v úvodu našeho povídání, když odpovídá na otázku, jaká myšlenka stála na počátku druhého podnikání, které rozjel s mladším bratrem Martinem.

Nejdůležitější rozhodnutí v životě děláme vždy srdcem a citem. 

Jestli je něco, co Petrovi v životě nechybí, tak jsou to nové nápady a vize. S bratrem mají v šuplíku ještě hromadu skvělých nápadů, ale dobře si také uvědomují, že některé z nich zkrátka a dobře potřebují správný čas. Ostatně v moderní historii stále můžeme najít podnikatele, kteří svým nápadem jednoduše předběhli dobu. Jenže jak poznat, že nastala správná doba? Petr, přestože je to pragmatický člověk, který staví podnikání na tvrdých datech, na mou otázku říká: „Byznys je samozřejmě o číslech a datech. Jenže všechno nejde spočítat, a proto rád říkám lidem, když mají potřebu všechno stavět jen na excelových tabulkách, že ta nejdůležitější rozhodnutí v životě stejně děláme vždy srdcem a citem.“ 

Petr touto odpovědí opět potvrdil, jak důležité je hledat neustálý balanc mezi svými pocity a rozumem. Další host tak svou zkušeností potvrzuje, jak je pro životní úspěch důležité porozumět svému vnitřnímu světu. Tomuto tématu jsme věnovali celé vydání tištěného kurzu Emoce + Rozum = Osud

Korporátní zkušenost – umět vidět za roh

Petr s mladším bratrem sice podnikal již od přelomu milénia, ale ve své kariéře si vyzkoušel i korporátní kariéru. Bylo tomu, když působil jako generální ředitel společnosti Nokia pro český a slovenský trh. V rozhovoru Petr  přiznává, že se do firmy Nokia dostal možná víc náhodou, než že by to bylo jeho přání. Zpětně ale hodnotí tuto zkušenost velmi pozitivně, protože díky tomu měl příležitost poznat, jak funguje globální trh a hierarchie ve velké společnosti. Na vlastní oči mohl pozorovat, jak snadno se může lídr trhu propadnout prakticky až na dno a nechat se předběhnout konkurencí, která je inovativnější a rychleji reaguje na změny. Pochopil, že pokud podnikatel chce být a zůstat lídrem, potřebuje se naučit dívat trochu za roh. Jak se vyvíjel a změnil trh nejen s mobilními telefony? Jaké ponaučení si z pádu Nokie odnáší Petr Kasa do svého života? Také to bylo tématem našeho povídání…

Co se dozvíte v rozhovoru s Petrem Kasou?

 • Jak získat odvahu pro velké vize
 • Proč je důležité udržovat balanc mezi srdcem a rozumem
 • Jak se neustále mění chování zákazníků
 • Jak reagovat na změny
 • Proč je lidské zdraví primárně o nastavení naší mysli
 • Jak přispívá zdravotní péče a celý systém ke zdraví lidí ve společnosti
 • Jak informační svět ovlivňuje kvalitu našich životů
 • Proč se Petr Kasa rozhodl vstoupit do komunální politiky
 • Jaké knihy Petra posouvají v životě dál
 • Jakou radu by dal svému mladšímu já

Petrova zkušenost

Společnost Pilulka.cz je v současné době největší zásilkovou lékárnou v ČR. V roce 2020 vstoupila na pražskou burzu, kde za 20 % akcií obdržela více než 300 milionů korun. Dnes v pilulce pracuje okolo 380 zaměstnanců a Petr Kasa v rozhovoru mimo jiné vysvětluje, že jsou už dnes mnohem více technologickou firmou než jen obchodníkem a online lékárnou. V kariéře i podnikání se však naučil zásadní věc: „První kritérium pro mě je, aby lidé do naší firmy chodili šťastní, abychom je nemuseli motivovat jen skrze nějaké bonusy. I proto máme v Pilulce hodně rozdílné lidi. Někteří potřebují více disciplíny, některým můžete dát více svobody. V průběhu let jsem tak nikoho nesoudil a přijímal druhé takové, jací jsou. V životě jsem se naučil, že mnohem důležitější než to, jací lidé jsou, je, zda na sobě pracují a zda se v životě nějakým způsobem posouvají dál.

V rozhovoru s Petrem Kasou padlo mnoho životních i podnikatelských zkušeností a zajímavých pohledů na život. I proto věřím, že si v našem rozhovoru každý najde inspiraci pro lepší život. A pokud budete po poslechu rozhovoru přemýšlet, jak si osvojit podobný pohled na život, mám pro vás tři tipy:

 1. O pozitivní nastavení mysli můžete začít pečovat v rámci kurzu pozitivního myšlení. Jedná se o zvýhodněný set dvou tištěných publikací. Nejprve v teoretické rovině zjistíte, jak vypnout negativní myšlení, a následně kurzem Přepni mysl na lepší život převedete vše do praxe. Zvýhodněný set je k dispozici jen zde.
 2. Hledat a udržovat vnitřní rovnováhu vám pomůže kurz Emoce + Rozum = Osud.
 3. V rozhovoru zazněly tipy na zajímavé knihy osobního rozvoje:
 • Hluboká práce od Cala Newporta vám pomůže dotahovat věci do konce.
 • Myšlení rychlé a pomalé od Daniela Kahnemana vysvětluje, jak funguje lidská mysl.
 • Šum je knižní novinka od Daniela Kahnemana, kde budete zkoumat lidský úsudek.

© Lukáš Eder