„Štěstí nacházím ve vnitřní rovnováze,“ říká angel investor Martin Rozhoň

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Psal se rok 2018 a Martin Rozhoň již 18. rokem působil jako CEO a majitel společnosti Vivantis. V té době firma z Chrudimi dosahovala miliardového obratu, působila na několika evropských trzích a zaměstnávala okolo třech stovek zaměstnanců. To vše se Martinovi podařilo vybudovat za 18 let z nuly i přesto, že původně takové ambice vůbec neměl. Na začátku všeho stály potíže se zdravím. Už během dospívání řešil Martin chronické zdravotní problémy a pomohla mu jej vyřešit až jeho maminka pomocí alternativních postupů a přírodní léčby. Pro Martina to byl impulz založit informační web CelostniMedicina, a aby jej měl z čeho financovat, rozhodl se založit e-shop, který tak trochu neplánovaně začal růst, až vyrostl v moloch, který z Martina vysával víc energie, než si byl ochoten připustit. Čtenáři tištěného kurzu Prevence vyhoření už jistě tuší, co následuje, když člověk až příliš přichází o svou energii, aniž by ji někde jinde doplňoval.

Podobně jako Martin založil Vivantis skrze zdravotní problémy, tak kvůli nim z Vivantisu také odešel. „Nedělají mi dobře špatné vztahy s lidmi. Jsem perfekcionista a tak trochu workoholik. Jenže když podnikáte v e-commerce, kde je s ohledem na velkou konkurenci obrovský tlak na výsledky, tak prostě musíte své lidi trochu tlačit do výkonu, což může narušovat vzájemné vztahy. Do toho jsem měl jako jediný majitel a CEO na svou osobu podepsanou směnku za 150 milionů korun a vedl 300 zaměstnanců. To vše ze mě vysávalo energii, a tak se stalo, že jsem dokázal ve Vivantisu třikrát za sebou vyhořet. Když se mi to stalo potřetí, věděl jsem, že následky by byly fatální pro mé zdraví. Byl jsem z toho všeho tak unavený, že jediné, na co jsem myslel, bylo zbavit se té zátěže. Pomalu jsem byl rozhodnutý dát někomu celou firmu snad i zadarmo, jenom abych se jí zbavil. Naštěstí jsem to dělat nemusel,” dodává trochu s úsměvem Martin, když vzpomíná, jak v roce 2018 firmu prodal.

Také vás napadla otázka, jak je možné, že někdo, kdo se zajímá o alternativní léčbu a čte knihy osobního rozvoje, dokáže v životě třikrát vyhořet kvůli stejnému problému? I na tuto otázku jsem se zeptal Martina Rozhoně v podcastu Myšlením na vrchol. Zcela výjimečně jsem se s Martinem nesetkal v našem podcastovém studiu, ale vypravil jsem za ním do Novohradských hor, kde s manželkou budují Boží regenerační centrum. Náš rozhovor si můžete poslechnout ve videu níže:

Energie jen pro lidi dobrou karmou

Dnes už Martin ani nemůže uvěřit, že jsou to čtyři roky, co z firmy odešel. Má pocit, jako by to byl úplně jiný život. Když za prodej firmy utržil několik milionů korun, hodně lidí v jeho okolí mu říkalo: „Tak teď už jsi za vodou, co? Teď už si můžeš užívat života a dělat si, co chceš.” Martin se ale necítil šťastný díky penězům. Štěstí se naučil hledat ve svém vnitřním klidu. V rovnováze mezi myslí a srdcem. Svou zkušeností tak opět potvrzuje poznatky z tištěného kurzu Emoce + Rozum = Osud. Martin na vlastní kůži zažil, že když poslouchal jen to, co radí mysl, a nenaslouchal hlasu srdce i duše, tak sice je schopen dosáhnout skvělých výsledků, ale ty samy o sobě opravdové štěstí nepřinesou. Sám v životě poznal mnoho bohatých lidí, kteří zasvětili svůj život honbou za penězi a vyměnili je za své zdraví nebo harmonické vztahy s rodinou a přáteli. Už dávno pochopil, že peníze nikomu štěstí nepřinesou. Naučil se je spíš vnímat jen jako další energii, a tak když se po prodeji firmy stal angel investorem, rozhodl se tuto energii investovat dál a zcela vážně říká, že neinvestuje do firem a startupů, ale do pouze do lidí s dobrou karmou. 

 • Jak Martin pozná takové lidi? 
 • Jak je možné, že ani jedna z 19 investic není ztrátová?
 • Proč je podle něj důležité neustále hledat vnitřní balanc?
 • Jak se zpětně dívá na období, kdy vedl 300 zaměstnanců?
 • Jak byznys narušoval partnerský vztah s manželkou?
 • Proč Martin rozděluje smysl na emoční a racionální?
 • Jaký smysl dává budovat Boží regenerační centrum v Novohradských horách? Je to snad splněný sen?

Nejen to se dozvíte v rozhovoru s Martinem Rozhoněm. Rozhovor je ke zhlédnutí na našem YouTubovém kanále – viz video výše –, ale také v každé podcastové aplikaci. Stačí si jen naladit podcast Myšlením na vrchol, kde získáte každodenní inspiraci pro lepší život ať už ve formě rozhovorů se zajímavými hosty, nebo krátkých podcastů k zamyšlení.

© Lukáš Eder

P.S. Líbí se vám myšlenky, jež zazněly v rozhovoru s Martinem Rozhoněm? Říkáte si, jak jeho zkušenosti přenést do vlastního života a vyhnout se zbytečným chybám? Martin může být důkazem, že není důležité, co vše v životě víme, ale že je mnohem důležitější, jak s těmito informacemi nakládáme. Je snadné se nechat strhnout svým prostředím a starými vzorci chování. I proto každý měsíc publikujeme tištěné FC kurzy, abychom našim čtenářům dávali neustále nové impulzy a podněty pro lepší život. V praxi to vypadá následovně:

 • V tištěném kurzu Jak nevyhořet od Petra Casanovy získáte všechny zásadní informace. 
 • V navazujícím kurzu Udržuj vnitřní plamen získáte zkušenosti a příběhy lidí, kteří jsou jen krok před vámi a nebojí se své zkušenosti předávat dál.
 • Oba dva kurzy jsou k dostání ve výhodné sadě jen zde.
 • Pokud nevíte, co konkrétně od tištěných kurzů očekávat, tak ukázku si můžete přečíst zde.