„Chtěli jsme jen vyrábět něco ze dřeva a být v tom nejlepší,“ říká podnikatel Jiří Krůta

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Na začátku jsem přišel za svým letitým kamarádem Vojtěchem a řekl mu o skvělém podnikatelském nápadu. Vojta chtěl také rozjet vlastní projekt, a tak jsme do toho šli společně. Sbírali jsme různě po vrakáčích stará kola, dávali jim nový život a docela se i dařilo. Lidem se kola líbila, byl o ně zájem, jen jsme to vůbec neměli spočítané a ekonomicky to vůbec nedávalo smysl,” vypráví Jiří Krůta, host podcastu Myšlením na vrchol, co jej přivedlo s kamarádem z dětství na společnou podnikatelskou cestu. Ve svých myšlenkách potvrzuje principy, jimž se podrobně věnujeme v tištěném Improoviu.

Ze začátku, tak jak už to v podnikatelských příbězích bývá, to pro ně byla práce především po večerech a během volného času. Jiřímu a Vojtěchovi však bylo jasné, že byznys s jízdními koly není udržitelný, a tak se poohlíželi po něčem jiném. Cesta osudu je přivedla do truhlářské dílny a tam se začal rodit nový nápad. „Procházeli jsme dílnou a všude okolo jsme viděli hromady ovocných dřevin. Tehdy nás s Vojtou napadlo, že bychom z nich mohli začít vyrábět doplňky do kuchyně. Mohl by to být hezký příběh, říkali jsme si,” vzpomíná Jiří na životní moment, který dal později vzniknout nové značce prémiových a ručně vyráběných dřevěných doplňků do kuchyně UBRD. 

Jiří Krůta je sice vyučeným truhlářem, ale žádnou lásku k řemeslu jako takovému u něj nehledejte. Dalo by se říct, že se truhlářem vyučil spíš z donucení. Pravděpodobně ho tehdy ani ve snu nenapadlo, že jej toto řemeslo bude jednoho dne živit. Záměrně však neříkám, že se jím bude živit, protože Jiřího Krůtu v montérkách a v dílně zase tak často nenajdete. Technologie výroby je spíš úkolem pro kamaráda Vojtu Hracha. Jiří si po vyučení dodělal maturitu a odstěhoval se do Prahy, kde po nějakém čase pracoval pro Richarda Galoviče, který se tehdy snažil oživit retro značku jízdních kol Favorit, což mu ale nevyšlo. Právě po této zkušenosti se zrodil nápad vracet starým kolům nový život. Především Jiří sbíral zkušenosti v online marketingu a mimo jiné také velmi důležité kontakty. 

Jedním z takových kontaktů byl také uznávaný český designér Petr Novague, kterého podnikatelé oslovili se svým nápadem vyrábět designové doplňky do kuchyně. Zanedlouho vznikl vlajkový produkt. Designové kuchyňské prkénko, vyráběné z amerického ořechu, nejen že svým tvarem připomíná linie národní vlajky, ale stalo se také vlajkovým produktem truhlářské dílny Jiřího a Vojtěcha. Právě proto prkénku neřeknou jinak než Vlajka. Se svým vlajkovým produktem uspěli dva kamarádi v roce 2019, což bylo nedlouho po založení vlastní truhlářské dílny u brdských lesů. Nejprve získali za Vlajku ocenění na mezinárodní soutěži iF Design Award a hned nato si převzali něco jako designérského Oscara v soutěži Red Dot Design Award

  • Jak moc tato ocenění ovlivnila podnikání dvou kamarádů?
  • Jaké jsou jejich společné ambice do budoucna?
  • Jak vznikla spolupráce s Petrem Novaguem?
  • Kdy se rozhodli vstoupit do podnikání na plný úvazek?

Nejen na tyto otázky odpovídá Jiří Krůta v rozhovoru pro podcast Myšlením na vrchol. Podcast si můžete poslechnout v každé podcastové aplikaci nebo přímo zde v přehrávači nad tímto článkem.

© Lukáš Eder