„Dětskou obezitu řeší jen hodina pohybu denně,“ říká Zdeněk Rak z iniciativy 6 hodin

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

V roce 1991 trpělo obezitou nebo mělo nadváhu 10 % dětí, v roce 2021 je to však už 26 % a toto číslo stále stoupá. Děti se stále méně věnují pravidelnému sportu a pohybovým aktivitám, hůře se stravují, nemají vytvořené správné návyky a chybí jim společné pohybové aktivity s rodiči.“ Těmito slovy uvádí na svých webových stránkách současný problém s dětskou obezitou iniciativa #6hodin. Současného trendu rostoucí dětské obezity si všímá také WHO (Světová zdravotnická organizace), která pro děti doporučuje minimálně 7 hodin aktivního pohybu týdně. Snížené pohybové aktivitě přispěla i nedávná covidová situace a co si budeme nalhávat, vymoženosti moderní doby zdravému pohybu dětí také příliš nepřispívají. Jenže jak přirozeně rozpohybovat naše děti? Jak je motivovat k pohybovým aktivitám?

Podobné otázky si položil také host dnešního podcastu Myšlením na vrchol Zdeněk Rak. „Škola zajišťuje našim dětem maximálně hodinu aktivního pohybu týdně v rámci tělesné výchovy, zbytek už je na rodičích. Proto vznikla iniciativa 6 hodin, abychom doplnili doporučení WHO. Okolní státy už tento problém začaly řešit, například Rakousko zavádí tělesnou výchovu každý den. V Česku se ale toho moc nedělo, a tak jsme si během covidu dali za cíl rozhýbat Česko. Odpovědnost ale nenese stát, nýbrž rodiče. Proto chceme děti motivovat ke zdravému pohybu tím, že začneme motivovat jejich rodiče. Těm potřebujeme vysvětlit, že důležitý je pohyb dítěte společně s rodiči. Mnohdy si totiž neuvědomují, že pozitivní návyky a kladný vztah k pohybu si vytváříme právě během dětství. A je to odpovědnost nás, rodičů, abychom v dětech takové návyky vytvořili,” vysvětluje Zdeněk hned v úvodu dnešního rozhovoru. 

Sám je otcem tří dětí a se sportem spojil prakticky celý profesní život. Nejprve začal organizací víkendových akcí a dětských táborů a po studiích se dostal do Red Bullu, kde strávil 15 let. Zde začal nejprve organizací studentských akcí, později přešel na sportovní akce a jeho kariéra vygradovala až na pozici ředitele Red Bull Air Race. V současné době Zdeněk působí jako CEO společnosti Pragosport, která drží například vysílací práva na přenosy české fotbalové ligy. Už během covidu si Zdeněk s pár kolegy ze sportovního prostředí začal uvědomovat, že rostoucí trend nízkého pohybu bude mít dopady nejen na kvalitu jejich života v dospělosti, ale také ohrožuje mnoho sportovních týmů, které mohou kvůli nedostatečnému zájmu klidně i zaniknout. I proto se rozhodli s tím něco dělat. A tak vznikla iniciativa
6 hodin, jejímž cílem je motivovat rodiče společně s jejich dětmi ke každodenní pohybové aktivitě. 

  • Jakým způsobem chtějí motivovat rodiče ke sportu?
  • Proč je rostoucí trend nezájmu dětí o aktivní životní styl problém pro sportovní kluby?
  • Jaké dopady bude mít nízký pohyb dětí v současnosti pro dospělou populaci v blízké budoucnosti?
  • Proč je to odpovědnost především rodičů?
  • Jací sportovci se do iniciativy 6 hodin už zapojili?
  • Jakým příkladem jde Zdeněk se svými dětmi?

Pokud vás zajímá toto téma ať už jako rodiče, trenéra, nebo kohokoliv, koho zajímá jak motivovat druhé k aktivnímu životu, jistě vás bude bavit dnešní podcast. Poslechnout si jej můžete v každé podcastové aplikaci nebo přímo zde v přehrávači nad tímto článkem.

© Lukáš Eder

P.S. Pokud hledáte ještě další inspirativní myšlenky ze světa osobního růstu, jistě vás zaujme koncept kurzu Improovio. Každé dva měsíce zasíláme předplatitelům přímo do jejich schránek tištěné Improovio, kde přinášíme příběhy, rozhovory a myšlenky, ale především i pracovní listy, které jim i vám pomohou vše aplikovat do života a odpovědět si na důležité otázky. Více o tištěném kurzu Improovio zjistíte zde.