„Pepř je pouhý prostředek k naplnění vize,“ říká David Pavel, zakladatel Pepper Field

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Původně měli v plánu dovolenou ve Vietnamu. Tahle cesta ale nevyšla, a tak změnili své plány a odletěli do Kambodže. Tehdy ještě netušili, jak bude tato dovolená osudová pro jejich společný život. Klára Dohnalová a David Pavel vždy rádi cestovali po jihovýchodní Asii, ale Kambodža je doslova uhranula. „Cesta do Kambodže nám změnila celý náš  život a kompletně vše překopala. Od první cesty jsme vše přizpůsobili právě Kambodži. Procestovali jsme toho opravdu hodně, ale najednou jsme měli společně s Klárou takový pocit, že je něco jinak. Cítili jsme se v té zemi moc dobře a oba dva jsme měli potřebu začít tamním chudým lidem nějak pomáhat,“ popisuje hned v úvodu dnešního podcastu Myšlením na vrchol David Pavel, když vzpomíná na rok 2016, kdy se uskutečnila jejich osudová cesta.

O dva roky později, v roce 2018, založil se svou přítelkyní Klárou projekt Pepper Field. Kampotský pepř je totiž mnohými gurmány označován jako černé zlato nebo také šampaňské mezi pepři. Pěstování pepře v Kambodži má svou tradici. Pěstují jej velké farmy, ale stejně tak i drobní farmáři, pro které je jeho produkce velmi často jediný zdrojem příjmu pro rodinu. Bohužel ale většina farmářů nerozumí obchodu a konkurovat velkým farmám pro ně není jednoduché. Když se Davida v rozhovoru zeptám, jak náročné bylo začít dovážet Kampotský pepř do Evropy, potvrzuje to, co si vštěpují čtenáři tištěného Improovia. Tedy že není důležité, CO a JAK bude člověk dělat. Důležitý je záměr, tedy PROČ.

Na začátku jsme měli na papíře několik možností, jak začít pomáhat tamním lidem v chudých oblastech. Dovoz pepře nebyla jediná možnost. Když jsme svůj nápad konzultovali s českou ambasádou, varovali nás a odrazovali. Mnoho lidí před námi už si prý na podobném projektu vylámalo zuby. Dnes už chápu proč, ale ani to nás neodradilo a bylo to hlavně z toho důvodu, že jsme nechtěli JEN dovážet pepř a vydělávat hromadu peněz. Naší hlavní motivací bylo pomoct chudým farmářům. Dnes, po čtyřech letech, si už můžeme dovolit odebírat veškerou jejich produkci. Díky tomu mohou jejich děti například studovat. Když se do Kambodže pravidelně vracíme a vidíme dopady naší práce, je to ta nejlepší odměna,” vysvětluje David Pavel během našeho povídání.

  • Jak moc byla důležitá správná motivace pro rozjezd funkčního byznysu?
  • Věřili by David s Klárou, že už po čtyřech letech budou schopni dovážet do Evropy desítky tun Kampotského pepře?
  • Čím je tento pepř jiný?
  • Jak na něj reagují zákazníci?
  • Jaké jsou jejich další ambice s Pepper Fieldem?

Česko jsme původně vnímali jen jako startovací trh, neměli jsme velká očekávání, ale zájem mezi lidmi nás opravdu překvapil,” říká host dnešního podcastu a popisuje, jakým způsobem se jim podařilo vzbudit zájem o černé zlato v podobě Kampotského pepře. Naše povídání je plné inspirace pro každého, kdo chce převzít odpovědnost za svůj život a stát jeho aktivním tvůrcem. Poslechnout si jej můžete v každé podcastové aplikaci nebo přímo v přehrávači nad článkem.

© Lukáš Eder

P.S. Pokud hledáte ještě více inspirace a současně nástroj, který vám pomůže urovnat si myšlenky a soustředit se jen na to důležité, jistě vás osloví tištěné Improovio. Najdete v něm mnoho myšlenek, příběhů a rozhovory s lidmi, kteří změnili svůj život. Vedle toho také pracovní listy, se kterými to dokážete také. Improovio je k dispozici jen pro předplatitele zde a prodej jednotlivých výtisků najdete zde.