„Inspirací pro rozjezd podnikání byl můj syn,“ říká podnikatelka Jana Vyhlídalová

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Dvacet let sbírala zkušenosti v marketingu, pracovala ve velkých korporátech a málokdo z jejích kolegů s ní zvládal držet krok. Jana Vyhlídalová o sobě říká, že je velmi emotivní, energická a baví ji tvořit. „Jsem docela střelec a nemám strach zkoušet nové věci. Právě to, že se nebojím, mi v životě pomáhá. Raději si věci vyzkouším, než abych nad nimi trávila hromadu času analýzou, a když se třeba projekt nepodaří, tak ho prostě opustím a jdu dál. Bez výčitek. Beru to jako zkušenost,” zmiňuje Jana v samotném závěru dnešního podcastu Myšlením na vrchol, jehož byla hostem. 

Už při práci v korporátu si chtěla dělat věci po svém, což samozřejmě nebylo vždy možné. I proto si už tehdy pohrávala s myšlenkou vlastního podnikání, kde byla pro Janu největší motivací touha po svobodě. Zlomový okamžik přišel, když se Janě narodil syn Adam. Mnoho matek na mateřské vnímá starost o děti jako překážku a možná to někdy používají jako výmluvu, proč není vhodná doba plnit si své sny. Pro Janu Vyhlídalovou byl však Adam inspirací. „Když byly Adamovi tři roky, docela jsem se nudila, a tak jsem si řekla, že zkusím rozjet nějaké podnikání. Tehdy jsem se rozhodla prodávat hračky asi i proto, že to bylo Adamovi blízké,” popisuje Jana začátky svého prvního podnikatelského projektu Kidtown, kde se už deset let specializují na hračky, které přispívají k přirozenému a zdravému vývoji dětí. Dnes ve dvou pobočkách v Praze a na e-shopu. Specializují se ale také na pomůcky pro děti s handicapem. Například pro děti s poruchami autistického spektra, včetně Aspergerova syndromu, případně na další druhy postižení. A když už byla v rozhovoru řeč o dětech s autismem, nemohl jsem si nevzpomenout na příběh Marka Slouky, které mu natáčení videí na YouTube pomáhá ve zlepšování komunikačních dovedností. Příběh si můžete přečíst v tomto Improoviu.

Jak velkou inspirací je pro Janino podnikání právě syn Adam, naznačují také její další podnikatelské aktivity. S nástupem syna do školy přidala do svého portfolia projekt KidtownEdu, který se dnes specializuje na dodávání učebních pomůcek do škol. Původní myšlenka projektu ale byla trochu jiná. V rozhovoru se Jana Vyhlídalová podělí mimo jiné také o to, jak změnila za chodu byznys model tohoto projektu tak, aby stále zapadal do vize jejího podnikání, ale také jak své podnikání dále rozšířila o třetí projekt makeITtoday, který pořádá kurzy, workshopy a tábory zaměřené na rozvoj digitálních dovedností u dětí už od 5 let. V nabídce jsou například kurzy programování v Minecraftu, robotika, vývoj her a aplikací, modelování a 3D tisk, grafika, fotky, animace a mnohé další. Povídání s Janou Vyhlídalovou není rozhodně jen rozhovorem o podnikání. Řeč přišla také na výchovu dětí v moderní době.

  • Jak mohou moderní technologie přispívat ke zdravému a přirozenému vývoji dětí?
  • Proč podle Jany není správná cesta izolovat dětí od mobilních telefonů a tabletů?
  • Jak vypadá hračka, se kterou si dítě bude hrát celé dětství?
  • neomrzí jej po pár týdnech?
  • Jak mohou takové hračky přispívat dětem k rozvoji?
  • Z jakých knih Jana sbírá inspiraci pro lepší život?
  • Co jí pomáhá všechny chytré myšlenky z knih aplikovat do života?

Také o tom jsme se bavili v dnešním rozhovoru, do kterého se můžete zaposlouchat přímo zde v přehrávači nad článkem nebo v jakékoliv podcastové aplikaci.

© Lukáš Eder

P.S. Pokud hledáte ještě více inspirace a současně nástroj, který by vás vedl na cestě za lepším životem, jistě vás zaujme tištěné Improovio. Každé dva měsíce posíláme předplatitelům do jejich poštovních schránek tištěnou publikaci, kde za každým článkem naleznete pracovní list. Díky nim se čtenáři stávají účastníky svého vlastního kurzu osobního rozvoje, kde jsou schopni být sami sobě lektorem a sami rozhodují o tom, kdy, kde a jak často budou investovat čas do práce na svém lepším životě. K dispozici jsou také samostatné výtisky zde, ale mnohem výhodněji získáte Improovio v rámci předplatného.