Za rok uběhne 4 000 km. Za každý 1 km daruje 1 korunu autistickým dětem. Ladislav Nekarda říká: „Je to pro mě motivace.“

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Běhat jsem začal v roce 2015. Původně jen tak, pro zábavu. Ale postupem času se z toho stala vášeň, která mě baví i dnes. Pak jsem ale začal přemýšlet, jak bych mohl svým běháním někde jinde začít pomáhat, až mě kamarádka Veronika přivedla ke spolku ADAM. Když jsem viděl, jakou práci dělají, rozhodl jsem se jim za každý uběhnutý kilometr darovat jednu korunu,” vypráví host dnešního podcastu Ladislav Nekarda, když mluví o své vášni k běhání. 

Milovník běhu v rozhovoru přiznává, že se pro něj závazek stal současně i vnitřní motivací. Ladislav se u spolku ADAM – autistické děti a my z.s. „vyběhal“ až k ambasadorovi a jeho netradiční aktivita byla také inspirací pro spuštění projektu BĚHÁM PRO ADAMA čili pro děti s autismem. Zde se mohou k Ladislavově aktivitě připojit také další milovníci běhání, kteří by rádi svou aktivitou chtěli někde pomáhat. Více se o tomto projektu dozvíte ve videu níže.

Za poslední dva roky Ladislav Nekarda uběhl PRO ADAMA okolo 6 000 km a z toho dvě třetiny jen v minulém roce. V rozhovoru otevřeně přiznává: „Netušil jsem, že jsem něčeho podobného vůbec schopen. Běžně jsem běhal okolo 1 600 km ročně, ale vědomí, že každým dalším kilometrem mohu někde pomoci, mě motivuje běžet dál.“ Když se Ladislava během rozhovoru zeptám, co ho přivedlo zrovna k podpoře dětí s poruchou autistického spektra, tak očekávám, že má sám nějakou zkušenost s touto nemocí. Ladislav mě však vyvede z omylu. „Ve svém okolí jsem nikdy neměl nikoho, kdo by měl s autismem nějakou zkušenost. Upřímně jsem ještě do nedávna o autismu mnoho nevěděl. Chtěl jsem jen pomáhat někde, kde to bude dávat smysl, chtěl jsem, aby to málo, které mohu dát, opravdu někde pomohlo. Ke spolku ADAM mě přivedla kamarádka Veronika. Bez nich bych se pravděpodobně k autismu nedostal.“

V každém vydání tištěného Improovia se věnujeme příběhu jednoho z pravidelných posluchačů tohoto podcastu. Ve vydání Přepni mysl na lepší život se mohli čtenáři seznámit s věrným fanouškem Miroslavem Sloukou, který má shodou okolností doma syna autistu. Jak je nejen pro každého z nás, ale stejně tak i pro děti s autismem důležitá v životě správná motivace, ukazuje Miroslav na příkladu svého syna Marka. Ten si jako mnoho jiných dětí v podobném věku našel zálibu ve sledování videí na YouTube a jednoho dne vyřkl přání, že by také chtěl být youtuberem. Nutno podotknout, že Marek má potíže zejména s komunikací, a Miroslava napadlo, že by tvorba videí na YouTube mohla synovi pomáhat se v komunikaci začít zlepšovat. Když svůj nápad projednal s logopedem, tak ten jen souhlasně přikývl a řekl, že zkusit se má všechno. Marek Slouka si tak stanovil cíl získat 100 tisíc odběratelů svého YouTube kanálu a tento cíl se stal jeho motivem pro další tvorbu. Pokud byste měli chuť Marka v dosažení jeho cíle podpořit, stačí kliknout na odběr v jednom z jeho příspěvků ve videu níže.

Jak příběh hosta dnešního podcastu, Ladislava Nekardy, tak příběh mladého yotubera Marka nám ukazuje, jak snadné může být získat pro své cíle správnou motivaci. Jak se to podařilo Ladislavu Nekardovi a jak se díky tomu stal patronem spolku ADAM, zjistíte v dnešním podcastu. Poslechnout si jej můžete v každé podcastové aplikaci nebo přímo nad tímto článkem.

© Lukáš Eder