SOBĚLÍDREM: Těžké časy, vítejte!

Dějiny nám ukazují, že dlouhotrvající dobré časy lidstvu zrovna neprospívají. Je to asi tím, že když už je dobře, brzy zapomínáme na to, jaké to bylo, když bylo zle, a přestáváme být vděční. Anebo je to tím, že neumíme příležitosti dobrých časů efektivně využít, protože nás najednou nic netlačí a zpohodlníme. Kráčíme si po promenádě pokroku a chováme se jak šlechta před francouzskou revolucí. Plýtváme jídlem, oblečením, vodou, životem. Kupujeme a nakupujeme, objednáváme a máme čím dál víc. A desatery boty a patnáctery! A ještě jedny v jiné barvě, ať to ladí.

Když nemáme důvod ke štěstí v sobě, snažíme si ho koupit. A obchodní svět je plný vykuků, kteří to pochopili a navozují nám přesvědčení, že když si objednáme tohle nebo tamto, tak konečně to štěstí najdeme. Dokonce nás přiměli myslet si, že teprve až když se krásně oblékneme, můžeme začít milovat bytost v zrcadle.

Ale zpět k dobrým a těžkým časům. V dobrých časech děláme z komárů velbloudy. Z kravin máme problémy jako hory. Trochu napětí vnímáme jako totální jatka. A neúspěch našich fotbalistů na mistrovství jako národní tragédii. Schází nám hrozba – nejsilnější pohon evoluce. Strašlivě nám v dnešní době schází nemít na výběr. Jenže my máme na výběr nejvíc za celou historii lidstva. A jsme toho přežraní.

Dříve stačilo lidem na Vánoce ozdobit větvičku. Dneska potřebujeme každý stromek a mnohdy až ke stropu. A ještě se plácáme po ramenou, jakou že vánoční atmosféru jsme to dokázali doma navodit. A dárky! Hlavně děcka zasypat hromadou krabic. Krásně o tom píšou Halda a Herman: „Dnešním dětem schází ryzí radost. Dostanou totiž všechno ještě dřív, než to chtějí.“

Potřebujeme těžké časy! A tím nemyslím válku. Potřebujeme těžké ekonomické časy, aby nás vytrhly z konzumní letargie a digitálních orgií. Potřebujeme jakkoli vybičovat náš biologický mechanismus přežití, protože riziko vyhynutí vlivem klimatických změn nás zcela zjevně vůbec neplaší. Pořád si je kde půjčovat čas a kam vynášet plast. Pořád nám víc chutná Netflix než změna.

Těžké časy zrodí silné jedince.
Silní jedinci zrodí dobré časy.
Dobré časy zrodí slabé jedince.
Slabí jedinci zrodí těžké časy.

Lidské tělo, mysl ani duch nejsou stavěny na pohodlí a nekonečnou vnější pohodu. Bez stimulů, povinností a zátěže začnou chátrat. Obezita fyzická je vidět na první pohled. Přál bych si ale, abychom dokázali spatřit, jak morbidně obézní jsou také naše mysli a duch. Chybí jim odříkání si. Schází jim nepohodlí bez možnosti utéct si za dopaminem do digitálního světa.

Nechci tady být za kritika všeho, protože kritizovat je strašně snadné. Je to nejrychlejší způsob, jak se cítit důležitě. Jenže ono se to týká i mě! Všechny články, které píšu, píšu také pro sebe, a hlavně pro sebe. Akorát je navíc publikuji. Pomáhá mi to připomínat si důležité věci a pamatovat na ně. Pomáhá mi to držet se mých rozhodnutí a vytrvat.

Rád vzpomínám na Marka Aurelia – jednoho z nejmilovanějších vládců v dějinách. Jako římský císař často spal na tvrdé zemi a jedl jídlo chudých, aby jeho tělo, mysl ani duch nezapomněly, jak se žije většině těch, kterým vládne.

To, že se máme příliš dobře, nám brání plně prožívat prosté štěstí. Znemožňuje nám to růst a sílit. Dokonce nám to mnohdy znemožňuje prožívat přítomný okamžik a vůbec to, že jsme naživu. Těžké časy a strádání jsou pohon. Jsou takovým kardiocvičením pro mysl a ducha. Takže až půjdete do obchodů a uvidíte, jak se všude začíná zdražovat, řekněte si: „Těžké časy, vítejte zpátky!“

ÚKOL SOBĚLÍDRA:
Zkuste si ustlat na podlaze na rohoži a povečeřet misku rýže, suchý chléb nebo kukuřičné placky. Nechejte pro jednou v zimě rukavice a čepici doma a klimatizaci v autě vypnutou. A pamatujete, že i pak se budete mít lépe než tisíce generací vašich předků před vámi.

MOUDROST SOBĚLÍDRA:
Pokud přicházejí těžké časy, svítá na lepší časy. Budeme totiž donuceni stát se lepšími verzemi sama sebe, tak ať tu šanci nepropásneme.

Přeji vám krásný den na cestě stát se sami sobě lepšími lídry s naším magazínem IMPROOVIO.
S kódem MKB10 získáte ode mě na předplatné 10% slevu.

S úctou, Petr Štěpánek
www.facebook.com/petr.stepanek.live
www.linkedin.com/in/petr-stepanek-live

PS: Další články z rubriky SOBĚLÍDREM si můžete přečíst zde.

O autorovi rubriky SOBĚLÍDREM:
Před lety přivedl do Česka film Tajemství, dnes je Petr Štěpánek producentem programu Myšlením k bohatství z dílny Nadace Napoleona Hilla, vydavatelem knihy MYŠLENÍM K BOHATSTVÍ | 1937 PRVNÍ VYDÁNÍ spolutvůrcem programu Cesta vděčnosti. O svém poslání říká: „Smyslem mé práce není přivést druhé k sobě (myšleno ke mně), ale přivést je k sobě (myšleno k nim samým), protože kdykoliv pouze někoho následujete, nakonec místo toho, abyste vylezli ze své vlastní mentální krabice, vlezete do té jeho. Stát se dobrým Sobělídrem je v dnešní době další evoluční stupeň osobního rozvoje.“