Jak na firemní kulturu

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Štěstí v práci. Někteří lidé se chytají za hlavu, jakmile vyslovíte tato slova, ale jiní jen s úsměvem přikyvují. Ti druzí totiž už vědí, že práce nemusí být jen povinnost a otrava, ale že to může být také radost a potěšení. A co si myslíte, že nejvíce rozhoduje o tom, zda budete patřit mezi první, nebo druhou skupinu lidí? Za mě je to určitě firemní kultura, protože i když budete dělat práci, která vás sebevíc baví, tak těžko v ní budete šťastní, když kolem vás budou lidé, se kterými máte špatné vztahy. 

Když se řekne „firemní kultura“, tak první jméno, které mi vytane na mysli, je Jiří Halousek – CEO a spolumajitel společnosti Iresoft. S Jirkou jste mohli slyšet rozhovor v tomto nedávném podcastu a jedno z hlavních témat našeho povídání byla právě firemní kultura. To, o čem Jirka v rozhovoru mluvil, nejsou rozhodně jen prázdné řeči a naučené fráze. Vycházel především ze svých zkušeností, protože vše, o čem mluvil, má ve své společnosti poctivě odžité. I proto jsem byl moc vděčný, když mi Jirka Halousek jen pár dní po našem rozhovoru poslal opravdu skvělý článek do nového vydání magazínu Improovio na téma štěstí v práci. A ve svých myšlenkách se Jirka dostává právě k samotné definici firemní kultury, kdy zmiňuje: „U firemní kultury platí, že je dána tím nejhorším, ještě tolerovaným chováním.“

Někteří podnikatelé a některé organizace si myslí, že firemní kulturu vytvoří jen skrze benefity nebo nějaké cool prostředí. Různé firmy se předhánějí v množství benefitů, které zaměstnancům nabídnou, a myslí si, že tím vytváří tu správnou firemní kulturu. Tyto firmy si ale neuvědomují, že tito zaměstnanci k nim jdou více za zmíněnými benefity, a možná už méně za prací jako takovou. A pak už je jen otázkou času, než přijde někdo jiný a nabídne jim lepší benefit. Jirka Halousek ale ví, že firemní kulturu skrze benefity nevytvoříte, a mimo jiné to také zmiňoval v našem rozhovoru. Kulturu tvoří lidé a vztahy, které mají mezi sebou. Jen řekněte sami: v jakém prostředí se budete cítit lépe? V takovém, kde se cítíte bezpečně a vidíte smysl ve své práci, nebo kde si musíte neustále krýt záda, řešit nějaké pomluvy, politikaření, nebo máte strach říct svůj názor? Jak jsem říkal, kulturu tvoří vztahy mezi lidmi a tyto vztahy určuje, jakým způsobem se lidé k sobě chovají. A co je odrazem lidského chování? Jednoznačně jsou to naše hodnoty.

Hodnoty každého z nás vypovídají o tom, co je pro nás důležité. Každý pracovní kolektiv je zcela unikátním mixem individuálních osobností a každá z těchto osobností bude mít s největší pravděpodobností trochu jinou mez v tom, jaké chování je pro ni OK a jaké je už je za hranou. Funkční tým, kde funguje zdravé prostředí a kde je nastavena zdravá firemní kultura, je složen z lidí, jejichž hodnoty jsou velmi podobné, a pokud potom do takového týmu přijde někdo, kdo se svými hodnotami naprosto vymyká, tak začne svým chováním tu původně zdravou firemní kulturu narušovat. I proto si myslím, že je důležité při náboru nových lidí do týmu nepřemýšlet jen nad tím, zda má kandidát dostatečné vzdělání, zkušenosti a dovednosti, ale zda je schopný ztotožnit se s hodnotami, které už v organizaci žijete. 

Jak píše Jirka Halousek v novém Improoviu, předem stanovené hodnoty definují očekávané chování, a když potom jako kandidát budete vědět, čemu ve firmě věří, tedy jaké jsou hodnoty dané firmy, záleží už jen na vás, zda vás budou tyto hodnoty přitahovat, nebo odpuzovat. Obě varianty jsou v zásadě správné. „Nezapomeňte, že tým je zrcadlem leadera” zmiňuje Jirka ve svém článku a dodává: „To, čemu věřím v životě já, vědomě i nevědomě projektuji do celého managementu i zbytku firmy. Těžko nebudou ve firmě fungovat hodnoty, kterými nežiji já, a následně i celý management. Pak se z hodnot stávají pouze prázdná slova visící někde na stěně. Důležité je si uvědomit, že výjimky na základě počtu let ve firmě nebo na tom, co máte napsané na vizitce, neexistují. Hodnoty platí pro každého a u členů managementu to platí dvojnásob.”

Proto pokud máte pocit, že se vám dlouhodobě nedaří najít štěstí v práci, nebo byste si přáli vybudovat firmu či jakoukoliv jinou organizaci, která bude lidem přinášet do života příjemné pocity, zkuste se nejprve zamyslet nad hodnotami.

  • Máte definované hodnoty ve své práci?
  • Podle čeho a jak tyto hodnoty definovat?
  • Na co bychom neměli zapomenout, aby se z nich nestal jen zmíněný cár papíru někde na stěně?

Tomuto tématu bych se rád věnoval zase v další epizodě podcastu Myšlením na vrchol. Proto pokud patříte mezi každodenní posluchače a čtenáře, můžete se na další díl těšit už zítra, ale jestliže si raději pouštíte několik epizod zpětně, můžete přejít rovnou na tu další. V každém případě budu rád, když budete mít chuť mi potom napsat a podělit se třeba o svou zkušenost nebo názor. Koho by zajímal celý článek Jiřího Halouska k tématu firemních hodnot a štěstí v práci, dovolím si doporučit aktuální vydání tištěného magazínu Improovio, které je k dispozici jen zde.

© Lukáš Eder