4 posilovače pro naši sebedůvěru

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Že je nedůvěra příliš drahá, a proč je pro nás občas složité získat víru v sebe sama, bylo tématem minulého epizody Myšlením na vrchol. Pravidelní posluchači těchto podcastů o sebedůvěře samozřejmě neslyší poprvé a je mi jasné, že pokud si někdo dobrovolně a pravidelně pouští do uší seberozvojový podcast nebo je i čtenářem našeho seberozvojového magazínu Improovio, tak si už sám moc dobře uvědomuje, jak je víra v sebe sama klíčová pro plnění vlastních snů. 

Ostatně i Napoleon Hill, kterého můžeme označit jako zakladatele průmyslu osobního rozvoje, už před více než sto lety, když se setkal s doposud nejbohatším mužem planety Andrewem Carnegiem pochopil, jakou sílů má víra v sebe. Příběhu tohoto velkolepého muže, díky kterému již objevilo životního bohatství miliony lidí po celém světě, jsme se věnovali v tomto vydání. Věřím, že kdo se aktivně zajímá o rozvoj své osobnosti, tak už jistě zná mnoho návodů, tipů a triků, jak na lepší život. A možná že už jste některé z těchto triků a tipů zkoušeli v životě aplikovat a možná to z nějakého neznámého důvodu zrovna vám nefungovalo, nebo jste po nějaké době přestali věřit, že by to vůbec fungovat mohlo. 

Z vlastní zkušenosti mohu říct, že zmiňované principy většinou fungují. Minimálně tomu, kdo se o ně byl ochoten podělit. Že se v našem případě nesetkaly s úspěchem, ještě neznamená, že jsou špatné nebo nefunkční. Jen možná odpovídají tomu, co zrovna potřebujeme, nebo pro jejich aplikaci ještě nemáme dostatečně silné základy. Ono co si budeme povídat. Snažit se do života aplikovat něco jenom kvůli tomu, že to funguje Elonu Muskovi nebo Jeffu Bezosovi, bývá většinou ztráta času. Většinou si totiž řekeneme např. „Tak já to teda zkusím.“ Ale vnitřně nezískáme opravdové přesvědčení a víru, že ten jeden konkrétní princip pomůže k lepšímu životu. Když získáme vnitřní přesvědčení a víru, že něco funguje, tak to fungovat bude. Stejně tak když budeme věřit, že jsme schopni prožít velkolepý a bohatý život ve všech jeho směrech, tak přesně takový život budeme také žít. Klíčem je získat zmíněnou víru v podobě vnitřního přesvědčení. Není to jen o tom, že si řekneme „Tak já teda věřím, že to dokážu”. Je to o tom, že získáte absolutní přesvědčnení a nemáte pochyb, že by to mohlo být jinak. Neříkám, že je jednoduché takové přesvědčení získat, občas je to dřina. Dnes bych se ale rád s vámi podělil o takové čtyři posilovače, které mně samotnému pomáhají budovat vlastní sebedůvěru.

1. posilovač – RESPEKT

Jak píšu v tištěných magazínech Improovio, tak životní výsledky jsou odrazem chování v minulosti a naše chování je zase odrazem našich životních hodnot. Jednou z důležitých hodnot v mém životě, je určitě respekt. Někteří lidé si pletou respekt s tolerancí, a to především ve vztazích. Ovšem respekt je mnohem víc než tolerance. Pro mě je tolerance něco, co mi není příjemné. Při toleranci jsem ochoten něco přetrpět, ale neznamená to, že jsem byl ochotný to také přijmout. A tohle funguje jak ve vztahu s našimi partnery, tak ve vztahu nás samých k sobě. Dokud budeme věci jen tolerovat, bude nás to většinou stát dost energie. Jakmile je ale začneme respektovat, značí to, že už jsme je byli schopni přijmout takové, jaké jsou, a tak nemáme potřebu s nimi bojovat ani z nich nemáme špatný pocit. Bereme to jako fakt, jako jasnou věc. Nemáme z nich ani dobrý, ani špatný pocit. Jen víme, jaké jsou. Respektujeme je, a to znamená, že si jich jsme vědomi. A jakmile si jsme schopni uvědomit sami sebe a respektovat sami sebe, posiluje to také důvěru v nás. Proto jsem v předchozím podcastu zmiňoval, že je pro sebedůvěru klíčové nejprve sebepoznání. Protože zcela logicky, pokud sami sebe neznáme, těžko se můžeme začít respektovat.

2. posilovač – NÁVYKY

Druhým z posilovačů sebedůvěry každého z nás mohou být nové a vědomé návyky. A jak si takové návyky zvolit? Na začátku je potřeba vědět, jakou osobností se chceme stát. Zamyslete se nad svými cíli a vizemi. Definujte sami pro sebe, jak vypadá úspěšný člověk, a představte si, že se takovou osobností chcete stát.

  • Jak se chová taková osobnost?
  • Chodí všude včas?
  • Jaké čte knihy?
  • Jaká navštěvuje místa?
  • Jak sedí u stolu?

Vyberte několik jednoduchých vzorců chování někoho, kým se chcete také stát, a začněte toto chování vědomě aplikovat do svého života. Udělejte z nich nový návyk. Využít můžete také principů tzv, behaviorální změny, který jsme dopodrobna roezbrali v tomto magazínu. 

3. posilovač – MENTÁLNÍ DIETA

Ani třetí posilovač sebevědomí není nijak složitý. Pojmenoval jsem si ho „mentální dieta”. Jak už jsem mnohokrát v tomto podcastu zmínil, tak výsledky jsou jen odrazem chování z minulosti. Proto pro lepší výsledky potřebujeme zlepšit chování a veškeré naše chování je aktivováno skrze naše vnímání. To, co vnímáme a na co každý reagujeme, tvoří naši osobnost. Mentální dieta tak spočívá v tom, že si sami zvolíte, jaké informace budete pouštět do své mysli a jaké prostředí chcete navštěvovat. Naplňte svůj život pozitivními informacemi. Klidně si v domě vylepte citáty slavných lidí nebo osobností, kterými se sami chcete stát. Naplňte své prostředí obrazy a představami z vaší vysněné budoucnosti. Čím častěji a čím více je vaše mysl uvidí, tím spíše jim také uvěří. A jak už dávno řekli mnohem chytřejší lidé, než jsem já sám: Dokážete vše, v co dokážete uvěřit.

4. posilovač – OKOLÍ

Čtvrtým způsob, který zvyšuje naše sebevědomí, je schopnost naučit se obklopovat těmi správnými lidmi. Jistě znáte moudro, že každý jsme průměrem pěti lidí, se kterými se nejčastěji potkáváme. Tohle už asi všichni víme, kolik z nás se ale podle tohoto moudra dokázalo zařídit? Občas máme kolem sebe lidi, od kterých se nedokážeme odstřihnout, a možná si ani neuvědomujeme, jaký mají vliv na kvalitu našeho myšlení, a tím pádem i na míru naší sebedůvěry. Pokud se každý den potkáváme s lidmi, kteří si jen stěžují, nadávají na vše okolo a prožívají toxické emoce, mají tito lidé sílu vás nakazit svými emocemi. Protože jak píšeme v nejnovějším Improoviu, tak ať věříte, nebo ne, emoce jsou nakažlivé, a pokud zaplavíme svůj vnitřní svět emocemi, jako je smutek, hněv nebo znechucení, možná tam už nezůstane místo pro nadšení a lásku. Vím, že někdy není jednoduché opustit lidi, které máme rádi, ale někdy je to potřeba. Zkuste si jen vypsat seznam lidí, které nejčastěji potkáváme, a pak se zamyslete nad osobností každého z nich, a jak jeho osobnost přispívá k vnímání okolního světa.

Určitě také máte nějaké způsoby nebo tipy, jak posílit svou sebedůvěru. I já bych jich ještě mnoho našel. Dnes jsem vybral čtyři základní, ale budu moc rád, když mi napíšete e-mail na [email protected] a přidáte i nějaké své posilovače sebedůvěry. Věřím, že i práce s pracovními listy v každém vydání tištěného Improovia může být takovým posilovačem, a doufám, že i dnes budete mít úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder