1 ze základních prvků pro lepší život

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Jedním z věrných a dlouhodobých posluchačů Myšlením na vrchol je také podnikatel Pepa Michálek, jehož hlas jste mohli také slyšet v minulém roce v jednom z rozhovorů. Pepa byl kdysi zaměstnancem a patrně by jej kdysi ani v duchu nenapadlo, že bude mít jednoho dne největší firmu na servis výtahů v Mladé Boleslavi. Když začal podnikat, konkurence se smála a nazývala jej brašnářem. Dnes už se nesměje, protože z brašnáře se stal silný konkurent. Že podnikatelské začátky neměl Pepa Michálek jednoduché, vypráví také ve svém příběhu v tomto vydání tištěného Improovia. Pro mě osobně v celém příběhu zazněla jedna důležitá věta a ta zní: „Nedůvěra je příliš drahá.”

Zkuste se, prosím, malou chvilku nad touto větou zamyslet. Souhlasíte s tvrzením Pepy Michálka, nebo jste naopak názoru, že důvěřovat se nevyplácí? Pro mě je důvěra základním kamenem každého úspěchu. Pokud člověk chce změnit svůj život, splnit si jakékoliv sny a dosáhnout jakéhokoliv cíle, jen těžko se mu to podaří, pokud nepochopí sílu důvěry. A nemluvím nyní jen o důvěře vůči druhým lidem, je to především důvěra, kterou máme sami v sebe. Sebedůvěra každého z nás je klíčem k lepšímu životu.

Zkuste si to se mnou představit na jednoduchém příkladě. Dejme tomu, že máte sen postavit nějaký velkolepý a krásný dům. Můžete mít například touhu vybudovat ten nejkrásnější dům ve městě. Dům, u kterého se každý zastaví a bude obdivovat jeho mimořádnost. Máte už jasnou představu, jak by měl takový dům vypadat. Vidíte jeho výjimečnost a možná si už dokážete i představit, že váš vysněný dům bude dělat radost několika dalším generacím. Veškeré vaše představy o tomto domě už možná dokážete vidět v jasných barvách. Ovšem většina těchto představ jsou jen věci na povrchu. To, co je pro takový velkolepý dům opravdu důležité, zůstává očím skryto. To skutečně důležité, bez čeho se žádný velkolepý dům neobjede, jsou základy onoho domu. A čím větší a velkolepější stavbu chceme postavit, tím pevnější základy budeme potřebovat. Říkáte si teď, proč o tom mluvím? Protože úplně stejně fungují naše životy. 

Pro život plný velkolepých výsledků, splněných přání a snů potřebujeme pevné základy, protože jen síla a pevnost těchto základů rozhoduje o tom, jak velkou stavbu s názvem Život dokážeme vybudovat. A právě důvěra, respektive sebedůvěra každého z nás je jedním z konstrukčních prvků takového základu pro život. A zcela cíleně jsem zmínil nejprve slovo důvěra, protože pokud nejsme schopni důvěřovat druhým lidem, tak s největší pravděpodobností máme problém s důvěrou v sebe. Pamatujte, že vždy když ukážete prstem na někoho jiného, tak tři prsty ukazují na vás. Proto pokud máte pocit, že máte problém důvěřovat svému okolí, je dobré si uvědomit, že nejprve se potřebujete naučit důvěřovat sami sobě. 

Tohle se samozřejmě řekne velmi snadno, realizace už bývá mnohem složitější. Ptáte se proč? Proč nám dělá takové potíže důvěřovat sami v sebe? Nejčastější zádrhel bývá v tom, že nevíme, kým jsme. Neznáme sami sebe. Mnoho lidí po většinu svého života dělá to, co jim říkají druzí. Chodíme do školy, kde nás učí, co bychom měli znát, abychom byli v životě šťastní, úspěšní a produktivní. Pak nastoupíme do práce a znovu poznáváme a děláme to, co se po nás žádá. Jak moc se ale lidé věnují sami sobě? Řekl bych, že stále velmi málo aneb jak říká Marian Jelínek: „Chceme létat na Mars, ale přitom ani neznáme sami sebe.” A protože neznáme sami sebe, tak velmi těžko také můžeme sami sobě důvěřovat. Jak bychom také mohli důvěřovat něčemu, čemu nerozumíme a co neznáme? I to byl důvod, proč jsem druhé vydání tištěného Improovia nazval Sebepoznání – základ růstu. Protože abychom mohli získat a budovat naši sebedůvěru, potřebujeme nejprve sami sebe také poznat.

Pokud bych se vrátit k příměru s budováním velkolepého domu, tak pokud pro takový dům chcete vybudovat dostatečně pevné a silné základy, tak také nejprve potřebujete poznat prostředí a podloží, na kterých budou základy stát. Jiné základy budou stát na mohutné a pevné skále, jiné zase v písčitém nebo podmáčeném prostředí. Každý z nás jsem unikátní a jedinečná bytost a každý z nás potřebujeme trošku něco jiného. Mohli bychom říct, že pro stejně pevný základ potřebuje každý trochu něco jiného. Jenže abychom věděli, co konkrétně to je, potřebujeme nejprve pochopit a poznat sami sebe, tedy to prostředí, ve kterém budujeme základy pro velkolepý život. I proto nejsem příznivcem takových těch rad a pouček v seberozvojových knihách. Vnímám je pouze jako inspiraci, kterou mohu vyzkoušet a následně sám rozhodnout, zda je to něco, co mně samotnému vyhovuje.  

Sebepoznání a budování sebedůvěry, to není záležitost na pár dnů, týdnů ani měsíců. Není to žádná instantní polévka, kterou zalijete, a je hotovo. Podle mě je to záležitost na celý život, protože pokud se chceme během života neustále někam posouvat, růst a rozvíjet, je to podobné, jako bychom na ten náš dům přidávali další a další patra. A tak někdy musíme nejprve zesílit základ, abychom mohli další patro přistavět.  

Věřím, že čtenáři druhého vydání Improovia již získali první impulz a také dostatek inspirace, aby se mohli vypravit na celoživotní pouť svého sebepoznávání. Stejně tak i věřím, že vám k budování lepšího života pomáhají i mé podcasty Myšlením na vrchol. Dnes jsem se zamýšlel, proč je důvěra k takovému životu důležitá a proč je pro nás možná někdy složité takovou důvěru získat. A pokud jste už nyní rozhodnutí začít na důvěře v sebe sama začít pracovat, zkuste si, prosím, poslechnout i další podcast, ve kterém se podělím o čtyři jednoduché posilovače naší sebedůvěry. Těmto tématům se samozřejmě věnuji také pravidelně v tištěných magazínech společně s dalšími autory. Z vlastní zkušenosti vím, že pro jakoukoliv životní změnu je v důležitá pravidelnost, i proto vydáváme Improovio každé dva měsíce a posíláme jej mezi předplatitele. Předplatné můžete získat zde. A pokud máte chuť podělit se se mnou o svůj názor, stačí mi napsat na [email protected].

Už nyní se těším na vaše zprávy a přeji vám úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder