1 klíčová esence pro dosažení každého cíle

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Možná to znáte také. Člověk se rozhodne vykročit za zcela jasným cílem, má představu, jakým způsobem a kdy svého cíle chce dosáhnout, ale po čase najednou zjistí, že vše nejde podle plánu. Během cesty za cílem se objevují nečekané překážky a problémy, které je potřeba řešit. Objevujeme věci a skutečnosti, se kterými jsme nepočítali, a každé překonání nečekané překážky si od nás vyžaduje další energii. Jenže kde máme pořád brát novou energii, když je těch překážek tak moc, že už je to nad naše síly?

Myslím si, že teď něco podobného bude prožívat mnoho lidí. Je čas novoročních předsevzetí. Čas nových plánů a čas naděje, že to tentokrát zvládneme. Mnoho lidí se právě v tento čas rozhodlo splnit nějaká novoroční předsevzetí a tito lidé jsou právě v tento čas plní té správné energie. Čtenáři magazínu Improovio už vědí, co je zdrojem této energie, která nás vede k akci. Tím zdrojem je láska. Je to emoce a jako každá jiná emoce i láska v sobě nese energetický náboj, který vede k nějaké akci. Třeba takový strach, ten má také v sobě energetický náboj, co vede k akci. Jen je to spíš akce v podobě obrany, útlumu nebo útěku. Na začátku cesty za cílem jsme plni té správné energie, která vede k akci. Dalo by se říct, že jsme plni lásky, a proto jsme schopni vykročit za cílem. Rozhodli jsme se vykročit za cílem a už se nemůžeme dočkat, až se nám jej podaří dosáhnout. A právě představa dosaženého cíle je to, co nám dává energii na začátku cesty. Jako bychom se zamilovali do naší představy naplněného cíle a právě láska z této představy nás motivuje za cílem vykročit.

Jenže cestou potkáváme ony zmiňované překážky a problémy, se kterými jsme nepočítali. Ono co si budeme povídat, většinou nic nejde podle plánu a vždy na nás vyskočí nějaký ten kostlivec ze skříně, se kterým člověk prostě nemohl předem počítat. A každá tato překážka, se kterou jsme nepočítali, v nás vyvolává nějaké myšlenky a nějaké emoce. Některé překážky v nás vyvolají zmíněný strach, který jen snižuje naši sebedůvěru. Jiné problémy zase mohou vyvolávat hněv nebo smutek. To vše jsou pocity, které k dosažení cíle příliš nepřispívají a které nás okrádají o růstovou energii. A v jeden čas se může stát, že všechny tyto nežádoucí pocity jsou už natolik velké, že přerostou pocit lásky k cíli, který jsme si kdysi vysnili a představili. A přesně v tento moment to vzdáváme. Strach, hněv a smutek nás poráží a my to znovu vzdáváme.

Když o tom člověk takto přemýšlí, tak má chuť si položit otázku: Proč tady jsou tyto nežádoucí pocity, když nás okrádají o lásku a jen nám hází klacky pod nohy? Pokud nad zmiňovanými pocity přemýšlíte tímto způsobem, tak věřte, že je to jeden z hlavních důvodů, proč s nimi pravděpodobně tak často bojujete. Je přirozené, že jako lidé nechceme cítit smutek, strach a hněv, a tak tyto zmiňované emoce označujeme jako negativní. Když si ale uvědomíme, že nic jako negativní a pozitivní emoce neexistuje, najednou se může zcela změnit náš pohled na celý subjektivní svět každého z nás. Čtenáři nejnovějšího vydání Improovia, které se věnuje tématu jak dosáhnout harmonie mezi emocemi a rozumem, už vědí, že každá emoce má nějaký svůj smysl a účel. Proto bychom je neměli rozdělovat na pozitivní a negativní. Maximálně bychom je mohli rozdělit na žádoucí a nežádoucí ve vztahu k našemu růstu a plnění cílů, a když následně pochopíme, jaký je skutečný význam všech našich emocí, tak o to snadněji s nimi potom můžeme pracovat.

Příklad je jednoduchý, ale položme si nejprve otázku. Proč většinou vzdáme svou cestu za cílem? Většinou je to ve chvíli, kdy narazíme na překážky, ze kterých máme strach, nebo když nás něco rozčílí. Nejčastěji se vzdáváme ve chvíli, kdy nás ovládnou nežádoucí emoce. I proto se v jedné z kapitol nového Improovia věnujeme významu emocí, protože jim často nerozumíme, neumíme s nimi pracovat, a tak nás začínají ovládat. Je dobré si uvědomit, že abychom dokázali překonat jakoukoliv překážku, potřebujeme dostatek energie, a pokud je jediným zdrojem této energie jen naše představa o dosaženém cíli, tak většinou je její rezervoár dost omezený a také velmi rychle vyčerpatelný. 

Teď si představte jinou situaci. Představte si, že zdrojem vaší energie není jen jakási představa o dosaženém cíli, ale už samotná činnost, která k danému cíli vede. Rozumíte, co tím myslím? Chci tím říct, že v momentě, kdy se zamilujeme už do cesty  za cílem, a ne jenom do samotného cíle, tak v ten moment získáváme prakticky nevyčerpatelný zdroj růstové energie. Ve chvíli kdy zažíváme žádoucí pocity z toho, co děláme, tak se nemůže stát, že nás problémy a potíže vyčerpají. V tu chvíli už chápeme překážky jakou součást cesty a jejich překonání jako výzvu. Rybář, který vstává ve čtyři hodiny ráno nebo několik hodin mrzne u vody, jistě nechodí chytat ryby jenom proto, že se těší, až chytí svůj kapitální úlovek. Opravdový rybář miluje tu činnost, miluje rybaření. Stejně jako někteří sportovci milují fotbal nebo hokej, proto jsou ochotni překonat překážky, které druhé vyčerpávají. A podobné je to i ve vztahu. Když se zamilujete do nějakého partnera, tak se říká, že máte růžové brýle. Najednou nic není nemožné a děláte věci, které byste za normálních okolností nikdy neudělali. Proto existuje jen jeden jediný klíč k dosažení jakéhokoliv cíle a tím klíčem je láska. Ano, právě láska je tou jedinou esencí, kterou potřebujeme získat. Ovšem pozor! Nikoliv láska jen k cíli, ale láska k samotné cestě za cílem. Je to láska k nějaké činnosti. 

Proto pokud také dnes stojíte na začátku cesty za nějakým cílem, zkuste se nejprve zamyslet a položte si otázky:

  • Co bude na vaší cestě zdrojem energie?
  • Proč chcete svého cíle dosáhnout?
  • Líbí se vám jen představa dosaženého cíle?
  • Kým se potřebuje stát, abyste vůbec svého cíle dosáhli?
  • Jak potřebujete změnit svou osobnost?

Věřím, že podobné otázky vám pomohou najít dostatečně silný zdroj energie, a také proto je každý článek v magazínu Improovio ukončen pracovním listem se sebekoučovacími otázkami, abychom našim čtenářům pomáhali hledat cestu k lepšímu životu. Pravidelní fanoušci Myšlením navrchol již vědí, že magazín Improovio je k dispozici jen zde a že se určitě vyplatí využívat předplatné zde. Stejně tak i vědí, že jsem rád za jakoukoliv zkušenost a zprávu, kterou mi pošlete na můj e-mail [email protected]. Každá z vašich zpráv je pro mě inspirací, a díky nim mohu mít i já úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder