Marian Jelínek a jeho teorie „vnitřního dvojčete”

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

 

„Aby člověk uspěl v jakékoliv oblasti, musí mít v rovnováze všechny složky svého vnitřního světa – talent, vůli, dovednosti a lásku k tomu, co dělá. A musí umět také tento ‚hnací motor‘ neustále krmit, pohánět a zvyšovat jeho výkon. To mají a dokážou jen ti nejlepší.“ Tuto myšlenku si můžeme přečíst na přebalu knihu Vnitřní svět vítězů od Mariana Jelínka a touto myšlenkou začíná také článek v nejnovějším vydání seberozvojového magazínu Improovio, kde nás kouč vrcholových sportovců a manažerů učí pracovat se subjektivním, chcete-li vnitřním světem. 

Když jsem Mariana oslovil, zda by zpracoval článek na téma rovnováha mezi emocemi a rozumem, odpověděl zcela jasně: „Samozřejmě, velmi rád, je to pro mě klíčové téma, kterému se věnuji také v kurzu Peak level academy.” V aktuálním čísle Improovia rozhodně nechceme rozdělovat emoce a rozum na dva protichůdné světy. Naopak chceme čtenáře vést k rovnováze a spolupráci mezi citem a rozumem tak, aby je tato spolupráce v každé životní oblasti podporovala v jejich růstu. Možná to znáte také, že v noci usínáte a v hlavě se vám honí hromada nejrůznějších myšlenek, díky kterým nejste schopni zabrat. Nebo možná máte před nějakou důležitou zkoušku ve škole, klíčovým obchodním jednáním nebo životním zápasem a v hlavě se vám začnou klubat myšlenky typu: Co když to pokazím? Co když to nedopadne? Co když se něco stane a já to nezvládnu? Věřím, že podobné stavy mysli zažil asi každý z nás. Podobné toxické myšlenky v nás vyvolávají emoce, které snižují kvalitu našeho výkonu. Jsou to emoce jako strach, nervozita, ale klidně i hněv.

  • Jak si s takovými pocity poradit, když už začínají ovládat naše chování?
  • Jak nedopustit, aby nás emoce začaly ovládat?
  • Má snad smysl je potlačovat nebo ignorovat?
  • Dělat, jako že nejsou?
  • Předstírat, že nejsme nervózní? 

Je dobré si uvědomit, že jakýkoliv vnitřní boj, který v sobě vedeme ve chvíli, kdy potlačujeme své pocity, nás jen stojí další energii, kterou nemůžeme investovat do našeho výkonu. Proto dává větší smysl naučit se se svým vnitřním světem spolupracovat a dosahovat určitě harmonie. A přesně tomu, jak toho dosáhnout, se věnuje Marian Jelínek ve své pravidelné rubrice Umění sebekoučinku v nejnovějším vydání Improovia.

Kdo již četl knihu Vnitřní svět vítězů nebo možná už prostudoval celý Marianův online kurz na Peak Level Academy, tak už možná zná pojem vnitřní dvojče a je obeznámen s technikou vnitřního dialogu. Naučit se pracovat se svým vnitřním světem není rozhodně výdobytek moderní doby. Mluvil o tom už Platón před více než dvěma tisíci lety. Bohužel si ale současná doba, která je plná velkého množství informací a která neustále vyvíjí tlak na osobnost každého z nás, již více vyžaduje potřebu naučit se se svým vnitřním světem pracovat. Zmiňovaný Platón ve své teorii používá příměr vozataje, chcete-li kočího, jehož vůz je tažen dvěma koňmi. Koně představují naše emoce a vozataj rozum. Asi je vám jasné, jak bude vypadat cesta kočáru, pokud koně vozataje neposlouchají. Podobné příměry pro práci se subjektivním světem používají ale jiní psychologové a koučové v moderní době. Někdo říká, že máme v naší mysli opičku, kterou se potřebujeme naučit ovládat, jiný zase používá příměr jezdce na slonovi. Marián Jelínek vycházel z podobných teorií a pro svou práci se subjektivním světem si koně, slona nebo opičku pojmenoval jako naše vnitřní dvojče. Proč zrovna vnitřní dvojče Marian ve svém článku vysvětluje takto: 

„Zvolil jsem toto označení, protože chci, aby dotyčný, který chce na svém subjektivním světě začít pracovat, si své dvojče pojmenoval. Principem práce s vnitřním dvojčetem je navázat s ním přátelský vztah, a ne jej zahubit. Všimněte si, že pokud by vozataj zahubil své koně, nikam nedojede, stejně tak je tomu v případě jezdce na slonovi nebo šimpanze v naší hlavě. Proto je důležité skamarádit se s vnitřním dvojčetem a naučit se ho ovládat tak, aby nám pomáhalo stávat se takovou osobností, kterou se skutečně stát chceme. Abychom my sami ovládali skrze dvojče naše chování, nikoliv aby naše dvojče rozhodovalo za nás.”

Jak píšeme v novém Improoviu, mysl každého z nás je každý den vystavena neuvěřitelnému množství podnětů, každý z těchto podnětů v nás vyvolává nějaké myšlenky a emoce a každá tato emoce v sobě nese energetický náboj, který nás vede k akci. Některé podněty v nás spustí zažité vzorce chování, a tak zcela automaticky děláme něco, co už dávno dělat nechceme a sami sobě bráníme stávat se novou osobností. A když potom najednou zjistíme, že jsme se zase chovali jinak, než jsme sami chtěli, přicházejí většinou výčitky a další toxické myšlenky, jež pouze sabotují náš výkon. 

Problém je, že dnes je těchto podnětů už tak velké množství, že pro udržení rovnováhy mezi světem rozumu a emocí je už zkrátka a dobře nezbytné naučit se se svým vnitřním světem nějak pracovat. Důležité je si také uvědomit, že emoční část mozku je vždy silnější a rychlejší. Proč tomu tak je, vysvětlujeme v novém Improoviu, a Marian ve svém článku na toto téma zmiňuje: „Pokud snad o tomto tvrzení pochybujete a nedokážete si své dvojče představit jako své silnější druhé já, vraťte se ve své představě k teorii psychologa Jonathana Haidta. Představte si své dvojče jako slona a své pravé já jako jezdce na slonovi. A nyní si představte, že máte na výběr ze dvou možností. Buď se naučíte se slonem spolupracovat a ovládat jej, nebo s ním budete chtít bojovat holýma rukama. Kterou ze dvou možností si zvolíte? Myslím si, že odpověď znám.”

Chápete už, proč je důležité umět pracovat se svými emocemi a nenechat se jimi ovládat? V zásadě je jedno, zda si pro práci se svým subjektivním světem představíte vnitřní dvojče, slona, nejlepšího kamaráda nebo svého zvířecího mazlíčka. Důležité je umět se svou emoční částí mozku navázat přátelský vztah. Není přece potřeba bojovat proti tomu, co je naší přirozeností. To nedává smysl. Když si uvědomíme, že naše vnitřní dvojče nám nechce škodit, ale být naším nejlepším parťákem do života, je to vlastně osvobozující. Jak jsem se já naučil pracovat se svým vnitřním světem a jak mi to každý den pomáhá k lepšímu životu, jsem ve svém podcastu už kdysi zmiňoval. Moc rád vám ale mou zkušenost připomenu zase zítra v dalším díle. Do té doby můžete nad tímto tématem přemýšlet a uvědomit si, jaký máte vztah sami se sebou, nebo se také můžete začíst do nejnovějšího vydání magazínu Improovio. Magazín je v tištěné podobě právě na cestě do poštovních schránek mezi pravidelné předplatitele. Jednotlivá vydání jsou pak k dispozici na e-shopu Firstclass.cz. Ovšem předplatitelé mají výhodu, že mohou nové číslo číst ještě dřív, než jej dostanou v tištěné podobě, protože jej mají vždy a všude k dispozici také elektronicky v naší Improovio aplikaci. Je to v zásadě takový bonus pro předplatitele, vedle toho, že neplatí poštovné. Proto pokud vás zajímá téma jak pracovat svými emocemi a stát se tvůrcem života, doporučuji nejnovější vydání Improovia ve formě předplatného, které je k dispozici zde, a pokud vás zajímá online kurz Mariana Jelínka, jeho ukázku můžete shlédnout zde.

© Lukáš Eder