Novoroční rituál, se kterým si splníte všechna svá předsevzetí

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Vítám vás u prvního podcastu Myšlením na vrchol pro rok 2022. Tento podcast vychází v první pracovní den nového roku a možná že také patříte mezi několik set pravidelných posluchačů a čtenářů, kteří startují svůj pracovní den při cestě do práce. Pokud posloucháte raději několik epizod zpětně, tak věřím, že to vůbec nevadí, a doufám, že vás i dnes mohu inspirovat k lepšímu životu. Stejně tak i doufám, že vám tištěný magazín Improovio bude i v letošním roce pomáhat změnit život k lepšímu.

Přemýšlel jsem, jakým tématem své posluchače v tom novém roce přivítat. Všude kolem nás se to hemží novými výzvami, fitness centra jistě brzy zaplní ti tzv. ledňáčci. Ptáte se proč lednňáčci? Jeden z provozovatelů fitka mi kdysi říkal, že takto nazývají nové tváře, které vidí jen prvních pár týdnů v roce. Koncem ledna už jich prý ale většina odpadá. Ostatně stejně jako další novoroční předsevzetí. Věřím ovšem, že to nemusí být pravidlem, pokud člověk ví, jak všechna ta předsevzetí pojmout. V minulém roce jsem se rozloučil se svými posluchači právě tímto tématem. Bavili jsme se o tom, jak se zaměřit na nové plány a jakým způsobem vyhodnotit uplynulý rok tak, abychom neměli špatné pocity z nesplněných cílů. Pokud vás tato témata zajímají a neslyšeli jste alespoň poslední tři díly Myšlením na vrchol, zkuste se k nim, prosím, vrátit. Věřím, že vám pomohou se startem v novém roce. 

Dnes bych se s vámi chtěl podělit o jeden můj novoroční rituál, se kterým už několik let startuji každý nový rok. Většina lidí, kteří se chtějí stát aktivními tvůrci svého života, začínají nový rok vypisováním vizí a cílů, jiní si zase možná aktualizují svou nástěnku vizí. Prostě si tak nějak sepisujeme své plány a cíle, což neříkám, že by mělo být špatně. Pravdou je, že většina lidí ve společnosti, které bychom možná mohli označit jako méně úspěšné, neudělá ani to. A tito lidé se potom diví, že se jen protloukají životem a vlastně ani nevědí, kam směřují. Věřím ale, že toto není případ posluchačů tohoto podcastu, protože pokud někomu má slova dávají smysl, tak si je pravděpodobně už vědom, že každý může být tvůrcem svého života, a chápe, jak je důležité znát směr své cesty.

Rituál, o který se s vámi chci dnes podělit, krásně koresponduje s nejnovějším vydáním magazínu Improovio, které právě teď v tuto chvíli posíláme mezi naše předplatitele. Hlavním tématem nového vydání je EMOCE + ROZUM = OSUD. Chceme tímto číslem našim čtenářům říct, že každý se může stát pánem svého osudu, a jednou z cest, jak toho dosáhnout, je naučit svůj rozum spolupracovat se svými myšlenkami. A přesně k něčemu podobnému mi už několik let pomáhá právě onen novoroční rituál, o který bych se s vámi dnes rád podělil.

Činnost, se kterou začínám každý nový rok, je spojena s plánováním. Není to ovšem jen o tom, že bych si vypsal nějaké cíle nebo udělal nějakou nástěnku vizí. Uvědomil jsem si totiž, že když děláme něco podobného, tak jsou to všechno informace, které zpracovává jen jedna část naší mysli – náš rozum. K mému rituálu mě kdysi inspiroval Joe Dispenza, který v jedné ze svých přednášek zmínil, že bychom se měli naučit být vděční za budoucnost. Ano, slyšíte správně. Vděční za budoucnost. Možná si říkáte, že je to hloupost, protože většinou dokážeme prožívat vděčnost za něco, co už máme, nebo za něco, co už se stalo. Už samotný pocit vděčnosti v nás vyvolává příjemné pocity, které podporují náš růst i kreativitu. Podrobněji se těmito stavy zabývá spoluautor magazínu Improovio, Petr Štěpánek, ve svém kurzu Cesta vděčnosti, který  je součástí programu Myšlením k bohatství. Proto pokud byste se rádi dozvěděli o pozitivních přínosech vděčnosti pro život, podívejte se, prosím, zde. Já se nyní vrátím k onomu novoročnímu rituálu, se kterým propojuji vděčnost za budoucnost s plánováním.

Jak píšeme v aktuálním vydání Improovia, tak naší celoživotní výzvou je dosáhnout harmonie mezi světem rozumu a světem emocí. Každá emoce má svůj smysl. Je zbytečné je rozdělovat na dobré a špatné, stačí jen pochopit jejich význam. A proč je to důležité? Protože každá emoce v sobě nese energetický náboj, který nás vede k akci. Proto je důležité umět s emocemi pracovat, a ne se jimi nechat jen ovládat. Většina lidí ale své emoce častěji potlačuje nebo s nimi nějakým jiným způsobem bojuje. Tito lidé pak nejsou schopni dosáhnout zmiňovaného harmonie, a protože jsou emoce vždy silnější než rozum, tak jsou potom svými emocemi také často ovládáni. Aneb jak říká jeden z autorů magazínu Improovio, psycholog Petr Pacher: „Myslíme si, že jsme rozumní lidé, co občas prožívají emoce, ale ve skutečnosti jsme emocionální bytosti, které občas používají rozum.” Samozřejmě že někdo více a někdo méně, právě podle toho, jak se mu daří dosahovat rovnováhy mezi světem rozumu a emocí. To jsem ale už zase trochu odbočil, pojďme se podívat na zmiňovaný novoroční rituál, který mi mimo jiné pomáhá i ke zmíněné harmonii mezi dvěma světy.

Já každý nový rok začínám ručně psaným dopisem. A zcela vědomě zdůrazňuji, že se jedná o ručně psaný dopis, protože osobně vidím velký rozdíl mezi textem ťukaným do klávesnice a textem psaným rukou na papír. Ten rozdíl je především v tom, že při ručním psaní se zapojují jiná mozková centra než při psaní na počítači. V tom dopise vyjadřuji vděčnost za všechno, co bych si přál, aby se mi povedlo v novém roce. Jednoduše si vlastně představuji sám sebe za dvanáct měsíců přesně tam, kde bych si přál být. Zaměřím se nejprve na směr své cesty, pak se podívám na všechny vypsané cíle – ať už v práci, nebo osobním životě – a píšu dopis vděčnosti za to, co se mi podařilo.

K tomuhle cvičení opravdu nepotřebujete nic víc než jen tužku, papír a čas sami pro sebe. Pak si už stačí jen někde sednout, zavřít oči a představit si, že vše, čeho chcete na konci tohoto roku dosáhnout, už máte a nyní přišel čas poděkovat sám sobě, ale klidně i všem lidem ve svém okolí, kteří vám s výsledky pomáhali.

  • Jak se budete cítit, až splníte svá novoroční předsevzetí?
  • Jaké budete prožívat pocity a emoce nejen na konci roku, až dosáhnete všech výsledků, ale jak se budete cítit většinu času během roku 2022?
  • Víte to?
  • A víte, proč chcete dosáhnout svých cílů?
  • Co se tím ve vašem životě změní?
  • Komu tím můžete zlepšit jeho život?

To vše jsou otázky, na které se můžete ptát. A čím konkrétnější a přesnější budete ve svých představách, čím více času budete věnovat svému dopisu, tím větší je pravděpodobnost, že ve svých cílech vytrváte. A samozřejmě je potom dobré se ke svému dopisu pravidelně vracet. Udělejte si ze čtení svého dopisu vděčnosti za rok 2022 svůj pravidelný návyk, se kterým budete udržovat vnitřní plamen. Tento dopis bude zdrojem vaší vnitřní motivace. Teď už ho stačí jenom napsat a hlavně nemít strach ze svých představ. Je potřeba se oprostit od všech předsudků a nepřemýšlet, co je a není možné. Možné je totiž úplně všechno, záleží jen na tom, jak moc to chceme. A vy už víte, jak moc chcete splnit svá předsevzetí?

Jak jsem již říkal, tvorba a četba onoho dopisu mi také pomáhá udržovat harmonii mezi světem rozumu a světem emocí Čtení tohoto dopisu se stalo jakýmsi rituálem mé duševní hygieny. Harmonie těchto dvou rozdílných světů je hlavním tématem nejnovějšího vydání Improovio, které je pro předplatitele s poštovným zdarma k dispozici jen zde.

Tak doufám, že i ve vašich rukách splní nové číslo svůj účel a že díky němu budete mít úspěšný a krásný rok.

© Lukáš Eder