SOBĚLÍDREM: Proč si všichni myslíme, že máme pravdu

Jak to, že jako jednotlivci jsme tolik chytří, ale jako celek tak směšně hloupí, že neumíme jednotně na úrovni lidstva vyřešit hlad, války, chudobu ani covid? Nebojte, nebudu tady vytahovat ani politiku, ani byznys, ani Bibli. Vytáhnu něco výživnějšího – mozek.

Všechno stojí a padá na naší schopnosti svůj mozek vědomě používat. A to není snadné, protože nemyslet je evolučně energeticky úspornější, protože to jinak stojí glukózu a ta se za dob jeskyní a pazourků sháněla jen velmi těžko. A tak si naše tělo vytvořilo spoustu úsporných mechanismů, které slouží jako vynikající prevence „zbytečného“ přemýšlení a automatizují naše chování a reagování.

Doba se nám ale trochu změnila. Nároky na mozek a lidskou mysl jsou exponenciálně vyšší než třeba před 20 lety. A bude hůř / líp (záleží, jak se na to díváte). Nešťastné je, že naše biologická evoluce má zpoždění cirka tisíc generací oproti rozmachu technologií a masmediálního vlivu. A to je pochopitelně výhoda pro ty, kteří za nimi stojí. Objevili, že člověka (potažmo celou společnost) lze poměrně snadno řídit určitým sledem podnětů a vyváženým koktejlem strachu, utvrzování v názorech, roztříštěním pozornosti a dopaminovou zábavou. A do karet jim hraje právě fenomén osobního přesvědčení jedince, že má pravdu.

Mechanismus na pozadí tohoto jevu je jednoduchý, jen má podivný název – retikulární formace. Je to evoluční frajeřinka, která nám pomáhá v nekonečné záplavě informací uvidět ty, které jsou pro nás žádoucí, a to šetří energii. Zjednodušeně, pokud na tisíc lístečků vytisknu různá jména a na jeden to vaše a všechny je před vás náhodně rozložím na podlahu, tak to svoje mezi nimi najdete v řádu vteřin. To moje v řádu minut.

A stejně to platí s vaším autem na parkovišti, vaším životním partnerem v davu, a dokonce i s důkazy pro potvrzení vašeho názoru na cokoli. Pokud věříte, že lidé jsou špatní, retikulární formace vám pro takové přesvědčení vytáhne z nekonečného proudu dat reality potřebné důkazy. A stejně v případě, že zastáváte přesně opačný názor.

Současná informační krize kolem covidu je toho zářným důkazem. Obdržel jsem za poslední týdny nespočet dotazů, co si myslím o očkování. A všem jsem pověděl nakonec to stejné: „Následuj svůj šestý smysl.“ Ani v jednom případě jsem nikoho neodkázal na žádné vnější zdroje, protože jsou všechny zaujaté. Jsme uprostřed informační války, která v lidech vyživuje svár, zášť, strach a nenávist.

Každý jsme obětí své retikulární formace v mozkovém kmeni, která nám utvrzuje naše egoistické názorové schéma. Ego je naše náhražka za pravou sebedůvěru pramenící z lásky. Ego je psychologický obranný mechanismus pocitu naší vlastní důležitosti a správnosti. Kdo v tom nemá pořádek, ten se v egu veze až po uši. A protože se ego vždy bude, seč to jde, snažit ubránit možnosti, že by se mohlo mýlit, využívá mechanismu retikulární formace k zahlédnutí a zaslechnutí právě takového výběru informací, které mu jeho teze potvrdí.

Nikdo nejsme objektivní. Málokdo máme nadhled. A přesto se to každému z nás jeví, že právě my máme svatou pravdu. Zapojí-li se do toho mechanismus: „opakované tvrzení se stává pravdou“, máme zaděláno na pěkně velký malér. Třeba takový, jaký právě teď cloumá světem. Kde je láska? Kde je úcta? Kde je respekt?

Řešení od stolu zní jednoduše – přimět lidi myslet a naučit je nespadnout do sebeklamu hnaného egem, které zneužívá naší slabiny v retikulární formaci. Dokud se to nenaučíme, vždy budeme zaujatí. Dokud to nebudeme umět, nikdy nebudeme opravdu svobodní. Nikdy nebudeme samostatně myslet.

OTÁZKY SOBĚLÍDRA:
Považuji svůj názor za ten správný pro všechny?
Jaké emoce pociťuji k lidem, kteří tento můj názor nesdílejí?
Rozhoduji se pod vlivem zdrojů, nebo podle šestého smyslu?
Kdy naposledy jsem uznal svůj omyl / chybu a omluvil se?
Je pro mě omluva a uznání chyby prohra?

ÚKOL SOBĚLÍDRA:
Na jeden týden si dejte pauzu od všech digitálních zdrojů, které mají zájem vás ovlivňovat exponováním určitý informací. To znamená – vypněte televizi, zamkněte YouTube, vzdejte se rolovaní na Facebooku, Instagramu a dalších sítích, vyhněte se zpravodajským webům, nečtěte noviny. Sledujte, jak obtížné, nebo snadné to pro vás je se toho všeho na pouhý týden vzdát. Pokud je to těžké, pravděpodobně máte vypěstovanou závislost a neumíte sami sebe dostatečně pevně řídit. Značí to, že můžete být snadno ovlivnitelní, a právě proto se potřebujete naučit od těchto zdrojů co nejvíce abstinovat. Resetujete tak lépe selský rozum, nadhled a svůj šestý smysl.

MOUDROST SOBĚLÍDRA:
Pravdu se nesnaž mít. Pravdu se snaž objevovat. Vždy totiž existuje nějaká vyšší, než je ta, o kterou se právě teď opíráš.

Přeji vám krásný den na cestě stát se sami sobě lepšími lídry.
S úctou, Petr Štěpánek
www.facebook.com/petr.stepanek.live
www.linkedin.com/in/petr-stepanek-live

PS: Další články z rubriky SOBĚLÍDREM si můžete přečíst zde.

O autorovi rubriky SOBĚLÍDREM:
Před lety přivedl do Česka film Tajemství, dnes je Petr Štěpánek producentem programu Myšlením k bohatství z dílny Nadace Napoleona Hilla a spolutvůrcem programu Cesta vděčnosti. O svém poslání říká: „Smyslem mé práce není přivést druhé k sobě (myšleno ke mně), ale přivést je k sobě (myšleno k nim samým), protože kdykoliv pouze někoho následujete, nakonec místo toho, abyste vylezli ze své vlastní mentální krabice, vlezete do té jeho. Stát se dobrým Sobělídrem je v dnešní době další evoluční stupeň osobního rozvoje.“