SOBĚLÍDREM: Největší chyba našeho národa

Jeden ze základních principů antického stoicismu i moderního managementu je připravit se na nejhorší možný scénář. Může se zdát, že taková rada je v rozporu s pozitivním myšlením. Ve skutečnosti mu naopak dává nejpevnější možný základ. Uklidní totiž náš hluboký ještěrčí mozek, který má tendence reagovat na události třemi „U“: Útěk, Útok, Ustrnutí. A to se děje zejména tehdy, jsme-li zaskočeni nenadálým negativním vývojem událostí.

Abychom náš ještěrčí mozek zpacifikovali, pomůže nám právě princip nejhoršího možného scénáře. Ten se skládá ze tří „P“: Představit si, Přijmout to, Připravit se.

Prvně si potřebujeme představit nejhorší možný scénář, který může nastat. Pokud například jdeme na první rande a ještěrčí mozek panicky reaguje na celkem reálnou možnost, že budeme odmítnuti, pak to nejlepší, co můžeme udělat, je představit si, že odmítnuti budeme, přijmout tuto možnost a připravit si ve své mysli scénář, v němž náš život docela dobře pokračuje dál a my si najdeme někoho ještě lepšího.

Někdo by mohl namítnout, že o čem člověk po většinu času přemýšlí, tam míří. A je to pravda. Z přípravy na nejhorší možný scénář se proto nemá stát vizualizace, ale opravdu jen příprava. Soustředit se poté potřebujeme na ostatní, pozitivní scénáře. Jde nám totiž jenom o to, neponechat mnoho prostoru pro případné afektované reagování ještěrčími pudy v nás.

Nyní když víme, proč je důležité, správné a rozumné připravit se na nejhorší možný scénář, se můžeme pustit do samotného tématu tohoto dílu SOBĚLÍDREM. Tedy jaká je „největší chyba našeho národa.“ A odpověď zní – to, že nejsme připraveni na nejhorší možný scénář.

Pokud pominu, že by Zemi mohl trefit asteroid a v kataklysmatické události vyhladit život na této planetě, je v mých očích největší hrozbou invaze. A větou: „Nemaluj čerta na zeď“ takovou hrozbu nezaženeme. Nebudu se zde pouštět do geopolitického filozofování a přejdu rovnou k oněm třem „P“.

Největší chyba našeho národa je přesvědčení, že nás občany, naše rodiny a naše svobody ubrání v případě invaze česká nebo spojenecká armáda. Nejhorší možný scénář ovšem říká, že se jim to povést nemusí.

Jsem první generace, která se vyhnula povinné vojenské službě. Vzpomínám si, jak jsem byl u odvodu šťastný, že mě to díky přijetí na vysokou minulo. Představa, že bych se musel na tak dlouhou dobu vzdát svých plánů, snů a cílů, na kterých jsem od 16 let pracoval, mě děsila. O rok později byla povinná vojenská služba zrušena. Dnes už ale vím, že mi tato kapitola (v nějaké formě) v životě schází. A nejen mně, ale statisícům dalších mužů v Česku.

Pokud bychom se totiž ocitli tváří v tvář invazi, na kterou by česká ani spojenecká armáda nestačila, měli bychom mít jako národ připraveny tři miliony mužů, kteří umí ubránit sebe i své rodiny. Tři miliony mužů, kteří se umí prát, umí zaútočit a vědí, že bodnout nožem mají agresora do krku nebo pod levou paži a trefit tepnu. Pokud bychom měli tři miliony mužů, kteří tohle vědí, pak se nikdy nestane, že by nás mohla překonat invaze pouhých 100 tisíc vojáků. Pokud bychom měli tři miliony mužů, kteří dobrovolně trénují, posilují a umí bránit sebe a své rodiny, a pokud bychom to my jako muži o sobě vzájemně věděli, nezalekli bychom se, nestáhli bychom ocas mezi nohy, nestoupli bychom si stranou a nečekali na zázrak z venku ani rok, ani deset let, ani čtyřicet.

Jako manžel, jako otec, jako Čech bych si přál, aby každý chlap v naší zemi místo klikání na dálkový ovladač televize a klikání na myš v počítačové hře raději dvacetkrát denně zaklikoval u podlahy. Přál bych si, aby kromě koukání na fotbal a hokej čeští muži studovali Krpálka nebo prošli kurzem sebeobrany.

Pokud by to totiž byl náš chlapský standard, pokud bychom to jako muži v naší zemi o sobě vzájemně věděli, pak společně budeme ve větším bezpečí, pak si budeme jistější, protože až přijde na lámání chleba, nebudeme čekat, až nám pomohou ti s uniformami. To naopak my společně pomůžeme jim.

OTÁZKY SOBĚLÍDRA:
Pro muže: Dokázal bych zpacifikovat opilce, který by se vrhl na moji ženu?
Pro ženy: Dokázala bych zpacifikovat opilce, který by se vrhl na moje děti?
Dokážu vyjmenovat tři slabiny na těle, do kterých je nejúčinnější kopnout nebo udeřit?
Mohu si být jistý, že se v případě, kdy se budu muset bránit, ke mně spoluobčané přidají?

ÚKOL SOBĚLÍDRA:
Vyhraďte si každý týden jednu hodinu času na studium techniky sebeobrany. Podívejte se na videa o Krav maga nebo Sambo a najděte si jedno nebo více parťáků, se kterými o tomto budete mluvit. Dejte si spolu závazek, že budete pracovat na zlepšení schopností ubránit svoji ženu, své děti, svoji zemi pro nejhorší možný scénář.

MOUDROST SOBĚLÍDRA:
Muže z nás nedělá pivo. Muže z nás nedělá koukání na sport. Muže z nás dělají hodnoty, charakter a činy, které vylezou, až půjde do tuhého.

Přeji vám krásný den na cestě stát se sami sobě lepšími lídry.
S úctou, Petr Štěpánek
www.facebook.com/petr.stepanek.live
www.linkedin.com/in/petr-stepanek-live

PS: Další články z rubriky SOBĚLÍDREM si můžete přečíst zde.

O autorovi rubriky SOBĚLÍDREM:
Před lety přivedl do Česka film Tajemství, dnes je Petr Štěpánek producentem programu Myšlením k bohatství z dílny Nadace Napoleona Hilla a spolutvůrcem programu Cesta vděčnosti. O svém poslání říká: „Smyslem mé práce není přivést druhé k sobě (myšleno ke mně), ale přivést je k sobě (myšleno k nim samým), protože kdykoliv pouze někoho následujete, nakonec místo toho, abyste vylezli ze své vlastní mentální krabice, vlezete do té jeho. Stát se dobrým Sobělídrem je v dnešní době další evoluční stupeň osobního rozvoje.“