„Největším nepřítelem nejlepšího je to dobré,“ říká CEO IRESOFTu Jiří Halousek

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Člověk pozná v práci různé kolegy a různé nadřízené. Na některé rád zapomene a na druhé zase vzpomíná celý život. Věřím, že až si poslechnete dnešní rozhovor v podcastu Myšlením na vrchol nebo si jako čtenář přečte článek v tištěném magazínu Improovio od Jirky Halouska, CEO společnosti IRESOFT, tak budete chtít šéfa, jako je právě Jirka. Nebo možná získáte chuť se sami takovým šéfem stát. Už fakt, že Jirka definuje zkratku CEO jako Chief Enthusiasm Officer naznačuje, že to nebude obyčejný manažer. I když sám přiznává, že jím dlouho byl. Podnikatel Jirka Halousek žije v podstatě celý profesní život IRESOFTem – firmou, která se stala jeho druhým domovem. Ve své firmě ale nemá jen zaměstnance. Našel v ní lidi, kteří se stali jeho přáteli, a společně s nimi tvoří produkty, které jim dávají smysl. Zejména se jedná o docházkové systémy pro firmy a softwarové systémy pro sociální služby.

Jirka o svém podnikání říká: „Snažím se vytvořit svobodnou a inspirativní společnost, která má pozitivní dopad jak na všechny lidi, kteří s ní spojili svůj život, tak na zákazníky a partnery, kteří budou díky nám úspěšnější. Zároveň si přeji, aby naše odvaha jít proti proudu byla inspirací i pro ostatní a společně s námi se nebáli vystoupit z  davu a začali dělat věci jinak, než je u nás běžné.“ Při vedení vlastní firmy pochopil, že s podnikáním člověk rozhodně nezískává automaticky patent na rozum. Ve chvíli, kdy začal lidem v týmu více naslouchat, se začala odehrávat i velká změna v celé firmě. „Věřím, že jako ‚zaměstnavatel‘ mám zodpovědnost za své lidi, kteří se rozhodli věnovat to nejcennější, co mají – tedy svůj čas a pozornost –, právě IRESOFTu. Jsem jim za to vděčný a neberu to jako samozřejmost,“ dodává stále se usmívající podnikatel, pro kterého je role CEO především řízení nadšení a budování zdravé firemní kultury. 

Jirka se naučil vnímat lidi ve firmě jako své partnery, a ne jen jako lidské zdroje. Na toto téma říká: „Jakým způsobem se k sobě chováme, jaké hodnoty a smysl nás spojuje, z velké části ovlivňuje, jak se díváme na svět a jak se cítíme v osobním životě.“ A že se vyplatí pečovat o firemní kulturu, jistě dokazuje i nízká fluktuace lidí v týmu. V IRESOFTu dnes pracuje okolo 80 zaměstnanců a průměrná délka pracovního poměru  u „iresofťáckých ajťáků“ je sedm a půl roku. Inu, jak se zdá, když se někdo zajímá o potřeby lidí v týmu, kteří mu pomáhají budovat vlastní podnikání, nemusí si lámat hlavu s nedostatkem lidí ani v jednom z nejžádanějších oborů vůbec. 

Jirka Halousek zmiňuje, že je pro něj velkou inspirací citát Henry Forda, který kdysi řekl: „Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo nedokážete, v obou případech máte pravdu.“ K myšlence slavného průmyslníka dodává: „Jeho myšlenka plně vyjadřuje přístup k mému životu, protože v sobě nese čtyři prvky, které mám v sobě hluboce zakořeněné:

  1. Můžu svobodně myslet, tedy nejsem pouhou obětí, ale tvůrcem vlastního života. 
  2. Mám pozitivní přístup k životu a jsem optimista. Jsem přesvědčen, že když se chce, všechno jde.
  3. Jsem si vědom, co dokážu sám a co dokážu společně se svými lidmi. Co ještě neumím, to se po cestě musím naučit.
  4. Uvědomuji si, jak je pravda vlastně relativní. Nikdo nemá patent na rozum, protože vždycky to je jen názor vycházející ze zkušeností daného člověka.“

Rozhovor s Jirkou Halouskem je plný energie, nadšení i zkušeností, které se mu podařilo aplikovat do týmu ve vlastní firmě. Proto věřím, že čas, který budete věnovat poslechu našeho rozhovoru, bude dobrou investicí. A to nejen pro manažery nebo vedoucí různých organizací. A pokud vás myšlenky Jirky Halouska budou bavit a chtěli byste získat ještě více inspirace, nenechte si ujít nejnovější vydání magazínu Improovio, které posíláme mezi předplatitele již 30. prosince. Pokud ještě nemáte předplatné, můžete jej získat jen zde.

© Lukáš Eder