O potápění s delfíny, přes cestu na osmitisícovku až k životnímu nadšení s Petrem Janem Juračkou

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Pokud se chceme pro něco v životě opravdu nadchnout, musíme pro to zapálit vášeň v našem srdci. Samozřejmě že jsme někdy postaveni před nějakou práci nebo úkol, ze kterých nejsme nadšení, které nás nebaví. Občas je ale dobré dát něčemu alespoň malou šanci, než k tomu začneme přistupovat s odporem. Sami pak můžeme být překvapení krásou, jíž jsme přehlíželi, a příležitostmi, které se nám nabízejí. Své o tom ví i Petr Jan Juračka, český fotograf, vědec-hydrobiolog na Karlově univerzitě v Praze, ale také cestovatel, horolezec a spisovatel. 

Nadšenec pro život. I těmito slovy lze charakterizovat osobnost Petra Jana Juračky. Přitom když se Petr narodil, asi by tehdy jen málokdo řekl, že by z něj mohl být světově uznávaný fotograf a jeden z nejznámější český dronistů. Když se totiž Petr narodil, měl křivou páteř, ploché nohy a oční vadu. Dokonce mu hrozila až slepota.

  • Tipovali byste do takového dítěte, že bude jednou fotografem, který bude prodávat své fotky světovým autorům?
  • Že bude jednou ambasadorem výrobců fotoaparátů, dronů a outdoorového vybavení?
  • Mohl by snad skoro slepý chlapec vyprodávat přednáškové sály, kde vypráví o svých cestách po světě?

Asi málokdo by v to tehdy věřil, ale Petr to přesto dokázal, a to především díky své energii a díky svému nadšení, které prožívá ze všeho, co v životě dělá.

 Pamatuji si dodnes na první setkání s Petrem. Ta energie, která z něj vyzařovala, byla doslova nakažlivá. „Můj životní úděl je, že se mi nejvíc líbí tam, kde momentálně jsem.“ Tato slova můžete nejen slyšet, ale Petr svá slova skutečně žije, protože on dokáže propadnout snad všemu, co v životě dělá. Tehdy se během našeho prvního setkání zmínil o knize, kterou zrovna píše. Mluvil o té knize s obrovským zapálením a viděl jsem na něm, že mu na ní opravdu záleží. Už jenom to mě velmi zaujalo, a proto jsem ho požádal, zda bych mohl kus jeho knihy vidět. Když jsem přečetl prvních pár stránek Petrovy knihy, bylo mi jasné, že to není kniha jen o fotografování, ale především kniha o životě. Ze života fotografa je kniha o životě malého chlapce z Pardubic, v jehož úspěch by možná zprvu málokdo věřil, ale on dokázal díky svému elánu, vytrvalosti a nadšení dosáhnout nevídaných úspěchů. Právě tehdy, když jsem Petra poznal, mi došlo, jakou sílu má opravdové nadšení.

Učit se žít naplno

Možná bychom mohli říct, že tvořit něco mimořádného má Petr v krvi. Jeho otec František Juračka také vytvořil něco, nad čím zůstává rozum stát (a také to byl záměr). Největší pohyblivý keramický betlém, jaký kdy Země spatřila. A Petrův dědeček byl zase chemikem, spoluvynálezce izolepy, umělé kůže a dalších objevů.

K fotografování jej přivedl otec, ale děda mu změnil myšlení. „Když jsem ho viděl naposledy, ležel v nemocnici. Život v chemickém průmyslu mu vzal játra, přivodil mozkovou příhodu a nakonec i rakovinu. Přestože byl slabý a unavený, byl stále dokonale učesaný a chtěl být v obraze světového dění. Jeho poslední věta zněla: ,Nevadilo by ti, Petře, naše společné studium angličtiny posunout až na jaro? Teď se cítím příliš slabý.‘ Rád na něho vzpomínám. Byl to muž, pro kterého nikdy nic nekončilo, a za každým obzorem cítil nové krásné výhledy. Do penze šel studovat španělštinu, a rozhodně ne na půl plynu. Jako samouk se vypracoval dokonce na profesionálního překladatele a oficiálně překládal české olympijské výpravě na hrách v Barceloně. Ano, jako důchodce… Když pak ležel v nemocnici, uvědomil si, že většinu života publikoval rusky, mluví německy, francouzsky a španělsky, ale nikdy neuměl moc dobře anglicky. Zatímco většina lidí přestane studovat, sotva opustí školu, dědeček svoje další studium plánoval ještě pár dní před smrtí, ačkoli musel tušit, jak bídně na tom jeho tělo je,“ vzpomíná Petr Jan Juračka. 

To ve mně zanechalo hlubokou stopu a rozhodl jsem se příklad jeho životního postoje následovat. Od té doby utrácím spoustu peněz a času za samostudium a nové výzvy. Díky dědovi se vlastně učím naplno žít,“ vyprávěl Petr, když jsme společně připravovali článek do seberozvojového magazínu Improovio, který je k dispozici jen zde.

A že Petr žije skutečně naplno, zjistíte i při našem dalším povídání pro podcast Myšlením na vrchol. Však posuďte sami, co vše Petr Jan Juračka během roku 2021 stihnul.

– Cesta za aktivní sopkou na Island

– Potápění s divokým delfínem a natáčení filmu v Irsku

– Cesta na kole od pramene Labe až k moři

– Jeden měsíc na Azorských ostrovech

– Expedice na osmitisícovku do Nepálu

– Cesta na Kanárské ostrovy 

A v neposlední řadě také úspěšné spuštění crowdfundingové kampaně na portále hithit.com. Nejen o tom byla řeč v dalším povídání s Petrem Janem Juračkou, který vás jistě bude inspirovat svým nadšením a energií pro život. Petrovi stačil necelý jeden a půlden, aby splnil svou metu a vybral na novou knihu a dokončení filmu celých 350.000,- Kč. Chcete-li zjistit více o projektu, který Petr připravil pro své fanoušky, čtenáře a diváky, můžete se podívat na jeho krátké video níže. A pokud vás Petrův projekt zaujme a chtěli byste jej také podpořit, tak ještě můžete. Stačí navštívit jeho kampaň a vybrat si odměnu. Více o odměnách je k dispozici zde.

© Lukáš Eder