Důležité uvědomění pro bohatší život

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Možná to znáte taky. Ráno brzo vstávat, vypravit děti do školy a školky, stihnout v práci ranní poradu, dotáhnout všechny termíny včas tak, aby byl šéf spokojený a neměl zbytečné otázky. Čas během dne letí jako voda, než se člověk rozkouká, už je večer, a kouká, aby byl včas doma, stihl připravit něco k večeři, strávit nějaký ten čas s rodinou a do toho všeho si ještě udělat čas sám na sebe, na přátele a na koníčky. Člověk se tak snadno dostane do podobného krysího závodu plného povinností a úkolů, které prostě udělat musí. Na konci dne je tak rád, když si může odpočinout u nějakého jednoduchého seriálu a na nic nemyslet.

 • Jak si má člověk v takovém shonu udělat čas sám na sebe?
 • Kde má hledat energii, kterou by mohl investovat do svého osobního rozvoje?

Jako lidstvo jsme se dostali do zajímavé doby. Nechci tady soudit. Nechci říkat, jestli je dnešní doba lepší, nebo snad horší než doba minulá. Jednoduše je prostě jiná. Je rychlá, dynamická, plná změn a každá taková změna přináší tolik možností. Jenže už jen udržet dech s tím, jak se doba mění v tom, co děláme každý den, nás stojí pořádnou porci sil. Natož ještě hledat nějakou další sílu, abychom mohli dělat něco navíc. 

Když pak někomu řeknete, že každý je strůjcem svého osudu a že si každý z nás volí kvalitu svého života, těžko se to poslouchá. Je těžké si přiznat, že jen my sami neseme odpovědnost za těch pár kil navíc. Že to my sami jsme se uhnali ke špatnému zdraví, ke špatným vztahům a dalším nechtěným výsledkům. Víme, co máme dělat. Víme, že bychom měli více sportovat, lépe se stravovat, udělat si více času sami na sebe a na své blízké. Ale kde na to vzít čas? Jak to všechno stihnout, když se v pondělí večer těšíme na pátek, abychom alespoň na ty pouhé dva dny vypadli z toho krysího závodu. Představa, že by to mohlo být jinak a že by se člověk mohl těšit na každý nový den, se snadno stane neuvěřitelnou.

 • Jenže jak to změnit?
 • Kde hledat odpověď?
 • Co dělá člověk špatně, že i když se snaží sebevíc, tak to prostě nestačí?

Ten, kdo dokáže přestat schvalovat vinu na své okolí a na dobu, ve které žije, a podobné nesmysly, které nemůže sám ovlivnit, tak se právě vydal na správnou cestu ke změně. Začal se zbavovat svého fixního myšlení a začíná rozvíjet to růstové, co mu pomáhá ke změně. První věc, kterou většina z nás začne dělat, je hledat chybu ve svém time managementu. Myslíme si, že když si nejsme schopni udělat čas sami na sebe, tak je chyba jen ve špatném plánování.

 • Jenže jak začít lépe plánovat svůj čas?
 • Máme se snad rozhodnout mezi zdravím, rodinou a úspěchem?
 • Máme si vybrat svou prioritu?
 • Pro něco se rozhodnout a něčeho se vzdát?

Věřte, že nic z toho není potřeba. Člověk se nemusí vzdát zdraví, aby uspěl, a stejně tak úspěchu v kariéře, aby mohl být s rodinou. Čtenáři třetího vydání Improovia, kde se věnujeme 13 principům bohatství a úspěchu podle Napoleona Hilla, už možná vědí, že skutečného bohatství lze dosáhnout ve všech oblastech života současně, a odpovědi, proč se to většině lidí moc nedaří, nemusíme hledat ve svém time managementu, ale spíš ve své pozornosti. 

Mluvil jsem o době, mluvil jsem o tom, že doba se změnila. A součástí této změny je, že neustále přicházíme o svou pozornost. Jsme zavaleni množstvím informací a možností. Snadno se v tom člověk začne ztrácet.

 • Jak má vědět, co je dobré a co je špatné?
 • Co je pravda a co je lež, když je těch informací tolik?
 • Jak může ještě uvěřit v dobro, když je zavalen negativním zprávami?

Myslím si, že si je dobré uvědomit jednu věc. Většina lidí, firem a organizací dnes soupeří o svá území tak jako kdysi. Soupeření o vliv. A k tomu, abychom získali vliv nad nějakou skupinou lidí, potřebujeme upoutat jejich pozornost. A vlastně i já teď v tuto chvíli poutám vaši pozornost. I já teď v tuto chvíli můžu, ale také nemusím mít na vás nějaký vliv. A otázka zní, je to špatně, nebo dobře? Pokud čekáte odpověď, tak vám řeknu, že to nevím. Přece, kdo ví, co je dobré a co špatné? Odpovědět si musí umět každý sám. Já už například několik let nesleduji zprávy v televizi. Víte proč? Protože ty zprávy na mě mají špatný vliv, odpoutávají mou pozornost k negativním emocím. A čím více negativních emocí člověk prožívá, tím více negativních myšlenek má. A já prostě nevím, jaké emoce máte z mých podcastů, proto nemohu vědět, jaký na vás mohu mít vliv. Rád bych řekl, že když mé podcasty posloucháte pravidelně, tak je ten vliv pozitivní. Zprávy ale také lidi sledují pravidelně, a pokud budu mluvit z vlastní zkušenosti, tak si nemyslím, že by na ně měly pozitivní vliv. A pokud bych ještě chvíli zůstal u osobní zkušenosti, tak v případě jak podcastu Myšlením na vrchol, tak v případě seberozvojového magazínu Improovio mohu říct, že na mě už jen samotná tvorba těchto dvou věcí má pozitivní vliv. Protože při jejich tvorbě zažívám pozitivní emoce. 

Tím jsem ale odběhl. Což jsem nechtěl. Pojďme se vrátit k tomu uvědomění. Pokud si připustíte, že všichni soupeříme s vlastní pozorností, snad může objevit mnohem větší problém než je chyba v plánování. Špatné výsledky v našem životě jsou nejvíce způsobeny naší vlastní nepozorností. Plánování je samozřejmě důležité, stejně další morálně volní vlastnosti. Ovšem než se vůbec pustíme do zdokonalování vlastností, jež máme možné řídit naší vlastní vůlí, tak bychom se možná mohli zamyslet nad tím, kam neustále upoutáváme svou pozornost. Když budeme schopni udržet pozornost k tomu, co jíme, nebudeme tloustnout. Když zpozorníme vůči potřebám našich partnerů, budeme mít naplněné vztahy. Prostě a jednoduše, když budeme pozorní vůči sobě samým, budeme mít naplněný a spokojený život. Staneme se jeho tvůrci

Možná teď přikyvujete. Možná si říkáte: „Jasně, to dává smysl, ale jak to udělat? Není přece možná být neustále v pozoru a kontrolovat svou mysl.“ Samozřejmě že to nejde. Ještě v době, kdy firmy investují opravdu hooodně energie, aby nás upoutaly. Někdy ale opravu stačí udělat jen drobné, nepatrné změny, aby si člověk uvědomoval, co skutečně chce. Stát se vědomým tvůrcem svého života je nekončící proces. Není to ale dřina, je to zábava, když se ví jak na to. A právě o to se společně s několika dalšími autory dělím v rámci tištěného magazínu Improovio, jehož jednotlivá vydání jsou k dispozici jen zde. Snad i vám naše zkušenosti budou prospěšné a snad díky nim budete mít úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder