5 esencí osobního úspěchu a štěstí

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Když jsem v minulé epizodě rozebíral můj pohled na příběh Františka Kalivody, který byl hostem nedávného podcastu, nemohl jsem se několikrát ubránit myšlence Napoleona Hilla. Jedná se o rovnici úspěchu, kterou kdysi Hill definoval a kterou pravidelní posluchači tohoto podcastu a čtenáři seberozvojového magazínu Improovio již dobře znají. Rovnici úspěchu jsem zde již rozebíral asi před půl rokem, protože ale souvisí s Františkovým příběhem a protože se také říká, že opakování je matkou moudrosti, tak bych si dovolil ji ještě jednou zmínit a možná i opět něco málo doplnit. Hillova rovnice zní:

((V + T) x S x A) + Ví = osobní úspěch.

Zakladatel průmyslu osobního rozvoje v moderní společnosti svou rovnicí definoval základní, řekněme až esenciální aspekty, které člověk potřebuje, aby dosáhli úspěchu a štěstí v jakékoliv životní oblasti. Těmi aspekty jsou Vášeň – Talent – Schopnosti – Aktivita a Víra. Mohli bychom v zásadě říct, že pro dosažení úspěchu nic víc nepotřebujeme. Víte však, co je na těchto aspektech nejkrásnější? Jsou zadarmo. Nikdo nám nebrání, abychom s nimi začali pracovat. Kdykoliv a kdekoliv. Jediné, co potřebujeme, je probudit v sobě touhu nějakého úspěchu dosáhnout. Když takovou touhu v sobě dokážeme probudit a nenecháme ji sami sebou nebo svým okolím uhasit, tak už se stačí jen zaměřit na zmíněných pět aspektů. Tak jednoduché to může být. Bohužel ne vše, co se zdá jako jednoduché, bývá také snadné. Protože pokud by to bylo snadné, nebylo by to tak vzácné. Není se však čeho bát, někdy jen stačí vědět, jak s Hillovými aspekty úspěchu umět nakládat. Pojďme si proto jeho rovnici ještě rozebrat.

Čtenáři třetího vydání Improovio magazínu už znají Hillův příběh, ostatně pravidelní posluchači tohoto podcastu také. Přiznávám, že život tohoto velikána je pro mě velkou inspirací, a také proto jej často a rád zmiňuji. Třeba i kvůli tomu, že to, co říká Hill, je tak jednoduché a prosté. Také si čím dál tím víc všímám, jako jeho myšlenky potvrzují příběhy úspěšných lidé z moderní společnosti, kteří bývají i hosté mého podcastu. Pojďme se ale podívat na rozbor jednotlivých aspektů úspěchu Napoleona Hilla.

VÁŠEŇ a TALENT

První dvě esence úspěchu jsou vášeň a talent. Hill si uvědomil, že lidé, kteří dokázali spojit tyto dva aspekty, byli posléze i schopni najít cestu za úspěchem. Vášeň a talent jsou dvě základní esence, které bychom měli na naší cestě za osobním úspěchem objevit. Ve společnosti je mnoho talentovaných lidí bez vášně a stejně tak mnoho vášnivých bez talentu pro svou vášeň. Nemůžeme ale říct, že existuje člověk, který nemá talent na nic. Vlastně každý z nás máme na něco talent. Jen někdo jej byl schopen objevit a někdo zase ne. A ten, kdo byl schopen objevit i vášeň pro svůj talent, tím dal dohromady jakýsi základ k úspěchu. Co však mají vášeň a talent společného, je, že se jim nelze naučit. Vášeň i talent lze pouze objevit, a proto pokud máme v životě pocit, že neděláme věci s vášní nebo že jsme antitalent na všechno, tak to nejlepší, co můžeme v danou chvíli udělat, je začít zkoušet nové věci. 

SCHOPNOSTI a AKTIVITA

Jakmile přestaneme mít strach z neznámého a podaří se nám v sobě objevit skrytý talent a probudit spící vášeň, nastává část, který si myslím, že je nejzábavnější. Začínáme pilovat vlastní schopnosti. Talent nevypadá tak, že si vezmeme malířské plátno a najednou z nás bude druhý Pablo Picasso. Každý mistr celý život piluje své schopnosti. Ne však z donucení, nýbrž z touhy. A to je velký rozdíl. Proto nás to bude bavit a proto je zapotřebí, abychom součet naší vášně a talentu pravidelné násobili další a další aktivitou a novými schopnostmi, jež neustále přidáváme.

VÍRA

Abychom ale vůbec byli schopni začít se zmíněnými čtyřmi esencemi úspěchu pracovat, potřebujeme nejprve získat tu nejdůležitější z nich. Tedy víru. Jakmile nebudeme věřit sami sobě, těžko budeme schopni najít chuť zkoušet nové věci. Prostě a jednoduše, jak už kdysi řekl slavný Henry Ford: „Ať už věříte ve svůj úspěch, či neúspěch, tak v obou případech máte pravdu.“ Čtenáři Improovia už vědí, jaký je rozdíl mezi mezi „přát si“ a skutečně „věřit“. Napoleon Hill ve svých myšlenkách označuje skutečnou víru jako samotnou podstatu jakéhokoliv úspěchu. A jako jedinou opravdovou sílu, která nás vede ke skutečné víře, potom označil důvěru. Ani o nedůvěře neslyšíte v mém podcastu poprvé a jistě již chápete, jak moc spolu víra a důvěra souvisejí. 

Jak jsem již zmiňoval, Napoleon Hill je pro mě velkou inspirací. Kdykoliv otevřu jeho slavnou knihu Myšlením k bohatství, vždy v ní vidím něco nového. Něco, co má osobnost předtím přehlédla, možná proto, že to tolik nepotřebovala pro svůj rozvoj. Jeho knihu jsem četl několikrát a mám radost, že se i dnes mohu začíst do původní verze z roku 1937 v takové podobě a takovém duchu, jako ji kdysi Hill napsal. Verze, kterou jsem četl předtím, byla totiž zkrácená. Je to ta verze Myšlením k bohatství, která byla publikována v 90. letech a která vycházela z již zkráceného originálu z 60. let. Proč se Hill vůbec rozhodl zkrácenou verzi publikovat, jsem řešil s Petrem Štěpánkem v živém vysílání, které jste si měli možnost také poslechnout jako záznam ve formě podcastu. S Petrem jsme Hillovu knihu pokřtili na konferenci Tajemství obchodu. Bylo to první místo, kde Hillova kniha spatřila světlo světa na veřejnosti, a já mám velkou radost, že je díky Petrovi přeložena do češtiny a že je už dnes také k dispozici na našem e-shopu, a to za zvýhodněnou cenu oproti kamenným knihkupectvím. Výtisk knihy Myšlením k bohatství z roku 1937 můžete získat zde nebo jako sadu se seberozvojovým magazínem Improovio, který vám bude pomáhat Hillovy myšlenky aplikovat do života. Zvýhodněná sada je k dispozici zde.

© Lukáš Eder