„Moje motto je: Tvrdou prací se člověk dostane nejdál,“ říká CFO Partners banky František Kalivoda

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Celým životem jej provází jedna vášeň. František Kalivoda byl jako syn profesionálního hokejisty už od dětství veden k tomuto sportu a do něj se také zamiloval. „V 15 letech jsem pochopil, že ze široké a tehdy silné základny hokejistů, se jich dobře a dlouhodobě uživí jenom pár. Věděl jsem, že jako hokejista žádnou velkou karieru neudělám. Nechyběla mi píle ani vášeň ke sportu, ale scházely kvality,“ říká finanční ředitel právě vznikající nové Partners banky. Rozhovor s Františkem Kalivodou mi několikrát připomněl myšlenky Napoleona Hilla, autora slavné knihy Myšlením k bohatství. Hill kdysi definoval 13 principů úspěchu a bohatství a František svým příběhem potvrzuje nejeden z nich. Dopodrobna jsme se všem principům Napoleona Hilla věnovali v tomto vydání Improovio

Přestože František prakticky celou svou profesní kariéru zasvětil bankovnictví, tak hokej neopustil. Naopak jej provází celým životem a také díky hokeji objevil svou druhou vášeň – svět financí. Začínal v ČSOB, kde působil patnáct let. Velkou profesní školou však pro něj byla zkušenost ve skupině PPF. Zásadní pak byly 4 roky, které prožil v Kazachstánu na pozici finančního ředitele banky. Poprvé pochopil finance celkově, zažil, co obnáší expatský život, procestoval většinu Asie, celou střední Asii. I když přiznává, že život expata může být docela osamělý. „Člověk žije sám ve své bublině, hodně času věnuje práci, má kolem sebe jen pár lidí,“ popisuje. Ale i to se během let změnilo, v Kazachstánu našel přátele na celý život. Ačkoliv kultura byla jiná a lišilo se i bankovnictví, některé zákonitosti zůstaly stejné.

I když by se zdálo, že se život Františka Kalivody ubíral jinam, než v dětství plánoval, vášeň pro hokej ho nepustila. Stále chodí jednou týdně hrát a přesto, že se František nestal profesionálním hokejistou, tak si splnil své hokejové sny. Jako hokejový rozhodčí se dostal například až na mistrovství světa v letech 2008 a 2010. Sport považuje za obrovskou výhodu – smysl má nejen pro zdraví a disciplínu, ale také učí přijímat své emoce, trénuje odolnost, když se nedaří. Byznys má se sportem hodně společného. „V kariéře se mi ukázalo, že pokud má člověk sportovní background, je týmovější, odolnější, má smysl pro fair play hru, umí se vypořádat s různými nástrahami i v byznysu a je pohodovější do týmu,“ říká František a dodává: „Stavět novou banku pro Partners je výzva a já mám radost, že mohu své zkušenosti ze zahraničí uplatnit doma, v Česku, a budovat něco, co mi dává velká smysl.“ 

S finančním ředitelem nové vznikající banky jsem si povídal nejen o jeho kariérní cestě. Zajímalo mě například, jaké dovednosti ze sportu mu pomáhají dosahovat osobních úspěchu, co mu přinesla do života pracovní zkušenost ze zahraničí, ale samozřejmě jsme se zastavili také u světa financí.

  • Jak nahlíží bankéř na současnou inflaci?
  • Věří kryptoměnám?
  • Co by poradil lidem, kteří mají dnes své úspory na běžném bankovním účtu?
  • Jak nahlíží na současné změny nejen ve světě financí, ale v celé společnosti? 

Nejen tyto otázky zodpověděl František Kalivoda v podcastu Myšlením na vrchol, a protože jsme nakousli mnoho témat, tak věřím, že si každý v našem rozhovoru najde kus inspirace pro svůj lepší život. Zaposlouchat do podcastu se můžete ve své oblíbené podcastové aplikaci nebo přímo na této stránce. Přehrávač s rozhovorem je umístěn na začátku článku.

© Lukáš Eder