Jak přepsat minulost aneb Proč se neustále vracíme do života, který nechceme?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

„Jestli chceš změnit svoje výsledky, změň nejdřív sám sebe,“ řekl mi kdysi jeden moudrý muž, a já se ho zeptal: „No jo, ale jak?“ Na to se ten muž usmál a pokračoval: „Musíš pochopit, že život je cesta a tvoje výsledky odpovídají cestě, po které jdeš. Proto jestli chceš lepší život, potřebuješ vykročit na lepší cestu. Musíš se jen rozhodnout, vykročit a hlavně nikdy nesejít z nové cesty. Hlavně na to poslední nezapomínej, to je na nové cestě nejtěžší.“

Jeho myšlenka mi utkvěla v paměti a dlouho jsem si říkal: Opravdu je to tak jednoduché? Skutečně se stačí jen rozhodnout? Na jeho myšlenku jsem si vzpomněl při tvorbě nového vydání magazínu Improovio, které jsme již tento týden rozeslali mezi naše předplatitele.

Spousta lidí se již rozhodlo pro životní změnu, časem ale zjistili, že jsou zpět na své staré cestě. Jako by je něco drželo ve starém životě, jako by jim něco bránilo žít lepší život. Sám jsem to poznal. Také jsem se kdysi rozhodl pro velkou změnu. Věděl jsem přesně, jakým směrem chci jít, čeho chci na své nové cestě dosáhnout, ale najednou jako bych někde špatně odbočil a mžikem se ocitl ve starém životě, v těch starých vyjetých kolejích. Dělo se přesně to, na co jsem byl upozorněn. Tehdy jsem si říkal: „To je přece jasné, proč bych se neměl vracet ke starému životu, když už jsem se jednou rozhodl pro změnu.“ Sám jsem ale zjistil, že to zase tak jednoduché není. Jako bych na něco zapomněl.

  • Ale na co?
  • Co mi ten moudrý muž zapomněl říct?

Pochopil jsem to, když jsem dokázal projít celou cestu za velkou životní změnou. Brání nám naše minulost. Je to minulost v podobě zažitých návyků, prožitých stresů a strachů, co nás pořád vede zpět na starou cestu. Zcela logicky, když chceme v životě něco změnit a dokázali jsme už nasbírat dost sil k vykročení za lepšími zítřky, tak jsme nabití pozitivní energií a myslíme na budoucnost. Myslíme si, že stačí udělat tlustou čáru za minulostí, dívat se už jen dopředu. Těšit se na to, co bude, a netrápit se tím, co bylo. Bohužel to ale není tak jednoduché, protože ať chceme, nebo ne, tak veškerou naši minulost táhneme za sebou. Ať chceme, nebo ne, tak vždy přijde chvíle, kdy nebudeme dost ostražití, a tato minulost bude ovlivňovat naše současné chování.

  • Můžeme to ale změnit?
  • Je možné přepsat minulost?

Návyky z minulosti jsou jako koule u nohy. Není jednoduché na ně jen tak zapomenout, protože ten řetěz u nohy je tak silný, že dá pořádnou práci je přetrhnout. Všechny návyky z minulosti jsou součástí naší dnešní osobnosti. Jsou to právě návyky, co z nás udělalo dnešní osobnost, která je schopna současných výsledků. Proto pokud chceme tyto výsledky zlepšit, potřebujeme se zaměřit na změnu osobnosti a pro takovou změnu přepsat i naše návyky. Když přepíšeme návyky, je to podobné, jako bychom přepsali naši minulost. Proto není životní změna jen o jednom rozhodnutí. Je to proces, který si vyžaduje spoustu nepatrných kroků, které nás dovedou k nové osobnosti a lepším výsledkům. 

Přepsání některých návyků dá člověku pořádně zabrat. Návyk je chování, které si v naší mysli už vytvořilo silné synaptické spojení. A čím déle a čím častěji jsme toto chování opakovali, tím silnější ono synaptické spojení je. Líbí se mi příměr Jamese Cleara z knihy Atomové návyky, který říká, že návyky jsou jako nájezd na dálnici. Jakmile už na nájezd jednou najedeme, musíme pokračovat tímto směrem. Už není cesty zpět. Musíme jet až k dalšímu sjezdu. Bohužel je ale pro nás pohodlnější pokračovat dál po dálnici než sjíždět a hledat nějakou novou a náročnější cestu. 

Proto je jedním z klíčů k životní změně zajistit, abychom se nájezdu na dálnici úplně vyhnuli. Protože jakmile nemáme možnost zvolit si rychlejší a pohodlnější cestu, kterou už bezpečně známe, tak nám nezbývá nic jiného než hledat cestu novou nebo si postavit novou dálnici. Věřím, že chápete, jak to myslím. 

Nejen o tom, jak se vyhýbat takovým dálničním nájezdům a stát se tvůrcem nové, lepší cesty životem, je nejnovější vydání seberozvojového magazínu Improovio. Pracoval jsem na něm s několika autory a dali jsme dohromady celou řadu podobných tipů, které našim čtenářům budou pomáhat s přepsáním návyků z minulosti. Pravidelní posluchači Myšlením na vrchol již vědí, že magazín není nikde na stáncích, ale po jednotlivých výtiscích pouze na našem webu zde nebo ve formě předplatného za mnohem výhodnější cenu s dopravou zdarma zde. Pokud už máte nové Improovio ve svých rukou, budu moc vděčný, když se se mnou podělíte o jakoukoliv zpětnou vazbu do mého e-mailu [email protected]. Vaše názory, zkušenosti i příběhy jsou pro mě důležité, tak se o ně, prosím, nebojte podělit. Děkuji a dnes už vám všem přeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder