30 let podnikatelských zkušeností Petra Zelíka. „Podnikatelé by se měli naučit usadit své EGO,“ říká čajový král

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Představte si, že máte sen. Rozhodnete se za ním vydat. Stoprocentně se na něj koncentrovat. Vsadíte všechno na jednu kartu. Opustíte vysokou zaměstnaneckou pozici. Obětujete všechny úspory. Pracně roztlačíte káru až na pokraj úspěchu. A pak…

…zjistíte, že veškeré vaše know-how dostala konkurence. I s člověkem, na kterého jste nejvíce spoléhali. 

Přeběhl. Cestou sebral, co mohl. A nyní s tím, co jste vymysleli, stojí proti vám. Ví, co máte v plánu, ví, jak toho chcete dosáhnout, vidí do vašich karet. A má možná mnohem větší kapitál za zády na to, aby vás zničil. V seberozvojovém magazínu Improovio se zaměřujeme především na cestu, která vede k vysněnému životu. Co když se rozhodnete na takovou cestu vyjít, ale najednou se objeví někdo, kdo vás chce o sen připravit?

Když tohle zažil Petr Zelík, zakladatel a jediný majitel společnosti Oxalis, mohl být tak zklamaný, zahořklý a lítostivý, zkrátka demotivovaný, aby své karty složil. Jenže to neudělal. Začal o to víc bojovat. Říká: „Dnes už o té zradě jsem schopen přemýšlet i pozitivně. Vlastně urychlila dobytí současných pozic. Akcelerovala ve mně úsilí být v co nejkratším čase nejlepší. Ale vděčný za ni nejsem. Ty roky, kdy jsem měl pocit usínání s revolverem u hlavy, a že nesmím ztratit ani sekundu, bych nejraději ze svého života vymazal. Strach, že o všechno najednou přijdu, byl mým motorem.

Petr Zelík byl hostem dalšího rozhovoru pro podcast Myšlením na vrchol a bavil jsem se s ním o jeho třicetileté podnikatelské kariéře, během které, ostatně i jako mnoho jiných podnikatelů, zažil Petr mnoho náročných chvil.

  • Co mu pomohlo ustát těžké doby?
  • Jak se mu podařilo vybudovat čajové království s obratem čtvrt miliardy korun ročně? Kdy se zamiloval do vůně čaje?
  • Co Petra přivedlo k rozjezdu franšízových obchodů?

Během našeho povídání padlo mnoho otázek na mnoho témat. Především jsme se ale bavili o jeho podnikatelské cestě a zkušenostech, které za třicet let podnikání nasbíral. 

Když se řekne Slušovice, tak první myšlenka, co mi naskočí v hlavě, je „Slušovický zázrak“. Také Oxalis sídli ve Slušovicích a také Petru Zelíkovi se podařilo se svou firmou dosáhnout takového malého zázraku, když se stal českým exportérem. Sypané aromatizované čaje, výběrová káva, čajové a kávové příslušenství, to vše firma Petra Zelíka vyváží do více než 40 zemí celého světa. Jak je možné, že firma z Česka dováží čaj například do Indie? Vznáší se snad nad Slušovicemi nějaká zázračná podnikatelská aura?

V rozhovoru jsme se zaměřili především na podnikatelské zkušenosti čajového krále ze Slušovic. Celému podnikatelskému příběhu Petra Zelíka se budeme věnovat také v nejnovějším vydání magazínu Improovio, které již tento týden zasíláme přímo mezi předplatitele. V rámci předplatného je magazín cenově nejvýhodnější, navíc ušetříte za poštovné a máte jistotu rezervace každého nového vydání a vstup do naší uzavřené skupiny na Facebooku. Předplatné magazínu je k dispozici zde, a pokud vás zajímají jen jednotlivá vydání, ve kterých naleznete nejen příběh Petra Zelíka, tak to najdete zde.

© Lukáš Eder