
Tak co, je flipchart u Vás ve firmě spíše šlapka prodejná, nebo zaprášená chudinka v koutě? V minulém podcastu jste dostali návod, při jakých příležitostech je flipchart daleko lepší pomocník než nějaké slidy a PowerPoint.
Dnes se podíváme na základní pravidla používání flipchartu a věřte mi, díky následujícím tipům a trikům se stanete mistry v prezentování u bílého papíru. Flipchart Vás bude milovat a Vy budete milovat flipchart!
Vsadím sluchátka tady v podcastovém studiu, že tohle pravidlo jste už slyšeli tisíckrát a stejně jej všichni porušujete!
Pravidlo č. 1:
KDYŽ PÍŠU – NEMLUVÍM
Ha, schválně, kolik z Vás něco čmárá na papír a do toho už mluví k publiku a vysvětluje, co vlastně píše? Já to vidím na koučincích a workshopech dnes a denně, občas dokonce podezírám své klienty, že mají s flipchartem milostný poměr a něco mu tam šeptají do ouška. Dámy a pánové, moc Vás prosím, fakt si na to dávejte bacha. Já vím, znám to, jakmile něco píšete na flipchart, máte pocit, že píšete hrozně pomalu, hrozně to trvá, lidi Vám zírají na záda a čekají, a tak chcete vyplnit ten trapný čas mluvením a komentováním toho, co tam čmáráte. Chyba! To, co Vám přijde jako věčnost, ve skutečnosti vůbec tak dlouho netrvá a věřte mi, publikum si úplně v klidu rádo počká, až to dopíšete.
S tím se pojí pravidlo č. 2:
PÍŠU ZÁDY A MLUVÍM V ÚHLU 45°
Často se mě klienti ptají, na jakou stranu stojanu si mají stoupnout. Teď poslouchejte pozorně. Když jste praváci, měli byste mít flipchart po své levé ruce, když jste leváci, tak po Vaší pravé. Je to jednoduché, představte si, že se rukou, kterou nepíšete, jakoby chytnete flipchartu a tato osa pro Vás bude ta, kolem které se budete otáčet – píšu, kolem osy se otočím a povídám.
Jestli máte teď prostor, schválně si to vyzkoušejte, pokud si jako praváci stoupnete k flipchartu tak, že jej máte po levé ruce, kroužíte tam jak baletka kolem otočné levé nohy a pravou rukou buď vysvětlujete a mácháte, nebo píšete.
Když jsme u toho máchání volnou rukou při vysvětlování, to, jak správně danou rukou máchat a jak se správně u flipchartu hýbat, se dozvíte v mém zbrusu novém online kurzu „Řeč těla při prezentacích“, kde s Vámi postupně projdu každou část těla a naučím Vás, co s ní vědomě dělat, když přednášíte, abyste vypadali a cítili se za každé situace sebevědomě a profesionálně. Věřte mi, naučím Vás, abyste měli prezentování rádi!
Mimochodem, sama, když jsem si připravovala tento podcast, tak jsem byla akorát s přítelem na home-officu. Pracovali jsme tiše vedle sebe, v tom jsem se já zničehonic prudce vztyčila, odešla jsem do kuchyně a tam jsem se začala ladně točit kolem jedné naší zdi, máchala rukama a něco jsem si pro sebe brumlala. Matúš, chudák, na mě chvíli zíral, pak si sundal sluchátka a starostlivo sa ma spýtal: „Je všetko v poriadku, chrustík? Nie si prepracovaná?“ A já na něj: „Ne, píšu podcast.“ A dál jsem tančila po kuchyni. I takhle můžou vznikat podcasty pro Vás. 🙂
Pravidlo č. 3:
KRESLÍM SPOLEČNĚ S PUBLIKEM
Toto pravidlo se zase pojí s pravidlem jedna, kdy většina mých klientů používající flipchart má tu obavu, že píše prostě moc dlouho, a svírá je pocit, že za zády jim brebtá nervózní publikum. Čemuž tak proboha v 90 % případů není – nicméně pak přijde rádoby spásný nápad: „Já si to celé předepíšu na flipchart dopředu, a tím ušetřím čas.“ Blbost! Tedy opět v 90 % případů je to, jak by řekl můj slovenský přítel, „chujovina“, protože kouzlo flipchartu je právě v tom, že jak Vy něco kreslíte nebo píšete a publikum Vás při tom sleduje, tak to vlastně ve svých myslích kreslí s Vámi, oni přemýšlejí s Vámi, dáváte jim tak pocit, že jsou součástí procesu. A co? No jasně, tím si vše lépe zapamatují!
Jen si to představte, sedíte v publiku a díváte se, jak někdo na flipchart maluje kruh. Máte to? Vidíte to, jak fixa pomalu jede po flipchartu a před Vámi postupně vzniká černé kolo na bílém papíře? Ha, mám Vás, všichni jste teď ve svých myslích malovali kruh, který už nikdy v životě nezapomenete – a ano, to je síla flipchartu.
S tím ale souvisí to, že nebudete na flipchart dlouze psát nebo kreslit kreace, které Vám zaberou moře času, pište heslovitě, jasně, strukturovaně, kreslete jen jednoduché obrazce, diagramy, prosím Vás, žádné zátiší s květinami nebo precizně vybarveného chameleona na větvi.
Pravidlo č. 4:
CO PÍŠU, TO SI POTICHU DIKTUJI
Určitě jste to už zažili – považujete se za celkem inteligentní osobu, která zvládne napsat i souvislou větu, ale pak přijdete k flipchartu a najednou to tam sekáte, co slovo, to vynechané písmeno, pravopisná „hrubice“ nebo přehozené slabiky. Děje se to všem, je to kvůli tomu, že jste u flipchartu velmi blízko a píšete velkými písmeny (mimochodem ideální velikost písma je asi 5 cm).
Mimochodem, takový trik na rychlý odhad, kolik asi je 5 cm nebo 10 cm, mě jako malou naučil taťka. Umístěte ukazováček na čelo nad nos, v místě, kde Vám začínají vlasy nebo ofina, a palec té samé ruky si dejte na špičku nosu. To máte 10 cm! Velikost písma na flipchartu by tedy měla být asi poloviční.
Proto si všimněte, že když Vám něco nejde napsat, tak si potřebujete poodstoupit od flipchartu, abyste to viděli více z dálky, a pak jste teprve schopni slovo napsat správně. Pomůže Vám při tom hláskování nebo tiché diktování daného slova, když jej píšete. Navíc, když budete mrmlat pod vousy to, co píšete, tak nebudete mít tendenci mluvit k publiku. Ha, win-win situace pro všechny!
Máme za sebou 4 základní pravidla používání flipchartu! V posledním dílu flipchartové série se podíváme na správnou práci s fixami, kdy je odkládat a kdy si je naopak nechat v ruce, jak interaktivně vtáhnout publikum do prezentace a naučím Vás trik, jak poznat, kdy je vhodné flipchartový list otočit a kdy naopak psát dál na současný papír.
Znáte někoho, komu by tyto články a podcasty mohly pomoci? Kdo by v nich našel inspiraci?
Sdílejte je, prosím, se svými kolegy, přáteli, s rodinou. Zároveň budu ze srdce vděčná za reakce, jak se Vám dnešní podcast líbil, jakou jednu větu nebo myšlenku si odnášíte právě a zrovna Vy.
Jestli ještě nejsme v kontaktu, tak určitě si mě najděte na jakékoliv síti, kterou používáte, LinkedIn, Facebook, Instagram, kde denně sdílím inspiraci a kousek sebe. Zároveň každé úterý dopoledne posílám svým odběratelům newsletterů nálož tipů a triků do e-mailu. Mrkněte na web www.petrabouskova.cz.
Těším se na Vás příště, hvězdy!