SOBĚLÍDREM: Naše planeta PLASTŮ

Když už se na něco dívám na YouTube, snažím se, aby mi to k něčemu bylo. Často u nabízených videí využívám tlačítek „Nezajímá mě“ nebo „Nedoporučovat kanál“, abych dal YouTube algoritmu jasně najevo, co mému mozku má a nemá předkládat. Nakonec jsem si YouTube vytrénoval tak, že 90 % videí, která mi nabízí, jsou o astrofyzice, vesmíru, přírodě, technologiích, filosofii, ekologii a architektuře. Neustále si tak rozšiřuji své znalosti a vědomosti v oblastech zásadních pro budoucnost lidstva a planety Země.

A tak se to stalo, že jsem před několika dny s velkým zájmem sledoval, jak lodě neziskovky The Ocean Cleanup po osmi letech vývoje a testování svého záchytného systému konečně z oceánu vytahují tuny a tuny plastů, které ve vodě nemají co dělat.

Zakladateli The Ocean Cleanup, Boyanu Slatovi, je dnes 27 let. Svůj sen, vizi a řešení na uklizení oceánů od plastů poprvé odprezentoval v 18 letech na konferenci TED Talk. Měl touhu, měl víru, měl nápad, měl plán, měl naivní nadšení a v počítači ve 3D nakreslený vynález na sběr roztroušeného plastu z oceánu. V jeho vizi uvěřili v ten den další, a tak v roce 2013, pár měsíců po jeho vystoupení na TEDu, byla založena společnost The Ocean Cleanup – největší úklidovka v dějinách světa.

Věřte nevěřte, ale v oceánu vlivem člověka dnes volně pluje na 5 trilionů kusů plastů. To je pro představu půl milionu kusů plastu na každého jednoho obyvatele Česka. Docela šupa. Ptáte se, jak se tam vůbec dostaly? Přátelé, 80 % toho bordelu se tam dostalo z řek. I proto Boyan přišel s nápadem nejen uklidit plast, který pluje v oceánu, ale utnout také jeho příliv z vodních toků. Vymyslel unikátní „Interceptory“, které již kotví na několika významných řekách a po tunách sbírají nepořádek, který do nich lidé a deště spláchli.

Člověk si těžko představí, co všechno a kolik toho v oceánech a řekách plave, dokud nevidí, jak na paluby lodí z The Ocean Cleanupu vysypávají mohutné hromady čerstvě vylovených plastů k roztřídění a jak na pásech „Interceptorů“ do kontejnerů stoupá nekonečná fronta odpadků z řek.

A pochopitelně si díky tomu kladu otázku, kolik plastů vyprodukujeme my sami? Zázrak jménem popeláři nás od nich zachraňuje. Současně však díky nim zapomínáme, kolik jich každá domácnost vyprodukuje za jediný rok. Rád bych to viděl pohromadě na hromadě. Protože tuny a metry krychlové si jen málokterý mozek dovede představit. Potřebujeme vidět obraz.

Dnešní díl SOBĚLÍDRA nemá konkrétní cíl ani řešení. Pouze si přeji, aby podnítil zájem o to, co Evropan roku 2017, Boyan Slat, se svými projekty dělá pro budoucnost naší planety, budoucnost našich dětí. A tak vás chci tentokrát pozvat ke shlédnutí a zamyšlení nad videy z YouTube kanálu The Ocean Cleanup.

Ale ještě předtím si pojďme položit několik OTÁZEK SOBĚLÍDRA:
1) Jak moc a jak často přemýšlím o plastovém odpadu, který moje domácnost vyprodukuje?
2) Kolik jednorázových plastových obalů je právě teď v mé lednici a spížce? (spočítejte)
3) Třídím své plasty nebo se je snažím opakovaně sám využít?


ÚKOL SOBĚLÍDRA:
Po dobu jednoho měsíce si mobilem foťte každý jeden pytel odpadků, který jste šli vynést do kontejneru (komunál, plast, papír, bio). Poté si fotky seřaďte v počítači vedle sebe a zamyslete se.

MOUDROST SOBĚLÍDRA:
Základem změny je probuzení vědomí a brnknutí na svědomí.

Přeji vám krásný den na cestě stát se sami sobě lepšími lídry.
S úctou, Petr Štěpánek
www.facebook.com/petr.stepanek.live
www.linkedin.com/in/petr-stepanek-live

PS: Další články z rubriky SOBĚLÍDREM si můžete přečíst zde.

O autorovi rubriky SOBĚLÍDREM:
Před lety přivedl do Česka film Tajemství, dnes je Petr Štěpánek producentem programu Myšlením k bohatství z dílny Nadace Napoleona Hilla a spolutvůrcem programu Cesta vděčnosti. O svém poslání říká: „Smyslem mé práce není přivést druhé k sobě (myšleno ke mně), ale přivést je k sobě (myšleno k nim samým), protože kdykoliv pouze někoho následujete, nakonec místo toho, abyste vylezli ze své vlastní mentální krabice, vlezete do té jeho. Stát se dobrým Sobělídrem je v dnešní době další evoluční stupeň osobního rozvoje.“