Proč nedává smysl bojovat s prokrastinací?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Nemáte občas pocit, že mnoho lidí ve společnosti trpí posedlostí po efektivitě a produktivitě? Neustále hledají nejrůznější návody, rady a tipy, jak být ještě více produktivnější. Chtějí udělat co nejvíce práce za co možná nejmenší čas a jakmile začnou nějakou věc odkládat, už se začínají trápit, že dělají něco špatně a že klesá jejich produktivita. Někteří lidé si zkrátka a dobře pletou život se závodem a mají pocit, že je potřeba být za každou cenu vždy a všude první nebo že je potřeba dosáhnout za každou cenu ještě lepších výsledků než druzí. Že tomu tak nemusí být a že je možné dosáhnout životního štěstí i bohatství zároveň, rozebírám společně s dalšímu autory v seberozvojovém magazínu Improovio.

Samozřejmě že na touze po zlepšování nevidím nic špatného. Stejně jako na touze dělat věci co možné nejlépe. Najít si dobrý systém pro co možná nejjednodušší práci, naučit se používat nějakou novou aplikaci, která bude automatizovat naše činnosti, a všechny podobné aktivity nám samozřejmě pomohou k lepší produktivitě. Žádná z nich ale nevyřeší neustálé odkládání našich povinnosti, tedy prokrastinaci.

O tomto tématu jsem se zmínil již v minulém podcastu a vyzval jsem vás, abyste se zamysleli nad otázkou: Jak docílit, aby prokrastinace vůbec nevznikla? Dostal jsem již několik dotazů typu: „Jak bojovat s prokrastinací?“ a moje co možná nejjednodušší odpověď zní: nepřemýšlejte jak s prokrastinací bojovat. Pokud máte potíže s prokrastinací a hledáte nějaké nástroje nebo triky a pořád nemůžete najít žádný vhodný, tak se tím přestaňte trápit. Zkuste se na to chvíli vykašlat a přemýšlejte o prokrastinaci trochu jinak. Zkuste se na to podívat zcela logicky. Pokud člověk nemá žádného soupeře, nemá potřebu ani bojovat, a vlastně se ani bránit. Tím pádem může svou energii investovat do něčeho smysluplnějšího. Takže takový první tip, který by mohl vést k vypořádání se s prokrastinací, by mohl znít:

Tip: Zajistěte, aby nebyla vaším protivníkem, ale spíš přítelem  

Teď si možná říkáte:

  • Co je tohle za blbost?
  • Jak by mi mohlo k lepšímu životu pomoct, když si udělám z prokrastinace kámoše?
  • Copak může něco podobného vést k tomu, aby v mém životě nevznikala prokrastinace?
  • Jak mi může něco podobného pomoci k lepší produktivitě?

Pokusím se to vysvětlit na jednoduchém příkladu jednoho mého kamaráda, se kterým jsem se bavil zrovna na tohle téma. Během naší diskuze jsem se dozvěděl, že o sobě získal mínění, že je strašně líný, a že když se podívá na svůj pracovní stůl či své e-mailové schránky, tak vidí jen hromadu nevyřešených problémů a hromadu odložených úkolů, které už měly být dávno hotové. Už jen pohled na to množství nevyřešené práce ubírá mému kamarádovi chuť se do práce pouštět, a tak samozřejmě vždy najde něco, co si v danou chvíli dokáže odůvodnit jako mnohem důležitější, i přestože si je vědom, že tomu tak někdy není. Ten můj kamarád celou situaci komentoval těmito slovy: „Hele, já nevím, ale já jsem fakt asi strašně línej lempl, když si vzpomenu, kolik úkolů pořád odkládám i přesto, že přesně vím, jak je mám udělat, že bych to měl udělat, abych se měl líp. Ale prostě jsem asi moc línej, nebo fakt nevím.

Abyste celou situaci lépe pochopili, je třeba zmínit prostředí, ve kterém jsme se s kamarádem nacházeli. Byli jsme u něj doma v garáži. Měli byste vidět, jak to tam vypadalo. Naprosto vše měl srovnané, uklizené a roztříděné. Byla to garáž ve starém domě, ale měl tam tak čisto, že by se dalo z podlahy jíst. Kamarád má dva koníčky, jedním je renovace starých motorek a druhým je rybaření. O tom, jak vypadá jeho rybářská výbava, jak má vše popsané, roztříděné a ví přesně, kde co má, nemusím snad ani vyprávět. 

A tak když mi tady kamarád, který je prakticky až puntičkář co se pořádku týče a je vlastně strašně disciplinovaný, vyprávěl, že se cítí jako líný lempl a že má problém s prokrastinací, tak jsem mu trochu nechápavě řekl: „Ty že jsi línej lempl? To jako myslíš vážně? Vidíš, kde teď jsme? Myslíš, že takhle vypadá dílná u línýho lempla?“
„No, to nevím, a jak to jako má souviset s mojí nedodělanou prací a prokrastinací?“ odpověděl mi trochu nechápavě. 

Na to jsem se ho už zeptal, zda mi může říct, kdy naposledy odložil několik zásadních povinností spojených s rybařením nebo opravou jeho veteránů. A světe div se, nenašel žádnou. Možná si teď říkáte, jak tato příhoda souvisí s tím, co jsem říkal na začátku mého podcastu. Možná vás napadá, jak vám to může pomoct vyřešit trable s prokrastinací. 

Vtip je v tom, že člověk, který byl ve skutečnosti pracovnitější, disciplinovanější a pořádnější než většina lidí, které znám, se cítil jako líný lempl a myslel si, že má problém s prokrastinací. Ve skutečnosti ale měl problém pouze v tom, že jen přemýšlel, jak s prokrastinací bojovat, namísto aby se zajímal, proč vůbec prokrastinuje. Po další diskusi jsme pak společně dospěli k závěru, že prokrastinuje pouze v práci, a to pouze u některých projektů. Zjistili jsme vlastně, že úkoly, které neustále odkládá, mu nedávají smysl. Neví, proč je má udělat, ví pouze, že je to jeho povinnost a že je potřeba jim věnovat čas, ale už z nich necítí žádnou další motivaci. Například mu jen nějaký nadřízený řekl, že je potřeba na daném úkolu pracovat, aniž by vysvětlil, proč tomu tak je. Případně si ten můj kamarád přečetl, že stejnou věc, kterou neustále odkládá, dělal někdo jiný a pomohlo mu to k úspěchu, a tak se rozhodl dělat tu věc taky, aniž by přemýšlel, zda to vůbec potřebuje nebo zda je to něco, co ho bude alespoň trochu bavit. 

Jsem proto přesvědčený a mluvím hlavně z vlastní zkušenosti, že většina lidí, kteří mají pocit s otálením, nemají problém s prokrastinací jako takovou, ale mají mnohem větší problém s nějakou vnitřní motivací. Buď nevědí, proč by měli vůbec danou věc dělat, případně není záměr dané věci v souladu s jejich vnitřním nastavením, anebo je daná činnost pro ně až příliš náročná. Jednoduše nevědí, jak to mají dělat, je to pro ně až příliš velká výzva, a tak to raději pořád do nekonečna odkládají.

Jenže – abychom vůbec měli chuť hledat energii pro získání nových zkušeností a vědomostí, potřebujeme nejprve vědět proč, nebo se musí jednat o činnost, pro kterou máme silnou vášeň. A opět se mohu vrátit k mému kamarádovi. On nemá například problém trávit hodiny času leštěním zrezlého výfuku na motorce nebo vstát ve čtyři ráno a jít chytat ryby. Nepotřebuje si k tomu racionálně dávat žádné důvody. Je to prostě činnost, ke které cítí obrovskou vášeň, a tak na ni má vždy energii. 

Rozumíte už, jak jsem to myslel, když jsem zmínil, že když chceme skoncovat s prokrastinací, tak je potřeba, abychom se na ni začali dívat nejprve trochu jinak? Když zjistíme, že nějakou činnost neustále odkládám, stojí nás neustále mnoho sil se do ní přemlouvat, možná je to pro nás signál, že je to něco, co vůbec dělat nechceme, nemáme, nebo jen potřebujeme někoho, kdo by nám danou věc vysvětlil, abychom si k ní buď vypěstovali vášeň, nebo pochopili její záměr.

  • Nemyslíte, že je to trochu lepší pohled na prokrastinaci, než se s ní nějak trápit?
  • A co si o tom myslíte vy?
  • Máte nějakou podobnou zkušenost?
  • Nebo klidně úplně jiný názor?

I vaše zkušenosti a vaše názory mě mohou posunout, když budete mít chuť se o ně se mnou podělit. Napsat mi můžete na naše sociální sítě, do mého e-mailu, prostě kamkoliv, kde je vám to pohodlné. Mně už nezbývá než věřit, že byl i pro vás dnešní podcast a článek další dávkou inspirace pro lepší život. A pokud hledáte další inspiraci, nebo snad jen jednoduchý nástroj se kterým byste aplikovali hodnotné informace do svého života, vyzkoušejte pracovní listy v našich magazínech. Pokud ještě nejsou magazíny vyprodané, můžete si vybrat téma, které vás nejvíce zaujme zde.

© Lukáš Eder