Jak skoncovat s prokrastinací?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Když jsme rozeslali první vydání magazínu Improovio mezi naše věrné čtenáře, tak jsme je následně požádali o vyplnění krátkého dotazníku, abychom získali zpětnou vazbu na naši práci a myšlenku. Ostatně ještě v lednu letošního roku by mě možná ani ve snu nenapadlo, že budeme něco podobného vůbec tvořit. Myšlenka na koncept nového seberozvojového magazínu, který by pomohl aplikovat myšlenky třeba i z tohoto podcastu, mě napadla až později. 

Právě teď už vzniká 4. vydání a upřímně z něj mám radost, protože mám pocit, že se nám jej podařilo zase o malý kousek posunout, a to jen díky zpětné vazbě od čtenářů. Jedna z otázek, na kterou jsme se čtenářů v dotazníku ptali, byla, jaká témata by je zajímala v dalších vydáních. Když jsem se pročítal stovkami nejrůznějších odpovědí, tak jedním z častých témat bylo slovíčko prokrastinace. Jak bojovat s prokrastinací? Jak si vybudovat vytrvalost a disciplínu? I tímto tématem se budeme zabývat v následujícím vydání magazínu, ale dnes bych posluchačům Myšlením na vrchol rád přinesl do života jednu z dalších inspirativních myšlenek, která souvisí s tématem prokrastinace.

Neustálé a chorobné odkládání úkolů. V dnešním rychlém světě asi něco, co poznala většina z nás, a možná že už si také vybavujete nějaké úkoly, o kterých víte, že už měly být dávno hotové. Proč je pro nás složité dotahovat věci do konce? Proč nejsme schopni dělat úkoly, o kterých víme, že budou mít pozitivní přínos pro náš život? Samozřejmě to samé platí i pro naše povinnosti. Nevím, jak jste na to byli ve škole vy, ale já, když jsem měl například odevzdat seminární práci nebo pracovat na nějakém úkolu, jsem práci většinou nechal vyhnít a dělal ji až na poslední chvíli. Myslím si, že prokrastinaci jako takovou máme všichni tak trochu v krvi a že i ten nejdisciplinovanější člověk na světě zná ten pocit, když neustále něco odkládáme. Existuje ale nějaká metoda jak nadobro skoncovat s prokrastinací?

Možná že někomu z vás se už vybavuje známá kniha Mít vše hotovo od Davida Allena, někdo jiný si ve spojení s prokrastinací zase vybavíte knihu od Petra Ludwiga Konec prokrastinace. Já se však dnes vůbec nechci zabývat nějakými univerzálními návody, nástroji nebo triky, které nám pomohou s prokrastinací skoncovat. A není to o tom, že si myslím, že by na nich bylo něco špatného nebo že by snad nefungovaly. Spíš bych se chtěl zamyslet nad samotnou podstatou této problematiky, a proto se vás zeptám: Slýchávali jste někdy od svých prarodičů, že snad měli potíže s prokrastinací?

Někdo z vás možná už ano. Samozřejmě záleží na tom, jak staré dědečky a babičky jste měli, a na tom, jak velkého blahobytu se vašim prarodičům dostalo. Můj názor je totiž ten, že prokrastinace jako taková je pouze jen součást obrovské míry blahobytu, kterého se nám v dnešní době dostává. Všichni naši předci, stejně jako my v dnešní době, měli veliké množství úkolů a povinností, ze kterých nebyli zrovna nadšení. Rozdíl byl ovšem v tom, že pokud by tyto povinnosti a úkoly neustále odkládali, tak by je taková prokrastinace mohla stát i život. Chci tím říct, že to, jak funguje naše mysl, se zásadně neliší od toho, jak fungovala mysl lidí před sto nebo sto padesáti lety. Lišíme se pouze kvalitou života a v množství jeho blahobytu. 

Když se například naši předci nestarali o dobytek ve chlévě, když si nepřipravili dřevo na zimu nebo neuložili zásoby potravin do sklepa, mohlo je to stát život. Motivace pro plnění jejich úkolů vycházela ze základních životních potřeb. Jednoduše řečeno, naši předci chápali, proč je potřeba nějaké úkoly dělat, a neměli čas zabývat se otázkou, zda je daná činnosti baví, nebo nikoliv. A zde je právě asi ten největší rozdíl ve způsobu života, který dnes žijeme.

Většina věcí, se kterou se dnes pojí slovíčko prokrastinace, může sice mít vliv na kvalitu našeho života, ale již nesouvisí se základními životními potřebami. My víme, že když úkol, který neustále odkládáme, uděláme včas, tak se může sice zlepšit náš život, například tím, že budeme vzdělanější, zdravější, bohatší a podobně, ale současně také víme, že pokud úkol neuděláme, tak nás to na životě přímo neohrozí. A protože náš mozek je už z evoluce nastaven, aby energií šetřil, než aby jí neustále plýtval, tak když mu nabídneme možnost práci odložit, rád to udělá. 

Proto si nemyslím, že dává smysl zamýšlet se jak bojovat s prokrastinací, protože v tu chvíli se snažíme bojovat s něčím, co je každému z nás zcela přirozené. A tím pádem nás to stojí i zbytečně moc energie a výsledek je nejistý. Proto se zkusme nad prokrastinací zamyslet trochu jinak. Nehledejme způsoby jak s ní bojovat, ale zkusme se zamyslet jak dosáhnout, aby vůbec nevznikala. Ptáte se jak? Různým principům a metodám se společně s dalšími autory věnujeme také v našem seberozvojovém magazínu Improovio, jednotlivá vydání magazínu jsou k dispozici pouze zde. Pokud vás nyní žádný způsob, jak se vyhnout prokrastinaci nenapadá, zkuste si přečíst i další článek zítra a potom mi můžete dát i zpětnou vazbu do mého e-mailu [email protected].

© Lukáš Eder