Který nástroj dokáže změnit myšlenky ve věci?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Nedávno jsem si v rámci živého vysílání na našich sociálních sítích povídal s Petrem Štěpánkem o odkazu a životě Napoleona Hilla. V předchozí epizodě jsem přinesl záznam z tohoto živého vysílání a budu jako vždy moc rád, když mi napíšete, zda pro vás byly naše myšlenky inspirací, případně co konkrétně si z tohoto podcastu odnášíte. Naším hlavním společným tématem s Petrem Štěpánkem byla kniha Myšlením k bohatství od Napoleona Hilla. Pokud jste slyšeli předchozí podcast, tak i vám jistě neuniklo, že již brzy bude vycházet původní verze knihy z roku 1937, a věřím, že se nám společně s Petrem podařilo vysvětlit, v čem je tato verze jiná než ta, která vyšla v 90. letech.

Myšlením k bohatství, život Napoleona Hill a jeho odkaz jsou také hlavními tématy aktuálního vydání magazínu Improovio, na kterém spolupracuji nejen s Petrem Štěpánkem, ale také s řadou dalších autorů. Jak jsem již zmínil, tak v aktuálním čísle se věnujeme nejen principům úspěchu a bohatství, které kdysi definoval sám Hill. Díváme se také na další jeho myšlenky, knihy, ale i pohledy a příběhy ze současného světa, které jsou jen důkazem, jak jsou principy Napoleona Hilla stále aktuální a platné.

A protože jsem s Petrem Štěpánkem toto téma načal v živém vysílání a přinesl jsem jej i posluchačům tohoto podcastu, rád bych na Napoleona Hilla ještě malinko navázal a podělil se s vámi také o část obsahu z magazínu Improovio. Hill kdysi řekl: „Myšlenky jsou věci, tak silné věci, že když jsou smíchány s určitostí záměru, vytrvalostí a neutuchající touhou, promění se na bohatství nebo jiné hmotné statky. Ve své knize učí, že jsou to právě naše myšlenky, co rozhoduje o našem úspěchu i neúspěchu, o naší nemoci i zdraví, o našich naplněných i prázdných vztazích. Hill byl přesvědčený, že nezáleží na tom, v jaké životní fázi se člověk nachází. Kolik má za sebou vítězství a proher. O konečné prohře, stejně jako o konečném vítězství rozhoduje každý z nás. Původ tohoto rozhodnutí je opět v našich myšlenkách. 

Věřím, že moji posluchači již pochopili, že chyba je součástí každého růstu. Nebojím se říct, že je přímo až jeho podstatou. Pokud člověk udělá chybu, získává tím příležitost nad věcmi přemýšlet, napravit je, začít znovu a udělat je lépe. Mnoho lidí se naučilo vnímat chybu jako konec, ve skutečnosti bychom ji ale měli vnímat pouze jako nový začátek. Abychom toho ale byli schopni, potřebujeme se naučit odpouštět sami sobě vlastní chyby, a ne se v nich utápět celý svůj život. A kde je původ našeho rozhodnutí, zda jsme schopni vnímat chybu jako konec, nebo nový začátek? Je to opět v našich myšlenkách.

Naprosto chápu, že je někdy těžké najít sílu pro nové začátky, pokud jsme zažili velké prohry. V jakékoliv ze tří základních oblastí našeho života můžeme prožít tak silnou prohru, že je v nás tato prohra schopna vyvolat natolik silné negativní pocity, že bezesporu ovlivní celý život. Pokud například zemře náš životní partner nebo z jeho strany zažijeme nečekanou zradu, obratem přestáváme mít energii pro naše životní úspěchy a to se podepisuje i na našem zdraví. Něco podobného může nastat, pokud roky věříme v nějaký projekt, investujeme do něj velké množství energie a toužíme po úspěchu. Když se nečekaně něco pokazí a my přestaneme vidět světlo na konci tunelu, tak začneme prožívat podobné pocity, jako když nám lékaři diagnostikují nevyléčitelnou nemoc. Tyto negativní pocity ovlivňují celý náš život. A já se ptám: kde se rodí tyto pocity? Je to opět v našich myšlenkách.

Dnes již známe příběhy těch, kteří dokázali napravit vztahy se svými partnery, postavit se čelem k vlastním neúspěchům nebo například vyhrát boj s rakovinou. Aby toho ale každý takový člověk byl schopen, potřeboval k tomu nastavit své myšlení. Takoví lidé o nečekaných a negativních událostech nepřemýšleli jako o konci, nýbrž jako o novém začátku. Stačí nám ale zůstat jen u našich myšlenek? Myšlenky jako takové bychom mohli vnímat pouze jako procesy, které vedou k reálným činům.

  • Jaký nástroj nám ale pomáhá tyto činy realizovat?
  • Jaký nástroj nám slouží, abychom byli schopni využít sílu, jež se skrývá v našich myšlenkách?
  • Co promění myšlenky ve skutečnost? 

Pokud jste již předplatitelem magazínu Improovio, tak jistě už znáte odpověď na tuto otázku, protože přesně tomuto tématu se v magazínu věnujeme jak v rámci článku, tak i v rámci pracovních listů, které na článek navazují. Možná ale magazín nemáte, a přesto vás napadá nějaká odpověď. Věřte, že mě by moc zajímalo, jaká odpověď to je. 

V úvodu každého podcastu slyšíte větu: „Kvalita našeho myšlení je odrazem kvality našeho života.“ A produktem našeho myšlení jsou myšlenky. Znamená to tedy, že pro dobrý, bohatý, šťatsný a kvalitní život potřebujeme mít přesně takové myšlenky. Napoleon Hill zase říkal, že myšlenky jsou věci. A já se vás dnes ptám, drazí posluchači, jaký nástroj každému z nás pomáhá proměnit myšlenky ve skutečnost? Jak jsem již říkal, moc mě zajímají vaše odpovědi nebo názory na toto téma. To vše mi můžete napsat na e-mail [email protected]. A abyste opět neřekli, že si do vás vyžaduji nějakou aktivitu jen tak pro nic za nic, tak jednoho z vás, kdo mi pošle tu nejzajímavější odpověď, moc rád odměním výtiskem aktuálního vydání magazínu Improovio.

Už teď se moc těším na vaše zprávy a přeji vám dnes úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder