Jak uvěřit v lepší budoucnost, když se cítím jako loser?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes
  • Jakou jednu jedinou věc si myslíte, že každý z nás potřebuje, aby byl schopen dosáhnout svého vysněného cíle?
  • Co potřebujeme pro dosažení životního úspěchu?

Napoleon Hill kdysi řekl, že pokud sečteme naši vášeň s talentem a vynásobíme výsledek naším úsilím i aktivitou, a to celé ještě vynásobíme dostatečnou vírou v náš úspěch, tak zaručeně dosáhneme vysněného cíle. Znamená to tedy, že pro úspěch potřebujeme nějaké nadšení, znát sám sebe a směr, kterým chceme v životě kráčet, a k tomu všemu také potřebujeme ještě uvěřit, že jsme schopni dojít až do cíle. Samozřejmě je také potřeba za cílem vykročit a nečekat na místě s rukama v kapsách a očekávat, že cíl přijde za námi. Myslím si, že tohle je nám docela jasné. Co nám ovšem může dělat často problém, je právě naše víra a vytrvalost.

  • Jak má člověk uvěřit, že je možné změnit svůj život, když doposud prožíval v životě jen samé nezdary a zklamání?
  • Kde sbírat dostatek sebevědomí, když se třeba většinu života cítíme jako totální „loser“?

Získat nadšení pro nějakou věc není zas až tak těžké. A to především v dnešní době, kdy kolem sebe máme neustálý přísun nejrůznějších podnětů, pro které je tak snadné se nadchnout. Poznat sebe sama a být si vědom vlastních talentů může být pro některé jedince již trochu složitější, co ovšem bývá při cestě za úspěchem největší vzácností, je vytrvat ve svých rozhodnutích.

V minulém podcastu jsem zmiňoval, že pro efektivní životní změnu je potřeba soustředit se nejen na změnu cílů, ale především na změnu své identity. Dokázat se rozhodnout, kým se chci stát, a uvěřit, že jsem schopen stát se někým jiným, vede k tomu, že děláme věci, ve kterých se stáváme skutečnými mistry, a díky tomu měníme také svůj život. 

Když zmiňuji slova jako rozhodnutí, víra, vytrvalost a změna identity, tak si vždy vzpomenu na příběh Edwina C. Barnese. Tento muž se během svého života stal velmi dobrým přítelem Napoleona Hilla a ten jeho příběhu věnoval velký prostor ve své knize Myšlením k bohatství. Je to naprosto ukázkový příklad, jak člověk dokáže změnit svůj život, pokud se od začátku nezaměřuje jen na změnu svých výsledků, ale na změnu své identity. Barnes se jednoho dne rozhodl, že se stane obchodním partnerem Thomase Edisona. Tehdy jeho výsledky nestály za nic. Byl to žebrák a tulák a dalo by se říct, že vlastně nic neuměl. Byl ale rozhodnutý splnit si svůj sen. Nezajímal se o to, kdy a jak se to stane. Těmito otázkami se vůbec nezabýval. Pouze věřil, že se tomu tak stane, a právě tato víra byla zdrojem jeho vytrvalosti. Barnes byl ochotný několik let zametat podlahu a dělat uklízeče u Thomase Edisona, jen aby mu byl nablízku. Aby se obklopoval lidmi, kteří pro Edisona pracovali. Byl ochoten přijmout jakoukoliv práci, jen aby mohl být Edisonovi nablízku. Důležité je zmínit, že Barnes neměl žádné pochybnosti, že by svého snu nedosáhl. Nemůžeme říct, že by jen doufal, že se jednoho dne dočká nějaké příležitosti. On prostě věděl, že ta příležitost přijde. Stačilo naslouchat a mít otevřené oči, aby mu taková příležitost neproklouzla mezi prsty. 

Jen díky tomu, že Barnes získal nadšení pro svůj sen, věděl, kým se chce stát, dokázal se rozhodnout udělat pro svůj sen cokoliv, mohl svého snu dosáhnout. Jednoduše potřeboval vědět, kým se chce stát, a musel uvěřit, že se danou osobností stane. Bez toho by nikdy neměl dost vytrvalosti pro životní změnu. 

Životní příběh Edwina C. Barnese se tak pro mě osobně stal důkazem, že sebemenší pochybnosti nás jen dělají slabšími a ubírají nám energii, kterou potřebujeme pro cestu za lepším životem. Vím, že je pro mnoho lidí obtížné ubránit se pochybám, když celý život zažívali těžké chvíle. Pokud patříte mezi takové lidi, zkuste se na svou minulost jen podívat jinou optikou. Všechny ty těžké chvíle, jež jste v životě prožili, z vás udělali silnější osobnost. Každá i sebemenší nepříjemnost a prohra vám dala obrovský dar. Ověřili jste si, co vše jste schopni zvládnout. Díky tomu, že se přestanete trápit minulostí a začnete se na ni dívat jiným úhlem pohledu, se může i negativní minulost stát zdrojem pro víru v pozitivní budoucnost. Stačí jen uvěřit. Věřte, není to zase tak těžké.

Důkazem nám může být nejen Edwin C. Barenes, ale i muž, který je nám možná trochu bližší – Tomáš Baťa. Ten říkával, že životní úspěch se odvíjí od množství vašich vědomostí a zkušeností ve vašem oboru. Pokud se chcete stát opravdovým mistrem ve vašem oboru, musíte daný obor poznat ze všech stran úplně dokonale a zamilovat si jej. Musíte v něj věřit, věnovat se mu svou duší, svým mozkem, a hlavně svým srdcem, a to vytrvale a bez výhrad. S myšlenkou na svůj sen každý den usínat, s touto myšlenkou každý den vstávat a poznat vše, co podrývá živnou půdu pro tuto myšlenku. I Tomáš Baťa dosáhl velkolepého úspěchu a věřte, že také on prošel velmi těžkými chvílemi. Jeho příběhu se budu věnovat v novém vydání magazínu Improovio, takže pokud nechcete o toto číslo přijít, je dobré být předplatitelem a magazín vám přijde rovnou do schránky bezprostředně po jeho vydání. 

Pokud neznáte celý příběh Edwina C. Barnese tak, jak jej napsal Napoloen Hill ve své knize Myšlením k bohatství v roce 1937, mám pro vás skvělou zprávu. Jistě již víte, že úzce spolupracuji s Petrem Štěpánkem, který pečuje o odkaz Napoleona Hilla v Česku. A právě Petrovi se podařilo získat práva na vydání knihy Myšlením k bohatství z roku 1937. Do češtiny byly dosud přeloženy jen různě ořezané verze tohoto velkolepého díla. Původní kniha tak, jak ji Hill napsal, a která pomohla změnit život milionům lidí po celém světě, v češtině vydána nebyla. Díky Petrovi se to ale již brzy změní a vy ji už zanedlouho můžete držet ve svých rukou. Bohužel ale tuto knihu nikdy nenajdete v žádném knihkupectví. Petr je názoru, že si tato kniha nezaslouží, aby zapadla někde v regálu mezi ostatními knihami. Proto bude k dispozici pouze pro studenty programu Myšlením k bohatství a čtenáře našich webů, kde již bude brzy na našem e-shopu k dispozici. 

Možná se vám už také donesla zpráva, že výrobní trh s knihami na tom teď není vůbec dobře. Tiskárny hlásí nedostatek papíru. Proto je první tištěný náklad omezený, a tak pokud nechcete přijít o svůj výtisk, je dobré si jej rezervovat v rámci předprodeje zde. Nevím jak vy, ale já už se nemohu dočkat, až budu držet knihu ve svých rukou, a stejně tak i věřím, že jsem vám dnes tímto podcastem mohl udělat úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder