Proč touha po lepších výsledcích nemusí vést k lepšímu životu?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Že jsme průměrem pěti osob, se kterými trávíme nejvíce našeho času, jistě neslyšíte poprvé. I tento fakt bychom tak mohli vnímat jako jeden z důvodů, proč si dobře rozmýšlet, s jakými lidmi se chceme potkávat, protože to prostě a jednoduše vždy bude mít vliv na kvalitu našeho života. Své o tom ví také Šárka Pelikánová, která byla hostem předchozího dílu Myšlením na vrchol. Šárka je podnikatelka, podniká společně se svou maminkou, a protože se v práci setkává především s úspěšnými podnikateli, tak se není čemu divit, že se také ona sama stala jednou z nich. Pokud jste rozhovor se Šárkou neslyšeli, zkuste se k němu vrátit. Věřím, že byl nejen inspirativní, ale určitě také zábavný. Alespoň pro mě je to jeden z rozhovorů, na který budu vždycky moc rád vzpomínat. 

Myslím si, že jsme se Šárkou i moc hezky navázali na mé povídání z minulých podcastů, kde jsem mluvil o tom, jaký vliv má způsob myšlení na náš život. Pokud bych si dovolil dnes zavzpomínat, jak se vyvíjelo mé myšlení, a tím pádem také moje chování, tak jednoznačně vidím, že jsem byl vždy jasným odrazem mého prostředí. 

Nevím, jak to máte vy, ale například mně stačí velmi krátký čas strávený v nějakém prostředí, abych začal pomalu přebírat vzorce chování, jež jsou pro toto prostředí zcela typické. Když například odcestuji za příbuznými na Slovensko, přistihnu sám sebe, jak začínám pomalu mluvit s přízvukem nebo automaticky vkládám do konverzace slovenská slovíčka. Když jsem například kdysi po střední škole podnikal na takové malé vesnické hospůdce, kde jsem trávil většinu svého času, tak kvalita mého života přesně odpovídala průměru životní úrovně hostů, kteří nejčastěji do mé hospůdky zavítali. To samé platí, když jsem později provozoval rodinný penzion v Krušných horách. No, a to samé samozřejmě platí i dnes, když se setkávám s úspěšnými podnikateli nebo také čtenáři našeho magazínu Improovio. Proto mohu z vlastní zkušenosti říct, že jedním ze zaručených způsobů jak zlepšit svůj vlastní život, je začít si vědomě vybírat, s jakými lidmi se chci pravidelně setkávat

V dospělosti si můžeme vybrat, s jakými lidmi chceme trávit náš čas. Jako děti už ale takové volby nemáme, a přitom právě prostředí, ve kterém trávíme čas jako dítě, má největší vliv na vývoj našeho charakteru. Jako dospělí už víme, co je dobré a co je špatné, respektive si to alespoň myslíme. Ale jako děti žádné takové rozlišovací schopnosti nemáme. Vše co vidíme, že dělají naši rodiče, naši učitelé a jiné autority našeho dětství, vnímáme jako zcela přirozené a normální. A veškeré toto chování posléze předáváme i svým potomkům.

Pokud například jako děti vidíme, že táta chodí každý den do hospody, že je v lednici vždy dostatečná zásoba piva, že se mluví sprostě, nemyslí se moc na budoucnost a podobně, přijímáme tyto vzorce chování jako normální a s největší pravděpodobností je budeme opakovat v dospělosti. Nejhorší však na těchto vzorcích je, že jak jsme si je osvojili už jako děti během našeho dospívání, tak si v naší mysli vytvořily pevné návyky, jejichž změna může být v některých případech i pěkně náročná. Žádná změna ale není nemožná, pokud víme jak na ni. Takže pokud máte například pocit, že způsob vašeho myšlení vám brání k lepšímu životu, a již si uvědomujete, že jste například přijali tento způsob myšlení od svých rodičů, nemusíte ještě házet flintu do žita. Jak jsem již zmiňoval, se vším se dá něco dělat. 

Zmiňuji toto téma, protože zrovna pracuji s několika dalšími autory na novém vydání magazínu Improovio, které vychází 30. října. V aktuálním čísle magazínu se věnujeme principům úspěchu Napoleona Hilla, které definoval ve své slavné knize Myšlením k bohatství. V dalším čísle se chceme zaměřit třeba na to, jak tyto jednotlivé principy prostřednictvím drobných krůčků implementovat do svého života, a díky tomu zvyšovat i jeho kvalitu. 

Poznal jsem již mnoho lidí, kteří ve svém snažení se o lepší život pohořeli právě na tom, že chtěli životní změny dosáhnout co nejrychleji a s co nejmenší námahou. Někteří lidé chtějí například vydělávat více peněz nebo zlepšit i jiné výsledky ve svém životě, aniž by chtěli změnit sami sebe. Důležité uvědomění je, že jediné, co každého z nás dovedlo k současným výsledkům, je naše chování a takové chování lze vnímat jako procesy, které mají původ v naší mysli. Taková mysl je zase jen zrcadlem naší identity. Proto když chceme změnit svůj život, neměli bychom se zaměřovat jen na změnu výsledků, ale hlavně na změnu samotné identity. Jednodušeji řečeno: neměli bychom přemýšlet o tom, co chceme získat nebo čeho chceme dosáhnout, ale kým se chceme stát. 

Pokud například chceme začít vydělávat víc peněz, nestačí jen hledat způsoby jak toho dosáhnout. Stejně tak pokud chceme zhubnout, tak nestačí jen vyhledávat účinné diety. Efektivnější cestou je například si říct, že se chceme stát podnikatelem nebo že se chceme stát sportovcem. A co dělá z podnikatele podnikatele a ze sportovce zase sportovce? Je to snad to, že si jednou založí firmu, a pak se jí nevěnuje? Je to snad to, že si jde zaběhat jednou za měsíc, nebo že sportuje každý den? Vím, že znáte odpověď, a jistě se mnou budete souhlasit, že to, co člověk opakuje každý den, určuje jeho identitu a má vliv na jeho výsledky.  Proč je ale ksakru tak těžké změnit všechny ty vzorce našeho chování, když je nám zcela jasné, že se tím zlepší náš život? 

Začít se obklopovat lidmi, chcete-li identitami, kterými se chceme sami stát, je pouze jeden z kroků, který nám pomůže změnit náš život. Stejně tak je i důležité zaměřit se na informace, které pouštíme do své mysli. To vše souvisí s naším prostředím. Bohužel ale není v našich silách mít neustálou kontrolu nad naším prostředím. Chtě nechtě přicházejí do našeho života situace, které nejsme schopni ovlivnit a které spouštějí staré vzorce chování. Proto je dobré osvojit určité techniky, které nám pomáhají tyto vzorce chování přepsat. 

Některým technikám se budeme věnovat právě v dalším vydání Improovio magazínu. Pokud ale už teď i vás nějaká napadla a měli byste chuť se o ni podělit s ostatními posluchači tohoto podcastu, budu moc rád, když mi napíšete třeba e-mail a podělíte se o svou zkušenost. Moje adresa je [email protected] a vedle dobrého pocitu z vaší zprávy, kterou můžete někoho jiného inspirovat k lepšímu životu, vám může být odměnou třeba to, že jednomu z vás s radostí daruji nové vydání magazínu. Takže pokud vás už napadá nějaká zkušenost, neostýchejte se ji sdílet. Už teď se na ni těším a samozřejmě i dnes vám přeji úspěšný a krásný den. 

© Lukáš Eder