WTF! jako Welcome To the Future…

Uber, Liftago, Airbnb nebo třeba nákupy na Amazonu – doslova přes jedno kliknutí až před dveře našeho domu se už stalo standardem dnešní doby. A přitom to ještě není tak dlouhou, co mnozí pochybovali o tom, že mohou podobné projekty uspět. Člověk si tak snadno položí otázku, co nás čeká za pět let? Čemu dnes nedokážeme uvěřit, ale za pár let to budeme vnímat jako samozřejmou součást našeho života? Budeme snad už mít každý doma svého robota? Budou ještě v továrnách lidé, nebo už všechno budou dělat stroje? Vzbouří se jednoho dne umělá inteligence jako Skynet ve filmu Terminátor? Kdyby tak měl člověk křišťálovou kouli a mohl se připravit na budoucnost. Snadno by se tak na ni mohl připravit a vytěžit z ní maximum. 

Jen si představte, že byste dokázali předpovědět, jakým směrem se budou vyvíjet trhy a technologie Jaké by to bylo mít mapu budoucnosti a vybrat si, jakým směrem může člověk kráčet. Co vše byste byli ochotni udělat, abyste mohli takovou mapu získat? A co když vám řeknu, že už taková podrobná mapa je a stačí si ji jen přečíst? Bude vás to zajímat?

Věřím, že ano, a proto bych se dnes v podcastu Myšlením na vrchol podělil o tip na knihu, jejímž autorem je Tim O’Reilly, který si vysloužil přízvisko „Věštec Silicon Valley“. Tento muž, majitel velkého vydavatelství ve Spojených státech, sleduje vývoj klíčových technologických inovací už od konce sedmdesátých let. Opakované předpověděl vývoj a směr, kterým se budou technologie ubírat. Když v devadesátých letech v Microsoftu říkal, že budoucnost není v uzamčených softwarech, ale v tzv. open-source řešení, vysmáli se mu. Ostatně Tim O’Reilly stál už u samotného zrodu termínu open-source software a tento termín přijala i odborná veřejnost. Na softwaru s otevřeným přístupem a prakticky i jeho filozofii vyrostli všichni technologičtí giganti, jako je Google, Uber, Amazon, Airbnb, Facebook a další. A myslím, že je to docela dobrý důvod, proč naslouchat „Věštci Silicon Valley“, nebo si alespoň přečíst jeho knihu WTF? Co přinese budoucnost a jak ji přežít. 

Já jsem se do této knihy začetl docela nedávno a musím říct, že je velmi čtivá a jednoznačně mě zaujala. Možná mě zaujala o to víc, protože jsem dítě devadesátek, a vše, o čem O’Reilly mluví v úvodu knihy, jsem prožíval jako spotřebitel, uživatel a zákazník. Nahlédnout do zákulisí velkých firem, které jednoznačně ovlivnily způsob a kvalitu dnešního života, bylo i pro mě velmi zajímavé, a proto jsem knihu přečetl prakticky jedním dechem.

Autor knihy nám ale předkládá jen jednu svou teorii možné budoucnosti. Říká, že je mnoho možných budoucností, ale záleží vždy na nás, jakým směrem se na mapě vydáme a jaká skutečnost nastane. Učí nás proto kreslit takovou mapu, vyznat se v ní a najít ten správný směr. Jen si představte, že máte nějaký podnikatelský nápad, ale nejste si jisti, zda je realizovatelný, nebo zda jste snad předběhli dobu. Jak by se vám potom hodilo umět nakreslit mapu, podle které se dokážete rozhodnout? A přesně k tomu nás vede Tim O’Reilly ve své knize, kde se nebojí předat i svou optimistickou vizi budoucnosti, ve které budou lidé a stroje fungovat ve společné symbióze a budovat lepší svět. Nezapomíná však dodat, že zda se tak skutečně stane, záleží pořád na našich rozhodnutích. 

Velký tématem v knize jsou také algoritmy, které prakticky už dnes mohou ovládat naše chování. Algoritmus Facebooku například určuje, jaký obsah se zobrazí na vaší zdi, jaké informace budete konzumovat a budou tak i ovlivňovat vaše chování. Z knihy se také například dozvíte, jak zdánlivě drobná rozhodnutí mají sílu převrátit celý technologický vývoj a mžikem otočit svět na jinou stranu. Proč například špičkové technologie zapříčiňují chudnutí střední vrstvy? Jak v dnešní současnosti rozpoznat zárodek úspěšné budoucnosti? Nebo jaké dovednosti budou potřebovat naše děti?

Už dnes moderní technologie řídí a mění téměř všechny naše životy a nemá smysl snažit se jí stát v cestě. Záleží ale pořád na každém z nás, zda budeme ve společnosti trpět, nebo ne, protože záleží vždy na postoji každého z nás. Když se naučíme používat technologii jako nástroj pro naše dobro a nebudeme z ní dělat nástroj zkázy, bude nám dobře sloužit, a pokud i vás zajímá jakým způsobem toho dosáhnout, zkuste si přečíst knihu o Tima O’Reillyho – WTF? Co přinese budoucnost a jak ji přežít. 

V Čechách knihu vydalo vydavatelství Jan Melvil Publishing, jehož knihy jsou k dostání v každém dobrém knihkupectví, takže i na našem e-shopu zde. A nezapomeňte, že pokud jste členem jednoho z programů Improovio, tak i na tuto knihu můžete uplatnit svůj slevový kód a mít ji od nás za lepší cenu. V rámci programu Standard je sleva 10 %, v programu Premium 15 % a VIP členové mají slevu 25 % na všechny knihy z našeho e-shopu. Snad i vás bude kniha bavit, a pokud jste ji už náhodou četli, tak určitě budu moc rád, když se podělíte i vy semnou o své poznatky. Já bych se s vámi o jeden nejdůležitější, jejž jsem si uvědomil při četbě, podělil zase zítra. Tak už se na vás moc těším a doufám, že i dnes budete mít úspěšný a krásný den. 

© Lukáš Eder