SOBĚLÍDREM: Tajemství úspěchu Elona Muska

Před třemi měsíci svět sledoval, jak se dva miliardáři, Branson a Bezos, předhánějí v tom, kdo jako první dostane svůj zadek a tři další na orbitu Země. Usilovali o to a pracovali na tom celé roky. Investovali majlant, aby z „vesmíru“ udělali lunapark, kam si bohatí „turisté“ za milion dolarů odskočí na minutu a půl kouknout na zakřivení naší planety. Mediální humbuk, který kolem toho přirozeně i za peníze vznikal, zastihl snad každého. Bylo to v bannerech, v článcích, ve zprávách a všichni jsme ten kariérní orgasmus dvou „starejch chlápků“ s více či méně zatajeným dechem sledovali.

Podívaná to tedy byla. Slzičky, tleskání, tiskovky, rozhovory, proslovy a mimo kamery modlitby, aby se našli další bohatí blázni, kteří za podobnou atrakci ten milion budou chtít dát, a jejich kyvadlovka se hezky rentabilně rozjela.

Někteří jsme si během toho říkali, kde je Musk? Kdy on vyveze svoji miliardářskou sedýnku ke hvězdám? Ticho po pěšině. O dva měsíce později mesiáš dorazil. A znovu ukázal, že myslí ve velkém. Do vesmíru poslal čtyři „obyčejné“ lidi, poslal je tam na tři dny, sám zůstal dole, protože na hraní nemá čas, a udělal z celého toho výletu expedici za poznáním toho, jak bude na stav beztíže reagovat relativně netrénované tělo. Bylo mu úplně jedno, co ti dva kluci ze sousedství se svými raketami vyvádí. Musk nesoutěží. On naplňuje největší sen, jaký se kdy kdo odvážil snít – dostat lidstvo na Mars. Poslat na tři dny čtyři celkem běžné lidi do stavu beztíže a prozkoumat jejich biologickou odezvu byla jen maličká součást jeho velkolepého plánu na záchranu světa.

Muskova vize je tak obrovská, tak šílená, tak odvážná, že pro ni není slov. Jeho spalující touha dostat lidstvo na červenou planetu a tam vybudovat zálohu civilizace pro případ jakékoli kataklysmatické události nemá srovnání. Nikdy se nikdo nepokusil o nic tak velkého.

Když jsme poslední dva měsíce pracovali na překladu knihy Myšlením k bohatství | 1937, první vydání od Napoleona Hilla, v každé kapitole jsem na Elona Muska myslel. Jeho úspěch je ztělesněním všech 13 principů, o kterých Hill psal. Výchozím bodem všeho, co dnes dělá, je spalující, sžírající touha, kterou v sobě pěstoval od chlapeckých let. Už na základní škole měl Musk sen dobýt rudou planetu. A když pak svoji kariéru úspěšně rozjel, každý jeden krok vedl, vede a povede za jedním jediným konkrétním cílem a to je podmanit si Mars. Tesla, Solar City, Space X, Neuralink a vše další, na co sáhne, jsou jen figurky té největší a nejdůležitější šachové partie v dějinách lidstva.

Muskovi nepřináší uspokojení vydělané peníze, luxus, životní styl ani cestování (vyjma toho do vesmíru). Má jen jednu jedinou touhu, vizi, cíl, záměr, poslání, účel, smysl … a to dostat lidstvo na Mars. Každou věc, se kterou přijde, se osobně učím vnímat v kontextu tohoto velkolepého počinu. Zatímco svět se dívá na Teslu jako na průkopníka elektromobility, pro Muska je to výzkumný projekt pro přípravu mobility na Marsu. A vsadil bych bačkory, že design a konstrukce jeho nového Cybertrucku vychází z představy o tom, čím se bude na Marsu jezdit.

Před pár týdny Musk představil nového humanoidního robota, který bude naprogramovatelný, aby vykonával různé lidské práce, a bude disponovat umělou inteligencí. My diváci s malým myšlením si říkáme, k čemu nám tady na Zemi budou? To nám seberou práci. A vsadím gatě na to, že v hlavě Muska je plán poslat tisíc těchto humanoidních robotů na Mars, aby tam postavili základnu pro lidstvo. Nyní si je na Zemi bude jen pár let vylepšovat a trénovat.

Nechce se vám věřit, že by za tím vším byl Mars? Vezměte si logo Tesly a spodní část onoho písmene T si překlopte nad oblouk nad ním. Také vidíte raketu, která stoupá vzhůru?

Můžete mít i nemusíte mít Muska rádi, nic to ale nemění na faktu, že se potřebujeme naučit své mozky více používat způsobem, jakým to dělá on. Vytvořit si grandiózní mírumilovnou vizi pro blaho světa, rozvinout v sobě posedlost pro ni a každý jeden krok, který uděláme, naplánovat a podniknout tak, aby vedl k jejímu uskutečnění.

OTÁZKY SOBĚLÍDRA:
Jaká je moje vize na příštích 5 let, 15 let, 25 let?
Jaký byl nejdivočejší sen něčeho dosáhnout, který jsem kdy měl?
Co mě nyní naplňuje spalující touhou?
Mířím životem, nebo se nechávám unášet?
Zacházím se svým mozkem jako s aktivem, nebo ho jen mám?

ÚKOL SOBĚLÍDRA:
Vezměte si papír a tužku, rozdmýchejte svoji představivost a sepište si, jaký cíl byste si dali, pokud byste věděli, že nemůžete neuspět. Potom rozvrhněte klíčové milníky a časový harmonogram k dosažení tohoto cíle. Pak se podívejte na ten nejbližší milník a představte si, jakým způsobem se k němu z dneška dopracujete. Co budete potřebovat, s kým budete potřebovat spolupracovat, co budete muset udělat. A vykročte. Každý den zesilujte svoji touhu a posilujte svoji víru.

MOUDROST SOBĚLÍDRA:
„Cokoli si dokáže lidská mysl představit a čemu dokáže uvěřit, toho může člověk dosáhnout.“ Napoleon Hill

Přeji vám krásný den na cestě stát se sami sobě lepšími lídry.
S úctou, Petr Štěpánek
www.facebook.com/petr.stepanek.live
www.linkedin.com/in/petr-stepanek-live

PS: Další články z rubriky SOBĚLÍDREM si můžete přečíst zde.

O autorovi rubriky SOBĚLÍDREM:
Před lety přivedl do Česka film Tajemství, dnes je Petr Štěpánek producentem programu Myšlením k bohatství z dílny Nadace Napoleona Hilla a spolutvůrcem programu Cesta vděčnosti. O svém poslání říká: „Smyslem mé práce není přivést druhé k sobě (myšleno ke mně), ale přivést je k sobě (myšleno k nim samým), protože kdykoliv pouze někoho následujete, nakonec místo toho, abyste vylezli ze své vlastní mentální krabice, vlezete do té jeho. Stát se dobrým Sobělídrem je v dnešní době další evoluční stupeň osobního rozvoje.“