SOBĚLÍDREM: Spalte lodě!

„Spalte lodě!“ zavelel generál svým lučištníkům. Muži ponořili do misky s dehtem hroty svých šípů, a pak je zapálili v připraveném ohni. Pevně uchopili luky, nasadili planoucí šípy a natáhli tětivy. V okamžiku, kdy se dotkly jejich tváří, vypustili salvu.

Z pobřeží šiky vojáků sledovaly, jak na jejich lodě – jediné šanci na ústup a jediné pojítko s domovem – dopadají zápalné střely. Na palubách nasáklých dehtem a rumem, které tam generál nechal rozlít, se oheň okamžitě rozběhl do všech stran. Sápal se po stěžních, pronikal do podpalubí a rychle se měnil v zuřící bestii, která se krmila vším, co jí přišlo do cesty. Z trupů lodí se brzy staly pochodně.

„Není cesty zpátky! Buď zvítězíme, nebo padneme!“ zaburácel svým mocným hlasem generál. Vědomí toho, že není návratu a musí zvítězit, v nich probudilo kuráž tak silnou, že ji doposud žádný z mužů nezažil. Šiky se rozběhly proti mocné přesile a zvítězily.

Ten příběh si lidstvo předává po celé generace. Někdo tvrdí, že oním generálem byl Hernán Cortés, španělský velitel, který dobyl říši Aztéků. Jiné prameny uvádí, že jím byl berberský vojevůdce Tariq bin Ziyad, který si takto podrobil Pyrenejský poloostrov. Nejstarší dochované záznamy však pochází z 2. století před naším letopočtem z Číny.

Co na tom sejde, podstatné je pochopit, že život je krátký a my se nutně potřebujeme naučit pálit své lodě a ani nesledovat, jak hoří. Není na to čas. Potřebujeme se naučit zabouchnout dveře, zbořit mosty, učinit rozhodnutí, která nás přimějí žít a přežít! Rozhodnutí, která nás vymrští na hranu našich schopností, protože jen tam se opravdu někam posouváme. Potřebujeme se rozběhnout za horizont známého a vyždímat ze svých pudů a instinktů, co jen půjde a ještě o trochu víc.

V okamžiku, kdy nás lodě dovezly na nový břeh, nám už jsou k ničemu. Svůj úkol splnily, patří se je spálit. Snažit se je táhnout za sebou znamená zůstat na místě. Stačí na ně občas zavzpomínat a poděkovat jim. Kapitoly života se totiž protočí, ani nemrkneme. Jsme v jednosměrce, ze které není návratu. Ale nebojte se toho. Tak je to správně.

Potřebujeme nemít cesty zpět. Teprve pak začneme doopravdy žít. Člověk nebyl stvořen pro pohodlí. V tom jen leniví a ztrácí cit pro život. Pohodlí otupuje, jistoty a bezpečí izolují od opravdové síly, která v nás dřímá. Lidské tělo a mysl jsou triumfálním dílem evoluce, s nimiž můžeme dokázat neuvěřitelné věci, a které bohužel, ruku na srdce, většina z nás nechává ležet ladem.

Pro úspěch v životě, ve vztazích i v byznyse je schopnost rozhodnutí a spálení lodí zcela zásadní. Nepotřebujete k němu odvahu. Jakmile rozhodnutí učiníte a lodě spálíte, odvaha sama procitne. Je to biologický mechanismus přežití, který vás plně zaměří na nový začátek. Budete vnímat, že jste naživu. Budete se cítit odhodlaní a silní, neústupní a draví. Smysly se vám zostří a spánku bude stačit méně. Posunete se na NEXT LEVEL a zvládnete víc, než byste dříve věřili, že můžete.

Na závěr se s vámi podělím o pět mých nejoblíbenějších citátů o rozhodnutí a nových začátcích.

S rozhodnutím je to někdy jako se zvracením. Nechce se vám do toho, ale pak se vám udělá lépe.
Anonym

I když není cesty zpět a vy nemůžete začít znovu, můžete začít tam, kde právě stojíte, a můžete si zvolit nový konec.
William James

Od úspěchu jste vzdáleni jen jedno jediné rozhodnutí.
Dexter Yager

Odvážní lidé možná nežijí věčně, ale zbabělci nežijí vůbec.
Richard Branson

Pokud jste kvalifikovaní pro práci, kterou děláte, pak jste si vybrali špatnou práci.
Eli Harris

OTÁZKY SOBĚLÍDRA:
Dokážu okamžitě rozpoznat rady šestého smyslu a následovat je?
Nechávám si své odhodlání při rozhodování rozmluvit strachem?
Dokážu se držet svého rozhodnutí, i když opadne počáteční nadšení?
Udělal jsem letos rozhodnutí něco změnit a dotáhl to až do konce?

Přeji vám krásný den na cestě stát se sami sobě lepšími lídry.
S úctou, Petr Štěpánek
www.facebook.com/petr.stepanek.live
www.linkedin.com/in/petr-stepanek-live

PS: Další články z rubriky SOBĚLÍDREM si můžete přečíst zde.

O autorovi rubriky SOBĚLÍDREM:
Před lety přivedl do Česka film Tajemství, dnes je Petr Štěpánek producentem programu Myšlením k bohatství z dílny Nadace Napoleona Hilla a spolutvůrcem programu Cesta vděčnosti. O svém poslání říká: „Smyslem mé práce není přivést druhé k sobě (myšleno ke mně), ale přivést je k sobě (myšleno k nim samým), protože kdykoliv pouze někoho následujete, nakonec místo toho, abyste vylezli ze své vlastní mentální krabice, vlezete do té jeho. Stát se dobrým Sobělídrem je v dnešní době další evoluční stupeň osobního rozvoje.“