Síla ukrytá v inspiraci z nás dělá silnější osobnost

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Myslíte si, že je v pořádku cítit se unaveně a bez energie? Že je to snad jen známka naší pracovitosti? Nebo že je snad v pořádku být občas nevlídný a nevrlý, protože je toho na nás zkrátka a dobře moc? Myslíte si, že je normální budit se několikrát za noc s hlavou plnou starostí? Nebo že je normální nadopovat se každé ráno prášky proti bolesti, abychom zvládli další náročný den? A co když vám řeknu, že ani jedna z těchto věcí normální není, ale za to že každá z nich je signálem jedné pokročilé fáze na cestě k naprostému vyčerpání a vyhoření?

Vyhoření bylo hlavním tématem několika posledních podcastů a z reakcí, které mi posílali moji posluchači, bylo zřejmé, že je toto téma ve společnosti více než aktuální. Jak jsem již říkal právě v předchozích epizodách, tak já jsem se naučil vnímat syndrom vyhoření jako součást doby, ve které žijeme a která na každého z nás vyvíjí stále větší a větší tlak. Tímto tématem jsme se však zabývali také v rámci společného webináře se členy programu Improovio. Naše pravidelné webináře probíhají každou první středu v měsíci od 16 hodin odpoledne a přístup na ně mají všichni aktivní členové programu Improovio, jehož součástí je také náš tištěný pracovní magazín. V tom aktuálním vydání se věnujeme 13 principům bohatství Napoleona Hilla a způsobu, jak tyto principy aplikovat do našich životů. Více informací o aktuálním čísle zjistíte zde.

Poznal jsem již mnoho lidí, kteří se rozhodli získat v životě velké finanční bohatství, ale když se dostali na pomyslný vrchol svého úspěchu, tak mnohdy tito lidé zjistili, že přišli o vlastní zdraví nebo vztahy se svými přáteli i rodinami. Najednou na ten svůj úspěch byli úplně sami, bez energie, a cítili se jako vyždímaná houba nebo prázdná pochodující schránka. Najednou tito lidé zjistili, že jsou naprosto vyčerpaní a vyhořelí. Honba za finančním blahobytem pro ně přestala dávat smysl a pro některé z nich bylo náročné nějaký nový smysl v životě objevit. Lidé, kteří se dostanou do podobného stavu, by dle mého názoru v žádném případě neměli nic podceňovat ani se za nic stydět a co možná nejdříve vyhledat odbornou pomoc nějakého terapeuta. 

Já mohu o sobě říct, že mám to štěstí, že jsem nic podobného nemusel zažít a že vždy když jsem na sobě pocítil, že se u mě začíná projevovat nebo rozjíždět některá z fází vyhoření, tak se mi s tím podařilo začít včas něco dělat. Těchto fází je pět a každá z nich má svůj specifický průběh a signály, které nám ukazují, že je s naším životem a chováním něco v nepořádku. Pokud jsme schopni žít vědomý život a začít na podobné signály i včas reagovat, tak je to to nejlepší, co můžeme udělat sami pro sebe i pro naše okolí. Jednotlivým fázím, konkrétním signálům, ale i způsobům, jež nám pomáhají předcházet další fázi vyhoření, jsem se věnoval právě v našem webináři. Záznam z přednášky webináře, včetně článku, který vypichuje ty nejpodstatnější body, je k dispozici zde na našem webu Improovio – pod záložkou webináře. Já se v rámci zmíněné přednášky snažím ukázat spíš svůj pohled na věc, než že bych si chtěl hrát na nějakého lektora, který lidem říká, co a jak mají dělat. Ostatně, kdo ví, co je dobré a co je špatné?

Naučil jsem se držet zásady, že každý z nás dělá to, co považuje za správné, a snaží se to dělat, jak nejlépe jen umí. Ostatní lidé nás mohou spíš inspirovat, když nám ukážou svou vlastní cestu a způsoby, jež jim fungují. Díky tomu můžeme zjistit, že jsou věci, které jsme mohli dělat v životě lépe, a začít se více zajímat o způsoby, jak tyto věci začít dělat. A právě proto jsem ze srdce vděčný všem členům programu Improovio, kteří se účastní společného webináře a získávají následně i odvahu podělit se o své zkušenosti, názory a poznatky s ostatními členy. A stejně tak jsem vděčný těm, kteří jsou ochotni podobné věci sdílet v naší uzavřené skupině na Facebooku s názvem Improovio Klub, protože právě inspirace je to, co nás může vést k novým věcem a co nám pomáhá žít bohatší a naplněný život ve všech jeho aspektech.

Proto bych vás chtěl, vážení posluchači mého podcastu nebo čtenáři našeho webu, požádat o jednu velkou laskavost. Nebojte se být inspirací pro druhé. A teď vůbec nezáleží na tom, zda jste členem Improovio programu, nebo ne. Inspirovat druhé můžete kdykoliv a kdekoliv. Jak jsem již říkal, pro členy našeho programu k tomu slouží naše uzavřená skupina na Facebooku, kde máme prostor i dále komunikovat v bezpečném prostředí. Naprosto stejně ale můžete inspirovat své přátele nebo kolegy v práci, když budete mít odvahu sdílet kus svého života třeba na sociálních sítích. Nemyslím tím ale jen to, že tam občas dáte fotku z dovolené. Ale klidně i to, že se se svými přáteli podělíte třeba o to, co se vám v životě nepovedlo a jakým způsobem se vám to podařilo překonat. Můžete tímto způsobem lidem ukázat, že každý máme v životě nějaké problémy a překážky a že právě jejich překonávání je to, co nás dělá lepšími a silnějšími osobnostmi. 

Možná se nyní ptáte, proč byste něco podobného měli dělat? Co získáte z toho, že otevřeně promluvíte o svém neúspěchu a způsobu, jakým jste jej překonali? Pokud nevidíte jediný smysluplný důvod, tak já se vám budu snažit jeden takový dát. Díky tomu, že budete inspirací pro lidi ve svém okolí, jim můžete ukázat svou cestu, díky které jste se stali lepší bytostí. A možná že díky tomu i lidé ve vašem okolí najednou budou mít chuť překonat své výzvy a sami se stanou lepšími a úspěšnějšími lidmi. Zcela logicky, čím více bude úspěšných jedinců v naší společnosti, tím lepší a silnější bude i celá naše společnost. A to si myslím, že není úplně důvod k zahození, nebo snad ano? 

Pro mě byl tento důvod impulsem začít s tvorbou tohoto podcastu a musím přiznat, že než jsem se k tomu odhodlal, tak jsem musel sebrat velkou porci odvahy a naučit se spoustu nových věcí. Chápu, že pro někoho nemusí být příjemné inspirovat někoho cizího jen tak veřejně. Pokud s tím ale teď máte chuť začít, tak můžete pro začátek napsat třeba zprávu jen mně do mého e-mailu [email protected]. Můžete takovou zprávou inspirovat alespoň mě a já se budu snažit tuto inspiraci předat i dále mezi své posluchače a čtenáře. Máte nějakou výzvu, kterou se vám podařilo překonat, ale nikdy jste neměli sílu o tom mluvit?

Zkuste se o to podělit třeba se mnou. Možná že tak společně uděláme někomu dalšímu úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder