Jak jen nepřemýšlet, ale vykročit za svými sny

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Každý den na světě vznikají miliardy skvělých myšlenek a nápadů. Troufnu si však říct, že ani malý zlomek z těchto skvělých nápadů není někdo schopen realizovat a přivést do akce. Napadlo vás někdy, čím to je? Proč lidé tak dlouho otálí, než se rozhoupou k akci? Tolikrát jsem už od různých lidí slyšel větu: „To mě taky kdysi napadlo,” když mluvili o nějakém podnikatelském úspěchu někoho jiného. A vždy když tuhle větu slyším, tak se ptám: „A proč jsi to nezačal realizovat, když tě to teda napadlo? Proč o tom mluvíš teď?

A co si myslíte vy?

  • Proč je pro nás tak těžké naše nápady, myšlenky a vize přivést k životu? Na co čekáme, když máme tak skvělý nápad?
  • Čekáme snad, až z nás vyprchá nadšení, abychom nemuseli investovat svou energii a zůstat ve své komfortní zóně

Hostem minulé epizody byl Kuba Gottwald. Ten kdysi při „kalbě“ ve Stodolní ulici v Ostravě dostal se svým kamarádem Zdeňkem nápad, že si otevřou e-shop, na kterém budou nabízet jen české řemeslné pálenky. Evidentně to byl skvělý nápad, když se svým e-shopem Lihovarek.cz dnes dosahují ročního obratu v desítkách milionů korun a nebojí se mluvit o svých miliardových ambicích. Proč jim to ale ksakru trvalo dva roky, než se rozhoupali a přivedli svůj nápad k životu? A to nemluvím o tom, že jej musel ještě Kuba svému kamarádovi darovat jako svatební dar. Samozřejmě jsem se na to Kuby v našem rozhovoru zeptal a ten jednoznačně odpověděl, že za tím stála jejich pohodlnost a samozřejmě také to, že neměli potřebu a že práce, kterou tehdy dělali, dávala jejich životu smysl a naplnění. Pokud jste neslyšeli rozhovor v předchozím podcastu, zkuste se k němu, prosím, vrátit. Věřím, že v něm naleznete inspiraci i sami pro sebe. 

Pravidelní posluchači Myšlením na vrchol, kteří poslouchají rozhovory s mými hosty až do konce, si jistě všimli, že všem hostům dávám v závěru tři stejné otázky. Ta poslední otázka zní, jakou radu by dali svému mladšímu já. Snažím se na této otázce ukázat zcela zásadní rozdíl mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi. Tím rozdílem je, že úspěšní lidé již nelituji svých předchozích rozhodnutí, protože vědí, že i ta špatná rozhodnutí je přivedla na cestu, díky které jsou tam, kde dnes jsou, a proto nedává smysl litovat a říkat, co by bylo kdyby. I Kuba Gottwald v závěru našeho rozhovoru na mou poslední otázku odpověděl: „Ať se nebojí – to je jednoduchý. Je potřeba vykročit, a pak už se dá jenom šlapat.“

A jestli by byla jedna jediná myšlenka, kterou bych si přál, abyste si odnesli z rozhovoru s Kubou Gottwaldem, tak je to právě tato. Zkuste si na tuto větu vzpomenout vždy, když budete mít nějaký nápad, když budete stát před nějakou životní výzvou a přemýšlet, zda ji máte přijmout, nebo jen čekat až vyprchá vaše počáteční nadšení. Samozřejmě že je potřeba jednat občas taky trochu s rozumem a nepřijmout každou myšlenku a výzvu, jež nás napadne. Když se ale člověk naučí naslouchat i sám sobě, své intuici a hlasu svého srdce, tak pozná, když myšlenka zasáhne jeho srdce. Právě to by se mělo stát naším signálem, že není na co čekat.

Určitě vám ve svém podcastu nechci nic nalhávat a rozhodně si nemyslete, že stačí jen vykročit, a pak už vše půjde samo. Vždycky je mnohem pohodlnější nedělat nic a zůstat ve své komfortní zóně, protože jak se říká, kdo nic nedělá, ten nic nezkazí. Jenže také platí, že kdo nic nedělá, tak ten také nic nezíská. 

Nikdo na světě vám nemůže slíbit, že zrovna vaše myšlenka a váš nápad je tím milionovým nápadem, se kterým prorazíte a dosáhnete svého vysněného úspěchu i bohatství všech aspektů života. Za to vám ale můžu slíbit, že dokud nevykročíte a nezkusíte realizovat svůj nápad, tak to stejně nikdy nezjistíte. Nebo už příliš pozdě, protože možná právě teď – v tenhle moment – někdo se stejným nápadem začíná a vy se za pár let budete chytat za hlavu a říkat si tu památnou větu: Tohle mě taky kdysi napadlo. 

Je možné, že to napoprvé nevyjde, že skutečně neprorazíte, nedosáhnete úspěchu a zajisté i nasekáte spoustu chyb. I když to ale nevyjde, tak pořád člověk získává mnohem víc než ten, kdo jen zůstal sedět ve svém pohodlí. Získává zkušenosti, odvahu, sebevědomí, osvojuje si nové návyky a trénuje svou vytrvalost. A to vše jsou vlastnosti právě těch lidí, o kterých potom slýcháváme a které považujeme za bohaté a úspěšné. Proto si myslím, že je důležité vědět, že vždy když člověk vykročí za jakoukoliv vizí, tak bez ohledu na to, jakých výsledků a cílů dosáhne, tak už tím prvním krokem se stává vítězem, protože získává zkušenosti, které těm, kteří zůstali stát na jednom místě, zůstávají navždy zapovězeny. 

Pokuste se o tom, prosím, přemýšlet, pokud zrovna teď stojíte před jakoukoliv výzvou nebo si pohráváte s nějakým nápadem. A jestliže jste třeba pohodlní, jako byl i kdysi Kuba Gottwald, tak se zkuste třeba uměle nějakou situací nebo jiným způsobem dostat do stavu, kdy se váš nápad stane vaší potřebou, a vy potom uvidíte, že vykročení už bude mnohem snazší. V každém případě ať už se rozhodnete jakkoliv, tak moc děkuji, pokud vás mé podcasty baví a budete mít chuť se se mnou podělit o feedback. Můj e-mail zní [email protected]. Samozřejmě budu i rád, když budete dnešní podcast sdílet. Možná jím společně se mnou inspirujete své přátele a uděláte jim úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder