„Chamtivost nás vede ke zbytečnému riziku, jenže ze všeho se nelze protisknout,“ říká obchodník se zlatem Tomáš Braný

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Když se v mládí rozhodoval, kam dále na školu, automechanik byla jasná volba. Až později však zjistil, že to byla špatná volba, a vítr osudu jej zavál k obchodu s drahými kovy. Finanční trhy a měnové systémy Tomáše Braného naprosto pohltily, a to přesto, že neměl prakticky žádné ekonomické vzdělání. Našel zalíbení v ekonomických tématech, která mu byla mnohem bližší než opravovat auta. Ponořil se do ekonomické literatury, začal se sám vzdělávat, zajímat se o finanční gramotnost a v neposlední řadě se potkával s úspěšnými lidmi a zajímal se o jejich myšlení. Příběhy a myšlenky těchto lidí mu byly inspirací a jako správný obchodník se snažil hlavně naslouchat. 

I díky tomu se Tomáš Braný vypracoval z automechanika na obchodního ředitele ve společnosti Step finance, která se soustředí primárně na obchodování s drahými kovy. Ve 29 letech, přestože nestudoval ekonomickou školu a věnoval více času samostudiu, nemá problém mluvit o světě financí a investic. A možná právě proto bude jeho pohled na tento svět mnohem bližší také obyčejným lidem.

„Snažím se měnit životy lidí k lepšímu tím, že se je snažím vést k tomu, co je skutečně důležité. Doba, ve které žijeme, je příliš roztěkaná, zaměřená na konzum a na spotřebu. Lidé se často ženou za výnosy a cíli, které si mnohdy ani sami nevybrali. Proto se snažím lidem ukázat jak v dnešní době zvolnit a zacházet s penězi, protože si myslím, že je to dovednost, kterou dnes ovládá málo lidí,“ začínal své vyprávění Tomáš Braný o tom, jak se dostal k obchodu se zlatem, stříbrem nebo platinou, a navazuje tématem, proč je dle jeho názoru potíž v dluhovém systému.

  • Jak náročná byla cesta od automechanika k obchodníkovi se zlatem?
  • Jakým investicím dnes lidé věří?
  • Jaké pravidlo používá Tomáš Braný pro diverzifikaci svého portfolia?
  • Co pro něj znamená JISTOTA?
  • Jak je možné, že i dnes stále tolik lidí naletí na pohádku o investici do dluhopisů s nesmyslným výnosem?
  • Může za to jen lidská chamtivost?
  • Jaké knihy a principy pomohly Tomášovi změnit jeho myšlení?
  • Co jej přivedlo v 28 letech k infarktu?

I na tyto otázky odpovídal obchodní ředitel Step finance Tomáš Braný v podcastu Myšlením na vrchol. Zaposlouchejte se do dnešní epizody a nahlédněme společně do světa financí a měnových systémů.

© Lukáš Eder