Důkaz ze života Napoleona Hilla potvrzuje sílu našich myšlenek

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

 

Jednou z nejčastějších příčin neúspěchu je zvyk přestat, když je člověk přemožen dočasnou porážkou.“ Toto jsou slova Napoleona Hilla, která zmínil, když slyšel od svých kritiků slova o neúspěchu a porážkách. V aktuálním vydání magazínu Improovio se věnujeme životnímu odkazu a dílu tohoto mimořádného muže. Napoleon Hill zasvětil svůj životu výzkumu myšlení bohatých a úspěšných lidí. Na základě tohoto výzkumu publikoval několik knih, včetně té nejslavnější Myšlením k bohatství

Jedním z autorů našeho webu i tištěného magazínu Improovio je Petr Štěpánek, jehož myšlenky můžete znát také z jeho článků na webu v rubrice Sobělídrem. I pro mě jsou Petrovy myšlenky často inspirací, ostatně jako celá jeho práce. Považuji Petra za muže, který v Česku pečuje o odkaz Napoleona Hilla. Díky jeho spolupráci mohlo vzniknout aktuální vydání magazínu s názvem s převzatým a výstižným Myšlením k bohatství. Pokud by vás zajímalo do tohoto vydání nahlédnout, můžete tak učinit zde. 

Bohužel, původní kniha Napoleona Hilla Think and Grow Rich z roku 1937 nebyla do češtiny nikdy přeložena. Ano, na českém trhu je kniha Myšlením k bohatství, někdy z roku 1991, ovšem tato kniha vychází pouze z anglické zkrácené verze knihy ze 60. let. Později pak byla vydána kniha Myšlením k bohatství pro 21. století, což je opět osekaná verze, a pak je tu samozřejmě kniha, kterou již také znáte, a to je kniha Myšlením k bohatství: Odkaz & Dědictví, která však jen vychází z principů Napoleona Hilla. Jedná se však o úplně jinou knihu. Jak jsem již říkal, tak bohužel ta původní kniha z roku 1937 do češtiny nikdy přeložena nebyla. Ovšem díky Petrovi Štěpánkovi se má toto již velmi brzy změnit. Petr získal autorská práva na původní verzi knihy a aktuálně se svým týmem pracuje na jejím překladu, ale už teď si můžete v rámci předprodeje rezervovat svůj výtisk, protože její náklad bude omezený a pravděpodobně se vůbec nedostane do sítě kamenných knihkupectví. 

Osobně musím říct, že už se teď na knihu velmi těším. Od Petra mám již několik informací o tom, kolik skvělého obsahu, příběhů a myšlenek bylo v české verzi z devadesátých let vynecháno a zkráceno. Jedním z takových příběhů byl například i osobní příběh Napoleona Hilla, ve kterém se podělil o osud jeho syna. Tento příběh jsem však znal a uvedli jsme jej také v aktuálním vydání magazínu Improovio.

Napoleon Hill si uvědomoval, že jediná porážka je ta, ve které dovolíme naší mysli uvěřit. Pochopil, že jediná porážka se nachází v naší mysli, a že pokud nechceme být poražení vlastní myslí, musíme získat jistotu a víru ve své vlastní konání. Hill věřil, že negativní emoce, jako je strach a sobectví, jsou důvodem neúspěchu všech lidí. Důkazem jeho myšlenek může být právě i rodinný osud, který slavného autora potkal. Bylo to v roce 1912, když se narodil jeho syn Blair, který od narození nemohl slyšet. Všichni lékaři v Hillově okolí byli názoru, že jeho syn bude po zbytek života hluchý a němý. Hill však této představě odmítl uvěřit a hledal způsoby, jak svého syna uzdravit. O svou zkušenost s vyléčením syna se sám podělil na konci šedesátých let v jednom z novinových článků. V době, kdy bylo Hillovi 85 let a kdy již byl považován za uznávaného autora. O dva roky později, v roce 1970, Napoleon Hill umírá. Zanechal tu však po sobě odkaz v podobě dědictví, které i dnes jeho čtenáře stále motivuje, pomáhá jim žít lepší život a dosahovat skutečného bohatství. A právě díky Petrovi Štěpánkovi bude konečně kompletní Hillovo dílo přeloženo také do češtiny. Díky, Petře, už teď se nemohu dočkat až novou knihu, dovolím si říct legendu všech knih osobního rozvoje, budu držet ve svých rukách. 

Pojďme se ale nyní podívat na zmíněný novinový článek Napoleona Hilla, kde vypráví svůj příběh o synovi. Dovolím si tento článek citovat:

„Můj syn Blair se narodil s poruchou sluchu. Dva lékaři, kteří jej přivedli na svět, mě varovali, že Blair bude vždy hluchý a němý. Varoval jsem je, že můj syn bude mít nakonec 100% sluch.

Skutečný příběh nebylo možné vyprávět, dokud nezemřeli dva lékaři, kteří mého syna přivedli na svět, protože to byli Blairovi strýcové a namítali proti způsobu a metodě, jak dosáhnout jeho úplného uzdravení sluchu. 

Až do věku 18 měsíců Blair neslyšel žádný zvuk. Vyzkoušeli jsme každý známý test a Blair byl vyšetřen mnoha odborníky… Všichni říkali, že nikdy neuslyší. 

Pak se začal dít zázrak. Vzal jsem Blaira k chiropraktikovi, který s ním začal pracovat (udělal jsem tak proti námitkám Blairovy matky a dalších příbuzných). Na konci prvního měsíce a po cvičení třikrát týdně jsme věděli, že Blair začíná slyšet. Když jsem tleskal rukama za jeho zády, otočil hlavu, aby poslouchal.

Pokračovali jsme, dokud Blairovi nebyly 4 roky. Do té doby si vyvinul 65 % své přirozené sluchové schopnosti. Dost na to, aby se dostal přes základní školu, střední školu a tři roky na University of West Virginia. 

Výrobce sluchadel slyšel o Blairově zázračném zlepšení sluchu pomocí chiropraxe a vyrobil pro něj speciální sluchadlo, které mu poskytlo 100% sluchovou kapacitu.

Blair dnes žije normální život, a to jen díky tomu, že jsem se nenechal odradit a vyzkoušel metody, kterým ostatní lidé kolem mě nevěřili.

Začal jsem spolu s Blairem navštěvovat chiropraktika a pokračuji v tom posledních 50 let. Možná to vysvětluje, proč ve věku 85 let moje roční fyzická prohlídka dokonale zapadá do zdravotního vzorce člověka, který není starší 50 let.“

Tento překlad novinového článku Napoleona Hilla může být krásným důkazem pro každého z nás, kdo snad pochybuje o moci vlastního přesvědčení, víry a jistoty v sebe sama. Pokud by se býval Napoleon Hill nechal přesvědčit svým okolím, že není možné, aby jeho syn jednoho dne slyšel, nikdy by nezačal hledat způsoby jak toho dosáhnout. Tehdy, když se malý Blair narodil, Hill netušil, jak se to stane, že jeho syn uslyší, ale prostě v to věřil, byl přesvědčený, že jeho syn bude jednoho dne slyšet. Díky tomu, že byl naprosto přesvědčený a nenechal se zviklat názory druhých, získal i jistotu pro vlastní jednání. A jen díky tomu mohl jeho syn žít plnohodnotný život. 

A teď si dejme, prosím, ruku na srdce. Kolik z nás je schopno něčeho podobného? Někdy vzdáme vlastní sen pro naprosto malicherné důvody. Jsme schopni odradit sami sebe od snažení jen díky názoru někoho jiného a často je to i názor někoho, kdo danému tématu nebo problematice vůbec nerozumí. Napoleon Hill nepotřeboval názory druhých, aby našel způsoby jak zlepšit život svému synovi. Vystačil se svou vírou a přesvědčením.

Máte také takto silnou víru a přesvědčení? Dokážete si být natolik jistí vlastním snem? Odpověď už je samozřejmě na vás. Já už jen doufám, že jsem vás i dnes mohl inspirovat tímto podcastem, anebo jsem vám udělal alespoň úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder