Kde se skrývá JISTOTA pro šťastný život?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

JISTOTA. Jedno z nejčastějších slov, které lidi zmiňují, když mluví o důvodech, pro které nemohli rozjet vlastní podnikání, případně proč nedokázali změnit svůj život k lepšímu v jakékoliv oblasti. Často už jsem slyšel slova jako „Nezačal jsem podnikat, protože to byl až příliš velký risk“ nebo „Raději jsem zůstal ve své práci, protože jako zaměstnanec mám větší jistotu v pravidelném příjmu“.

  • Skutečně je to tak, nebo jen používáme podobné věty, abychom sami pro sebe našli omluvu a důvody, pro které nemůžeme změnit svůj život? Vzdát svůj podnikatelský nápad nebo jakoukoliv jinou životní touhu je strašně snadné a samozřejmě že každý z nás najde tisíc důvodů, proč něco ve svém životě nemůže změnit, ale jen hrstka z nás je schopná a ochotná hledat způsoby jak svůj život zlepšit.
  • Jakou jistotu potřebujeme pro životní změnu?
  • A skutečně máme jako zaměstnanec více jistot než jako podnikatel?
  • Kdo víc riskuje?

Odpověď bychom mohli najít zrovna ve včerejším podcastu, kde jsem si povídal s Jiřím Čechem, podnikatelem, řemeslníkem, majitelem společnosti Prodeck.cz. I Jirka měl kdysi své jistoty, a to jako státní zaměstnanec, když pracoval u policie. Pro něj však nebyly tyto jistoty důvodem, proč nechtít změnit svůj život. A protože ve své profesi Jirka necítil žádné naplnění a větší smysl, rozhodl se hledat způsoby jak to změnit. V rozhovoru se Jirka přiznal, že absolutně netušil, co bude dělat, měl ale přece jednu jistotu, která mu pomohla život změnit a přijmout nové výzvy. Jirka Čech si jednoduše řekl, že peníze, které vydělává u policie, je schopen vydělat i jinde. Práce se nebál a věděl, že když bude nejhůř, tak to vždy nějak zvládne.
Když Jirka Čech odcházel od policie, tak skutečně netušil, kam jej vítr zavane. Neměl žádný podnikatelský nápad a vlastně o podnikání ani moc nepřemýšlel. Původně si myslel, že se nechá zaměstnat u nějaké firmy a zkusí prostě štěstí jinde. Při rozhovoru jsem však z Jirky cítil něco mnohem silnější a možná i cennějšího, než jsou všechny ty podnikatelské nápady, vize a cíle.

JINÝ ASPEKT JISTOTY

Zdravé sebevědomí. Byla to jistota, která z něj vyzařovala. Jirka nehledal jistoty nikde ve svém okolí, nečekal jistoty od druhých. Hledal je především sám v sobě. Když odcházel od policie, tak věděl, že odejít musí, jinak ho práce semele a už to nikdy nezvládne. Také ale věděl, až ať jej vítr budoucnosti zavane kamkoliv, tak to zvládne. Nepochyboval o tom. On dobře věděl, že se vždy nějak uživí a že se bude mít vždy dobře. To byla Jirkova jistota a taková jistota je často nad všechny revoluční nápady, návody a vize. Někdy jednoduše jen stačí vědět, že to člověk zvládne. Někdy nám jen stačí jistá půda pod nohama. Díky tomu můžeme získat odvahu vykročit, a když už jednou vykročíme, tak potom musíme jen kráčet. Sami pak možná můžeme být překvapeni, kam nás naše kroky zavedou, a jak náročné překážky jsme byli schopni překonat.

Podnikání v jakémkoliv oboru není procházka růžovým sadem. Často si vyžaduje mnohem více energie než normální zaměstnání a mnoho podnikatelů občas zápasí s myšlenkami: Stojí mi to vůbec za to? Za všechny ty starosti a trápení? Neměl bych se lépe, kdybych seděl někde v korporátu nebo pracoval ve fabrice a chodil domů s čistou hlavou? Většinou každý úspěšný podnikatel dojde k přesvědčení, že mu to za to stojí. Nemyslím, že je to jen otázka peněz nebo lepšího životního standardu. Někdo ve svém podnikání vidí možná jakýsi odkaz, který tu může nechat po další generace, někomu dává smysl, protože je to nástroj, se kterým může změnit svět, a někoho to prostě a jenom baví. Nepotřebuje za svým podnikáním vidět nějaký hlubší smysl, nemusí mít ambice být další Elon Musk nebo Jeff Bezos. Prostě ho to baví a je spokojený s takovou velikostí firmy, jakou teď zrovna má. Nechce další růst, řídit lidi a podobně, protože je jednoduše spokojený a šťastný s tím, co dnes má.

Myslím si, že i tohle uvědomění je velmi cenné a mnoha lidem možná chybí. Žijeme totiž v prostředí, které se nám snaží diktovat, že je potřeba neustále růst, je potřeba, aby rostly naše obraty, zisky, počty zaměstnanců a celé firmy. Skutečně je to ale nutné? Není lepší vědět, kam až chci vyrůst, a jen se udržovat na vlně, aby mě práce neomrzela a cítil jsem pořád lehkou nervozitu a nadšení z toho, co dělám?

Nevím jak vy, ale já jsem z Jirky Čecha cítil při rozhovoru nejen zdravé sebevědomí, ale také radost z práce a nadšení. Asi pokud by chtěl, tak by jeho firma mohla ještě dále a dále růst, mohl by přivést nové řemeslníky ze zahraničí, postarat se o ně, udělat ještě více práce a vydělat ještě více peněz. Otázka ale je, bavila by ho potom jeho práce tak jako dnes? Uvědomit si, kdy má člověk dost a co má dělat proto, aby neztratil chuť k dílu, je často něco, co mnoha lidem chybí. Takoví lidé se potom nevědomky dostanou někam, kde vlastně zjistí, že nikdy být nechtěli. 

V dnešní době není cenné být univerzální, myslím tím umět všechno, chtít být ve všem nejlepší, a pokud možno také co největší. Osobně si myslím, že mnohem větší hodnotu mají lidé, kteří se stanou mistři v oboru, který je blízký jejich srdci. Lidé, které jejich práce baví a kteří na ni jsou hrdí. Tito lidé pak neztrácejí nadšení ze své práce, nepotřebují hledat jistotu ani nikoho jiného. Vědí, že být zaměstnaný nebo jakýmkoliv jiným způsobem závislý na někom jiném, není žádná jistota. Úspěšní lidé jsou především zodpovědní, protože pochopili, že skutečnou jistotu mohou najít vždy a jen sami v sobě. Úspěšní lidé vědí, že jejich jistota jim dává svobodu, a byli ochotni za svou svobodu přijmout také odpovídající míru zodpovědnosti. Právě to je dělá úspěšnými. 

  • A jak to vidíte vy?
  • Co pro vás znamená slovo JISTOTA?
  • Dokázali jste ji najít uvnitř sebe a máte chuť podělit se o svůj příběh?

I vy můžete být hostem mého podcastu nebo se můžete podělit o svou zkušenost a názor do mého e-mailu [email protected]. Nejen Jirka Čech, ale také další lidé nám mohou být inspirací a důkazem, že každý může změnit svůj život. Na trhu je již sousta knih, příruček a kurzů, co se nám s tím snaží pomoct. Kolik z toho nám ale pomohlo ke skutečné změně? Jedna z nejčastějších otázek posluchačů Myšlením na vrchol zněla: „Lukáši, řekněte nám, prosím, jak? Jak všechny ty úžasné věci aplikovat do svého života.?“ I tuhle otázku jsem si pokládal a hledal odpověď. A při mém hledání mě napadl koncept nového magazínu, který by své čtenáře vedl k hlubšímu zamyšlení nad vlastním životem. Nejde jen o to vědět, co vše by měl člověk dělat, mnohem důležitější je hledat způsoby jak ty věci dělat. A já věřím, že i vám k tomu pomáhá náš magazín Improovio, kde je každý článek, příběh a myšlenka doplněná o pracovní list se sebekoučovacími otázkami.

Od prvních pár tisíců čtenářů magazínu Improovio jsem získal skvělou pozitivní vazbu a musím přiznat, že mi udělalo velkou radost, když jsem slyšel, že Improovio plní svůj účel a že díky němu můžete mít úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder