„Jsem workoholik, ale učím se odpočívat,“ říká řemeslník a podnikatel Jiří Čech

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

„Pokud byste měl příležitost dát svému mladšímu já nějakou radu, jak by tato rada zněla?“ Tuto závěrečnou otázku dostává každý host podcastu Myšlením na vrchol a nevyhnul se jí ani podnikatel a řemeslník Jiří Čech. Jeho odpověď by však mohla leckoho překvapit. Jirka by svému mladšímu já poradil, aby nechodil na střední školu s maturitou, ale aby se raději rozhodl pro řemeslo a vyučil se třeba truhlářem. Práce se dřevem je totiž něco, co si Jirka Čech zamiloval. 

Garapa, Bangkirai, Massaranduba, Merbau, Ipe… Nic vám tato slova neříkají? Pro Jirku Čecha jsou denním chlebem. Jedná se o názvy exotický dřevin, se kterými pracuje každý den. Se svou společností Prodeck.cz a partou šikovných řemeslníků se již třináct let specializuje na prodej exotického dřeva a realizaci dřevěných teras, podlah, ale také fasád. Jirka říká, že cesta k tomuto oboru a podnikání byla spíš o náhodě. Po vojně nastoupil k policii, po čase ale věděl, že pokud nezačne dělat něco jiného, tak je jen otázkou času, než se dostaví vyhoření. Jenže co? Kde hledat nové uplatnění? Tehdy, když Jirka Čech odcházel od policie, ještě ani netušil, že se zamiluje do práce se dřevem. Spoléhal na svou pracovitost a nebál se přijmout nové výzvy. I tak málo stačilo, aby se dostal k vlastnímu podnikání a dnešnímu oboru. 

Herci říkají: „Není malých rolí.“ A Jirka Čech zase říká: „Není malých zakázek.“ Už od začátku svého podnikání se Jirka soustředil na co nejlepší kvalitu odvedené práce a nerozlišoval, zda se jedná o terasu kolem bazénu rodinného domu, velký bytový dům, či administrativní budovu. Jako šikovný řemeslník nemá o práci nouzi, prakticky by si mohl vybírat a soustředit se jen na velké projekty.

  • Mohl by mít ale Jirka Čech z takové práce ještě radost?
  • Pokud by podnikal jen od stolu, z počítače, a nevzal občas do ruky kladivo, pilu a vrtačku?
  • Jaké má plány do budoucna?
  • Jak je náročné sehnat schopné řemeslníky do party?
  • Ovlivnilo rapidní zdražení stavebního materiálu počty zakázek?
  • Proč o sobě Jirka Čech říká, že je workoholik?

V dalším rozhovoru pro podcast Myšlením na vrchol padlo několik otázek na různá témata. Věřím, že i pro vás bude tento rozhovor inspirací. Stačí jen kliknout na tlačítko  play v přehrávači výše nebo si můžete dát odběr podcastu ve své podcastové aplikaci.