10 odpovědí pro bohatší, zdravější a šťastnější život

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Život každého z nás má svou vlastní unikání cestu. Bez ohledu na náš výchozí bod a všechny další okolnosti z minulosti, záleží vždy jen na nás, jakým směrem se bude naše životní cesta ubírat. Jsou lidé, kteří znají směr, kterým chtějí v životě kráčet, a vidí ty malé a drobné cíle, jež lemují jejich životní cestu. A potom existují lidé, kteří nejsou schopni vidět žádný směr a upínají se třeba jen k jednomu bezvýznamnému cíli, o kterém si myslí, že je udělá šťastnými. V seberozvojovém magazínu Improovio, se inspirujeme především tou první skupinou lidí, protože bohužel ta druhá skupina není mnohdy schopna svého vysněného cíle dosáhnout, anebo po jeho dosažení zjistí, že honba za cílem do života nepřinesla žádné štěstí. Případně, že pro zdolání vysněného cíle museli obětovat až příliš mnoho. Například své zdraví nebo vztahy s těmi nejbližšími lidmi v životě.

Když už člověk urazí nějaký ten kus na cestě životem, na které se mu podařilo objevit opravdovou esenci životního štěstí a bohatství, tak může snadno přijít k názoru, že nic jako štěstí a bohatství neexistuje. Někteří lidé tak přijdou k přesvědčení, že skutečně bohatý a naplněná život je jen výsadou hrstky vyvolených, mezi které jim nebylo souzeno se zařadit. Takoví lidé jsou pak k úspěchu mnohdy apatičtí a někteří z nich na jakýkoliv úspěch nadobro rezignovali. Jako kdyby úplně vyhořeli na cestě životem a vzdali každý, ba i nepatrný pokus o jeho zlepšení.

Naštěstí zde ale stále máme příběhy těch, kteří dokázali svůj život změnit a kteří nám mohou být důkazem, že životní štěstí, zdraví i bohatství je vždy pouze a jen naší volbou. Každý si totiž může zvolit, jak kvalitní život bude žít. Bohužel ale mnohdy takové volby děláme, aniž bychom si to předem uvědomovali.

Ono co si budeme povídat, takové štěstí, bohatství i zdraví, to je mnohdy pořádná dřina. A samozřejmě nedělat nic, pořád si jen stěžovat, nadávat a nechat se jen tak unášet životem je mnohem pohodlnější. Znáte ale někoho, kdo by dosáhl úspěchu a růstu, aniž by musel vykročit ze své komfortní zóny? Aniž by musel něco investovat? 

První epizoda podcastu Myšlením na vrchol vyšla 27. ledna roku 2020. Toho dne se pro mě začala odehrávat nové etapa života. Jako bych přišel na křižovatku a vykročil novým směrem. Tehdy jsem se rozhodl publikovat jednu krátkou epizodu každý den, a to včetně víkendů. Když jsem se o tom komukoliv zmínil, lidé si klepali na čelo a řekli mi, že jsem blázen. Nebylo moc těch, kteří by věřili, že je něco podobného možné. Když jsem v tomto tempu vydal asi 150 epizod, najednou se pochyby lidí v mém okolí vytratily a začínal jsem slýchat už jiná slova. Například: „Ty jo, to seš dobrej, že to takhle zvládneš. Musí to být hrozné, to bych si nedokázal představit.“ 

Dnes – v den, kdy vydávám tento podcast – je toto 500. epizoda z podcastu Myšlením na vrchol. A víte, co vám musím říct? Že ani jedna z nich mi nepřišla jako něco hrozného nebo útrpného. Tvorba podcastu se mi stala novým životním návykem, díky kterému jsem si sám uvědomil spousty důležitých životních věcí a poznal nespočet skvělých lidí. Mezi ně patří i každý z vás, mých posluchačů Myšlením na vrchol a čtenářů webu Improovio, kteří jste se rozhodli mi napsat a třeba se se mnou podělit o svůj životní příběh, svou myšlenku nebo zkušenost. Každý z vás jste mi velkou inspirací a já bych vám chtěl i tímto poděkovat za zpětnou vazbu, kterou mi dáváte, protože je to jedna z mnoha věcí, která dává i mému životu smysl a díky které se i já mohu cítit šťastný. 

Byla to právě vaše zpětná vazba, díky které se v mé mysli zrodila myšlenka na vytvoření nového magazínu Improovio. Asi každý z nás jsme si v životě prošli nějakým náročným obdobím a abych byl naprosto upřímný, asi jsem nepoznal nikoho z bohatých a úspěšných lidí, kdo by ve svém životě nemusel překonat nějakou výzvu nebo zvládnout náročnější období. Ať už jsou to situace v práci, osobním životě, ve zdraví, nebo vztahu s našimi blízkými, tak je to právě každá z těchto náročných situací, co z vás společně učinily mentálně odolnější a silnější osobnost. Proto si myslím, že pro každého z nás je jedno důležité životní uvědomění:

Bez ohledu na to, jak náročná byla vaše cesta životem do dnešního dne, bez ohledu na to, zda je vaše cesta dlouhá dvacet, třicet nebo padesát let, tak každý z vás na sebe může být právem hrdý za každé rozhodnutí, díky kterému se rozhodl zvládnout jakékoliv náročné období v životě. 

Občas mě přepadá pocit, že se podobné osudové okamžiky naučíme vnímat jako samozřejmost a že jim přestaneme přikládat jakýkoliv význam. Myslíme si, že je to vlastně normální, že by to přece zvládl každý. Jenže tak to vůbec není a ve společnosti je stále spousta lidí, kteří upřednostňují své pohodlí před životním štěstím a bohatstvím. Proto bych chtěl každému z vás tímto jubilejním podcastem a článkem nejen poděkovat za všechny ty zprávy a zpětnou vazbu, ale především bych vám chtěl říct, že každý máte můj obdiv a že bych si moc přál, abyste se naučili již nevnímat svou minulost jako samozřejmost, nebo dokonce jako něco, za co byste se měli chtít stydět

Osobnost každého z nás je jako socha. Je to socha, která se neustále mění, získává nový tvar a přizpůsobuje se svému okolí. Možná že některým lidem v okolí se zrovna ta vaše socha nelíbí. Možná se jim zdá nedokonalá nebo možná že až nehezká. Třeba zrovna ta vaše socha nemá pro druhé lidi žádnou hodnotu a vás to možná trápí. Jenže jak by mohli druzí ocenit sochu, když se za ni stydí sám autor? Jak můžeme obdivovat nějakou sochu, když ji sochař nechce druhým lidem ukázat? Sochařem naší osobnosti je minulost každého z nás. A proto věřím, že prvním krokem k lepšímu a kvalitnějšímu životu je přijetí vlastní minulosti jako zcela jedinečné a unikátní cesty. Nikdo na světě už nebude schopen jít po stejné cestě a ve stejných krocích jako vy. Zkuste si na tuto myšlenku vzpomenout vždy, když budete mít pocit, že nejste dost dobří, když budete mít pocit méněcennosti nebo si snad budete myslet, že je na životní změnu příliš brzy, nebo snad už příliš pozdě. 

Lidé, které jsem poznal jen díky tomuto podcastu, jsou pro mě důkazem, že kvalita našeho života je odrazem způsobu myšlení každého z nás. A způsob, jakým člověk smýšlí, je zase odrazem kvality vztahu, jejž chová sám k sobě. Jsem vděčný že jsem měl příležitost poznat tolik inspirativních lidí, kteří čtou tyto články a proto i jim je věnována pravidelná rubrika v seberozvojovém magazínu Improovio.

Dovolte mi tak, prosím, dnešní podcast ukončit trochu netradičně. Dnes vám nebudu přát krásný a úspěšný den, jako jsem to udělal v pětistovce minulých epizod. Dnes bych si přál, abyste pro vylepšení svého života začali pracovat na zlepšení vztahu, jejž máte sami se sebou. Proto bych se s vámi chtěl rozloučit takovým malým úkolem. Je to podobný úkol, který již znají předplatitelé a čtenáři Improovio magazínu z pracovních listů, kterými je zakončen každý článek. Když se vám práce se svým vnitřním světem zalíbí a měli byste chuť se podobné sebereflexi věnovat pravidelněji, bude pro vás vhodná koncept magazínu Improovio. Jednotlivá vydání magazínu jsou k dispozici pouze zde. Nemusíte ale čekat, než Vám magazín přijde do poštovní schránky, podobný pracovní list si můžete teď hned udělat i sami, když si uděláte čas sami pro sebe. Vezměte si list čistého papíru a napište pod sebe deset upřímných a různých odpovědí, jež budou vyjadřovat všechny vaše pocity na jednu otázku. Pocity sepsané ve vašich odpovědích budou vypovídat o vztahu, jaký máte sami se sebou, a zaměření se na zlepšení těchto pocitů, vede ke zlepšení svého myšlení i zlepšení celého života. A otázka, na kterou budete odpovídat, zní:

JAKÝ MÁM ZE SEBE POCIT?

© Lukáš Eder