Kolik času potřebujeme pro životní změnu?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Každé lidské chování si vyžaduje impulz. Podnět, na základě kterého začneme jednat. Některé podněty spouštějí naše zažité vzorce chování, a my si tak mnohdy ani neuvědomujeme, jaké dopady to může mít na kvalitu našeho života.

POPUD KE ZMĚNĚ

Dokázat si uvědomit, že je potřeba začít ve svém životě něco měnit, vnímám jako jeden z prvních kroků potřebných pro životní změnu. Ne každý však máme takové štěstí, že si něco podobného uvědomíme včas a velmi často k tomu potřebujeme jakousi mimořádnou životní událost, jež nám otevře oči. Na jedné straně si říkám, že je to vlastně dobře a mohli bychom být za podobnou situaci vděční. Spousta z nás, a já jsem kdysi nebyl výjimkou, naráží však na skutečnost, že chceme realizovat životní změnu až příliš rychle. Objevíme nějaký vzorec chování, který má zapuštěné kořeny hluboko v našem podvědomí, zjistíme, že nám tento vzorec brání žít lepší život, a chceme ho změnit lusknutím prstu. Když posléze zjistíme, že se nám to nedaří, a opět identifikujeme onen starý zažitý vzorec, často přicházejí na řadu výčitky, lítost nebo naštvání. Zkrátka a dobře vlastnosti, které k úspěšnému a bohatému životu tak úplně nepatří. Někdy je pro nás těžké pochopit, že každá změna v životě potřebuje svůj čas.

Své by o tom mohl vyprávět jeden z vás, posluchačů podcastu Myšlením na vrchol. Roman mi napsal e-mail, ve kterém se podělil o svůj příběh, a já bych se o něj zase rád podělil s vámi, protože v něm opět vidím kousek inspirace. Roman ve své zprávě píše:

Již několikrát jsem přemýšlel, že se podělím i o svůj příběh, který mne vytáhnul z ‚průměrnosti‘ k úspěšnému a spokojenému životu. Využiji tak tuto příležitost, abych krátce popsal svůj příběh.

Trvalo mi 25 let, než jsem se rozhodl odejít z mého prvního zaměstnání v IT oboru, částečně kariérně limitovaného státem. Osobně jsem byl přesvědčen, že odcházím na základě nespokojenosti se mzdou. I když jsem v rámci oddělení bral nejvíce, stále mi však něco chybělo a já si bláhově myslel, že jsou to peníze. Až o rok později jsem pochopil, že se za tím ukrývalo více. Přešel jsem tak do jiné IT firmy rovnou na manažerskou pozici. Někdo by si řekl: pěkná kariéra – služební auto, slušné peníze, pozice šéfa… Tato změna však hlavně nastartovala zásadní změnu v mém myšlení. Na občasných cestách autem po republice jsem měl spoustu času, který se dá využít k poslechu rádia či k jiným relaxačním činnostem. Já jsem ho však využil k poslechu audioknih a sebevzdělávání. Ono však nestačí poslouchat nebo číst knihy, je potřeba i aplikovat poznatky do praxe. A tak jsem začal některé z teoretických znalostí aplikovat v životě a pozitivní výsledky mě dále inspirovaly k další práci a sebevzdělávání. 

Po čase se stalo něco, co jsem nečekal. Všechny ty životní situace za celou svou kariéru, všechna ta moudra, rady a příručky se mi začaly propojovat a spousta věcí mi teprve začala dávat smysl. Do té doby to byly jen ty ‚debilní manažerské poučky‘, které mi, jako tomu nejchytřejšímu na celém světě, nedávaly smysl. Zdráhám se použít termín prozření či osvícení, i když to osobně tak vnímám. V rétorice níže uvedené knihy jsem se dostal na stupeň 4. Někdo tento dar má daný od přírody, někoho je potřeba do tohoto stavu dovést. Mně to trvalo dlouhých 25 let, a proto si vážím Vaší energie, Lukáši, kterou věnujete přípravě podcastů a dáváte ostatním lidem možnost jejich dobu zkrátit. Impulzem bohužel často bývá některá ze zásadních životních změn, kterou si nejdříve musíme projít.

Pochopil jsem, jak funguje mozek, jak jsou důležití lidé a týmy, co znamená být lídrem.

Asi nemá smysl vyjmenovávat všechny změny, které jsem ve firmě udělal, ani všechny postupy, které k nim vedly. Výsledkem však bylo, že moji lidé i majitel firmy byli spokojeni. Hodně z technik již ve Vašich podcastech zaznělo a jen bych je opakoval nebo bych své myšlenky nedokázal dát na papír srozumitelně, jak to děláte Vy. I to vyžaduje určitý druh talentu, kterým nejsem obdařen. Hlavně jsem však poznal sám sebe, uvědomil si své silné a slabé stránky a své talenty. Proto jsem se po necelých 2 letech manažerské kariéry vrátil k IT specialistovi. Pro někoho možná kariérní pád, pro mě však návrat ke své vášni. K práci, kde člověk najednou zjistí, že už je čas jít domů, a přitom se stále cítí být plný energie.

Chtěl bych se tak na oplátku podělit o tip pro Vaše posluchače. Ten hlavní impulz v seberozvoji mi dala kniha Zrození kmenového vůdce od Davida Logana. Osobně tuto knihu považuji za bibli k budování úspěšných týmů a práci s lidmi. Sama o sobě však kniha nic nepřinese, je potřeba informace a tipy z ní zasadit do širších souvislostí. Jsem přesvědčen, že správným zasazením do souvislostí, což je podle mě jedním z vašich talentů, tak společně možná uděláme někomu dalšímu úspěšný a krásný den.“

Moc děkuji Romanovi za jeho zprávu a samozřejmě také za tip na zajímavou knihu. Musím přiznat, že tuto knihu jsem ještě nečetl, ale už jsem si ji zařadil na svůj seznam knih, do kterých se chci pustit. Takže už jen za tento tip, milý Romane, Vám patří mé velké poděkování. Podobných zpráv mi chodí opravdu velká spousta, nejčastěji mi je posíláte na můj e-mail: [email protected]. Snažím se na každou z nich reagovat, jak nejdříve je to jen možné, tak se, prosím, nezlobte, pokud mi to občas trochu trvá. Musím si na to vždy vyhradit dostatek času a ten máme všichni pouze jeden. 

Romanova zpráva pro mě nebyla inspirací jen v bodě, kde doporučuje zajímavou knihu, osobně jsem v dopisu inspirace zahlédl daleko více. Trošku jsem již naznačil v úvodu dnešního podcastu a zítra bych se na pár bodů z Romanova příběhu podíval více pod lupou. Snad i pro vás bude ten zítřejší podcast inspirací. Pokud však posloucháte mé podcasty zpětně, můžete si jej pustit klidně hned, když ve své podcastové aplikaci překliknete na další epizodu. Nicméně budu opět moc rád, když mi i vy ostatní napíšete svůj příběh nebo jen zprávu o tom, proč mé podcasty posloucháte. Co vám přinášejí do života nebo jak jste se k poslechu mého podcastu dostali.

Už teď se na přísun dalších zpráv těším, protože už nyní jsem si jistý, že mi udělají úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder