Tajemství úspěšného obchodu podle Petra Hrubého

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Jak vydělat několikrát více než doteď? To je něco, co občas trápí nejednoho z nás. Možná už dnes máte slušný výdělek, ale přece jen chcete dokázat něco víc. Nebo vás třeba životní situace nutí k podniknutí určitých změn, ke kterým potřebujete větší finanční zázemí.

Celá řada tipů, jak duplikovat a následně multiplikovat příjmy, zazněla ve vystoupení Petra Hrubého, na prvním ročníku konference Tajemství obchodu v roce 2018. Připomeňme si myšlenky zakladatele společnosti Broker Consulting v krátkém článku. Poslechnout si ovšem můžete i celou Petrovu přednášku z konference Tajemství obchodu. Tuto přednášku jsem pro fanoušky podcastů vystřihli do dnešní epizody Myšlením na Vrchol. 

„Jestliže chcete víc, máte ten cíl, máte ho naplánovaný, tak je na čase ho zhmotnit.“

Přitom v 90. letech měl jeho život jiný směr. Původní profesí je hasič-záchranář, živil se rukama a před sebou měl jinou budoucnost. Nicméně i tak se poohlížel po jiném stylu života. V té době, pár let po revoluci a následné vlně privatizací, si přál najít nějaký směr, kterým se vydat. Měl ale neodbytný pocit, že karty na celém trhu jsou už rozdány.

Od nuly ke špičce v oboru

Jak tedy najít prostor pro další podnikání, když máte pocit, že už jste všechno prošvihnul? Petrovi Hrubému pomohla náhoda. Na jedné akci potkal kamaráda a přes něj se dostal do oblasti financí. To se psal rok 1993. V tomto oboru mu to šlo už od začátku. Brzy začal vydělávat velké peníze: „Jestliže chcete víc, máte ten cíl, máte ho naplánovaný, tak je na čase ho zhmotnit.“

A byla to právě tato vlastnost, cílevědomost, která ho katapultovala mezi úspěšné podnikatele. V roce 1998 založil vlastní firmu. Začínal na pár metrech čtverečních v kanceláři v Plzni. Z této startovní pozice dokázal vybudovat jednu z největších a nejznámějších firem podnikajících v oblasti financí.

Vystoupení Petra Hrubého bylo součástí konference Tajemství obchodu.

Dvě klíčové vlastnosti

Tajemství svého úspěchu popisuje takto: „Vy oslovujete lidi ne tím, co jim řeknete, ale oslovujete je tím, jak se chováte, jaké pocity z vás mají.“ A rovnou pokračuje: „Chci vás ubezpečit, že ať pracujeme na jakémkoli místě v jakémkoli zaměstnání, vždy prodáváme. Prodáváme sami sebe, svoje názory, svoje postoje.“ Možná nejste ten nejlepší prodejce v republice, ale pokud umíte k lidem správně přistoupit, slavíte úspěchy. Právě to, že Hrubý poskytoval od začátku svým zákazníkům poradenství, ho odlišilo od konkurence.

„Nebojte se toho přiznat si, že chcete peníze. Máte-li duplikovat a multiplikovat, musí to pro vás mít nějaký smysl.“

To samo ale na vybudování velké firmy nestačilo. Bylo nutné úspěšné akce pojmenovat, sepsat a vytvořit strukturu. Pak je možné tyto znalosti a dovednosti předat dalším, kteří je můžou ihned začít vykonávat, a byznys se začne násobně rozrůstat. „Podstata multiplikace je, že vezmu systém, oslovím lidi, ukážu jim systém, zapracuju je… A pak je vedete k tomu, aby jednou tohle dokázali překopírovat dál,“ popisuje to Hrubý.

Jsou i další kroky, které můžete jednoduše aplikovat, pokud chcete znásobit svůj příjem. Přinášíme vám 4 tipy od Petra Hrubého:

1. Počítejte

Napište si celý váš čistý příjem za loňský rok. Vynásobte ho dvěma a opět zapište. To je duplikace. Nový roční příjem vydělte hodinami (v roce je zhruba 2.500 pracovních hodin). Tím zjistíte, kolik musí být vaše hodinová odměna. Hrubý to vidí takto: „Nebojte se toho přiznat si, že chcete peníze. Máte-li duplikovat a multiplikovat, musí to pro vás mít nějaký smysl. Musí to měnit váš život, musí vás ten život bavit.“

2. Delegujte

Měli byste si říct, v čem jste opravdu dobří a za co by vás lidé mohli dobře platit. „Ale pokud děláte další věci, které vás nebaví, nejste na ně nejlepší nebo vám za ně ne úplně dobře platí, tak je jednoduše nedělejte,“ radí Hrubý. Obvykle se jedná o administrativu nebo další asistentské úkony. Vaše síla leží někde jinde, proto tyto aktivity delegujte na někoho jiného, abyste se mohli plně soustředit na svůj výkon.

3. Zlepšujte se

Pustíte si večer televizi nebo si pročítáte co je nového na sociálních sítích? Zkuste to změnit a občas si místo toho přečíst odbornou knihu. V autě posloucháte rádio? A není lepší pustit si audioknihu od nějakého motivačního řečníka? Pracujte na sobě i mimo domluvený mentoring a koučink. Výsledky se dostaví.

4. Mějte cíl stále před sebou

Svůj cíl si uložte do telefonu jako tapetu nebo zámek obrazovky. Na svůj telefon se totiž denně díváte často. Budete tak mít neustále před očima, co jste si vysnili, že doopravdy chcete. Můžete si přidat i další cíle v oblasti vztahů nebo zdraví.

Nezapomeňte, že každý malý krok vás posunuje blíže ke splnění vašich snů. Každá změna a vylepšení se počítají.

© Kateřina Hráská