SOBĚLÍDREM: Univerzální vzorec pro tvorbu vlastní reality

Naše lidská mysl je vysoce reaktivní materiál. Stačí do ní vložit podnět a spustí se řetězová reakce myšlenek a odpovídajících emocí. Díky mysli je člověk schopen sám sebe v řádu minut dovést do radostné nálady, smutné nálady, probudit sexuální vzrušení nebo si způsobit „sebenáser“. Co je ovšem škoda, že se to většině lidí děje jaksi samo a nekontrolovaně. Nechávají svoji mysl zaletět si, kam se jí zrovna zachce. A to s sebou nese podstatný háček – to, kam totiž zaletí vaše mysl, se obvykle začne promítat také do vašich činů a ty jsou v přímém spojení s tvorbou vaší životní reality.

Krásně si to můžeme ukázat na snadno dostupných psycho-emočních simulátorech, jako jsou třeba filmy. V nich člověk během dvou hodin prožije celou horskou dráhu smíchu, smutku i strachu a každý z nich po sobě zanechá náladovou stopu, která se promítne do činů, a tím pádem do reality.

Určitě si vzpomenete na nějaký film, po kterém máte chuť se rozběhnout za svými sny a třeba i pohnout světem. Měli jste chuť začít na sobě makat, cvičit, pustit se s odvahou do nového projektu a nenechat se ničím a nikým zastavit! A po jiném filmu máte zase náladu zapálit svíčky, přivinout se k partnerovi / partnerce, šeptat si do ouška neslušné návrhy a… jednat!

Stejný efekt na naši náladu a činy může mít také hudba. Je větší šance, že budete šlapat v autě na plynový pedál víc při technu, než když si pustíte irskou baladu zpěvačky Enyi. Stejně tak se lépe medituje u jemné hudby než u Rammsteinů. A klobouk dolů, pokud to dokážete i u nich.

VZOREC je prostý:
Z myšlenek vznikají emoce.
Z emocí se nahromadí nálada.
Nálada ovlivní, nebo dokonce podnítí činy.
A činy jsou poslední převodový řemen mezi naší myslí a realitou.

Abychom si tedy mohli stvořit určitou realitu ve svém životě, potřebujeme se naučit naordinovat si myšlenky, které k tomu povedou. K tomu se nám hodí vědět, jak vědomě identifikovat příčinu současné nálady.

OTÁZKY SOBĚLÍDRA (1. sada):
Jakou mám právě teď náladu? (popište co nejpřesněji, „dobrou / špatnou“ nestačí)
Jaké myšlenky a vědomí čeho mi tuto náladu způsobilo?
Co bylo podnětem pro tyto myšlenky, odkud přišly?

Jakmile znáte příčinné myšlenky vaší současné nálady, můžete s nimi nakládat. Pokud jsou nežádoucí, můžete je rozporovat, nebo nad nimi mávnout rukou. Můžete něco někomu odpustit, anebo si uvědomit nesmyslnost svých myšlenek. Můžete se sami sobě zasmát, když zjistíte, že jste si ten „sebenáser“ způsobili sami. Pak přichází na řadu překalibrování myšlenek.

OTÁZKY SOBĚLÍDRA (2. sada):
Jakou realitu si chci stvořit?
Jaké činy k ní vedou?
Jakou náladu si pro takové činy potřebuji navodit?
Jaké myšlenky mi takovou náladu navodí?

Takže, pokud se vám nechce zacvičit si, je to proto, že na to nemáte náladu. A tu nemáte, protože vaše mysl oplývá opozičními myšlenkami ke cvičení. Třeba těmi o únavě a benefitech odpočinku. Přitom pokud svoji mysl zaplníte představou odhodlání a pocitu z toho, že jste něco udělali pro své tělo a překonali se, tak po chvíli už frčíte kliky, dřepy, sklapovačky.

Úplně stejně můžete přimět sami sebe jednat ve prospěch pracovního úspěchu, lepší rodinné atmosféry nebo intimního naladění. Stačí nebýt líní a přimět svoji mysl, aby se zabývala tím, co vy rozhodnete.

MOUDROST SOBĚLÍDRA:
Realita je ozvěnou našich myšlenek.

Přeji vám krásný den na cestě stát se sami sobě lepšími lídry.
S úctou, Petr Štěpánek

PS: Další články z rubriky SOBĚLÍDREM si můžete přečíst zde.

O autorovi rubriky SOBĚLÍDREM:
Před lety přivedl do Česka film Tajemství, dnes je Petr Štěpánek producentem programu Myšlením k bohatství z dílny Nadace Napoleona Hilla a spolutvůrcem kurzu Cesta vděčnosti. O svém poslání říká: „Smyslem mé práce není přivést druhé k sobě (myšleno ke mně), ale přivést je k sobě (myšleno k nim samým), protože kdykoliv pouze někoho následujete, nakonec místo toho, abyste vylezli ze své vlastní mentální krabice, vlezete do té jeho. Stát se dobrým Sobělídrem je v dnešní době další evoluční stupeň osobního rozvoje.“