SOBĚLÍDREM: 3 strategie pro lepší SOUSTŘEDĚNÍ

Není v těchto dnech větší překážky, která stojí mezi námi a bohatstvím ve všech aspektech života, než ztráta schopnosti soustředit se. Přesněji řečeno lidstvo neztratilo schopnost soustředit se, pouze se množství podnětů, které nás rozptylují, exponenciálně zvětšuje a naše mysli jsou „přestimulovány“ a nestíhají.

Mám pro vás tři snadné strategie, které by vám mohly pomoci získat zpět svoji schopnost se soustředit a věnovat pozornost tomu, co vám přinese ovoce, po kterém toužíte. Naše pozornost je jako déšť a to, čemu ji věnujeme, to v nás roste.

 1. Zamávejte se sociálními sítěmi. Instragram i Facebook nám dávají nástroje, s jejichž pomocí nás nemusí nekonečný příval událostí ze životů druhých lidí rozptylovat. Například na Facebooku můžete u každého jednoho příspěvku vpravo nahoře kliknout na tři tečky a zvolit možnost „Přestat sledovat…“ To stejné můžete provést přímo na profilu každého člověka, kterého máte v přátelích.

  Ponechejte si ve sledování pouze to, co vás opravdu posouvá, inspiruje a pomáhá na cestě k bohatství ve všech aspektech života. Bez kompromisů.

  Sice tím ztratíte přehled o životech druhých, ale získáte víc času mít přehled o svém vlastním životě.
 2. Zamávejte s YouTube. Jeden z nejdokonalejších algoritmů, které existují, má YouTube. Je schopen rozpoznat vaši náladu, životní situaci, zaměření, a proto se vám může stát, že vám náhle nabídne video, které se svým tématem týká situace, o níž jste třeba nikomu ani nepověděli. Není to náhoda.

  Můžete však využít u každého z videí tří teček a volby „Nezajímá mě“. Zvyknete-li si na videa, která vám nepomáhají a neposouvají vás vpřed, označovat tímto štítkem, YouTube vás ještě lépe pochopí, a vy tak jeho algoritmus snáze využijete k tomu, aby vám nabízel pouze obsah, který vás inspiruje.

  Pokud se vám stává, že díky nabízeným doporučeným videím zkysnete na YouTube třeba hodinu nebo dvě, aniž jste to měli v plánu, nainstalujte si do Chromu rozšíření v podobě aplikace DF Tube, díky které si můžete z YouTube udělat pouhou bílou stěnu s okýnkem pro vyhledávání a bez jakýchkoli nabízených či doporučených videí. Budete se tak dívat pouze na to, co si sami cíleně vyhledáte.

  Pokud potřebujete občas vypnout u praštěných videí, pusťte si je v anonymním okně prohlížeče, anebo se odhlaste ze svého Google účtu na YouTube. Pak se tato videa nebudou počítat do algoritmu pro vyhodnocení dalších nabízených videí.
 3. Zamávejte s mobilem. Pokud jej neumíte dobrovolně nechat vypnutý doma, když jdete na procházku ven, je to signál závislosti na digitální přítomnosti. Začněte se cíleně odpojovat od online světa a prožívejte více offline svět. Omezte čas, který trávíte zíráním do displeje, a místo toho zkuste chvíli nedělat vůbec nic.

  A pokud na telefonu potřebujete být, zpřeházejte si každý týden všechny ikonky v menu a na ploše mobilu. Budete překvapení, jak obtížné najednou pro vás bude kliknout prstem jinam, než jste byli zvyklí. Předejdete tak automatizovanému klikání, při kterém mozek provádí na mobilu úkony bez vašeho vědomého řízení.

Pak si vezměte papír a tužku a položte si následující OTÁZKY SOBĚLÍDRA:
Proč mám nutkavou potřebu opakovaně kontrolovat, zda někdo nepíše?
Co prožívám, pokud náhodou někdo napsal?
Co prožívám, pokud nikdo nenapsal?
Jakou moji emoční potřebu naplňuji svojí přítomností online?
Kdy naposledy jsem prožíval/a krásný západ slunce, aniž bych měl potřebu se na něj dívat přes displej a fotit jej?
Proč mám nutkavou potřebu vidět stále nové věci na displeji?
Proč je pro mě těžké být jen sám/sama se sebou v tichosti a radosti?
Jsem emočně závislý na odezvě, kterou získávám z digitálního světa?
Proč jsem na této odezvě závislý?
Co mi schází v mém vlastním vztahu k sobě a nahrazuji si to z digitálního svět?
Pokud budu mobil využívat stejně jako nyní po příštích 5 let, o kolik blíže budu svým snům?

MOUDROST SOBĚLÍDRA:
Udělat si pořádek s pomocí tří uvedených strategií vám sice zabere několik hodin, ale předejdete tím promarnění několika let života neproduktivní přítomností online.

Přeji vám krásný den na cestě stát se sami sobě lepšími lídry.
S úctou, Petr Štěpánek

PS: Další články z rubriky SOBĚLÍDREM si můžete přečíst zde.

O autorovi rubriky SOBĚLÍDREM:
Před lety přivedl do Česka film Tajemství, dnes je Petr Štěpánek producentem programu Myšlením k bohatství z dílny Nadace Napoleona Hilla a spolutvůrcem kurzu Cesta vděčnosti. O svém poslání říká: „Smyslem mé práce není přivést druhé k sobě (myšleno ke mně), ale přivést je k sobě (myšleno k nim samým), protože kdykoliv pouze někoho následujete, nakonec místo toho, abyste vylezli ze své vlastní mentální krabice, vlezete do té jeho. Stát se dobrým Sobělídrem je v dnešní době další evoluční stupeň osobního rozvoje.“