Jak chápat vyhoření a využít jej pro svou budoucnost

V minulé epizodě mého podcastu jste si mohli poslechnout rozhovor s podnikatelem Pavlem Černým, zakladatelem společnosti Econea, která se zaměřuje na prodej produktů šetrných jak pro životní prostředí, tak i pro život každého z nás. Pavel se svou společností po devíti letech dosahuje obratu 100 milionů korun. Začínal vlastně od nuly, když po svém vyhoření začal naslouchat svému srdci a opustil úspěšnou kariéru finančního poradce. Pro mě v rozhovoru a myšlenkách Pavla Černého zaznělo mnoho inspirace a já věřím, že něco podobného v rozhovoru najde každý, a to bez ohledu na to, v jaké fázi svého života se nachází.

Abych byl naprosto upřímný, tak docela dlouho jsem přemýšlel, která z Pavlových myšlenek mě zasáhla nejvíce. Jak jsem říkal, Pavel si prošel vyhořením, dokázal najít nový smysl života a vizi, za kterou dokázal i vykročit. Dokázal dosáhnout úspěchu jak ve finančním poradenství, tak i později v klasickém podnikání, když budoval svůj e-shop. Pavel byl v rozhovoru velmi otevřený, čehož si samozřejmě vážím, a nebál se přiznat, že i dnes stojí před jakousi novou životní etapou, když odešel z vedení vlastní firmy. Těch témat a inspirace bychom tak mohli najít skutečně velmi mnoho, a čím více jsem o těch tématech přemýšlel, tak tím více jsem narážel na jedno téma, o kterém si dovolím říct, že v Pavlově cestě za úspěchem sehrálo docela zásadní roli.

HOŘÁKY, KOKTEJLY a LÁSKA

Příběh Pavla Černého je pro mě důkazem, že vlastně není zas až takový problém získat v životě velké finanční bohatství. V zásadě se stačí jen naučit pár věcí, osvojit si nějakou cennou dovednost a v ní se stát mistrem. Jenže naprosto stejně je pro mě Pavlův příběh také důkazem toho, že finanční bohatství ke spokojenému a šťastnému životu prostě nestačí.

Pravidelní posluchači si možná pamatují na nedávnou epizodu mého podcastu, kde jsem mluvil o tzv. teorii energetického koktejlu. Byla to epizoda, ve které jsem na spojených nádobách vysvětloval, co pro mě znamená skutečné bohatství. Vlastně i Pavel v rozhovoru zmiňoval podobnou teorii, byla to zase teorie čtyř hořáků. Pavlův příměr a pojmenování se trochu lišilo od mojí teorie, ale samotný princip byl vlastně stejný. Tehdy, myslím v nedávné epizodě, jsem se v závěru svých posluchačů zeptal, co si myslí, že je hlavním zdrojem tekutiny v našem energetickém koktejlu. Pokud bychom byli u Pavlova příměru, tak bychom mohli říct, co představuje v našich životech ten plyn, který proudí do našich hořáků. 

Na dotaz ze zmíněného podcastu jsem obdržel několik krásných reakcí. Posluchačka Eva mi například napsala, že s myslí, že zdrojem naší životodárné energie je vděčnost. Petra mi zase psala, že si myslí, že je to laskavost – ta už byla asi trochu blíže. Já se však přikláním k odpovědi od Dáši, Moniky a dalších posluchačů, kteří napsali, že dle nich je zdrojem naší životodárné energie čistá láska. A pokud by o tom snad někdo pochyboval, tak důkazem nám může být právě příběh podnikatele Pavla Černého. 

Ještě vcelku nedávno se o stavu tzv. vyhoření mluvilo jako o novém trendu. Mnoho lidí si myslelo nebo možná ještě myslí, že vyhoření je hanba. Že je to něco špatného, něco, co ukazuje naši neschopnost nebo snad méněcennost. Já si však myslím, že je to jen přirozená součást naší doby a blahobytu, kterého se nám dostává. Jednoduše řečeno: Současná doba nám nabízí mnohem více příležitostí pro rozvoj naší mentální a duševní stránky. Naše základní lidské potřeby jsou naplněné, a tak máme jednoduše příležitost zabývat se věcmi, na které naši předci neměli ani pomyšlení. A proto si myslím, že se stav vyhoření stal jakousi přirozenou součástí lidí moderní doby. 

Někteří lidé se za podobný stav stále stydí, nechtějí o něm mluvit a vnímají jej jako osobní selhání. Jiní pochopili, že je důležité naučit se podobné stavy přijmout, protože nám vlastně jen úplně jednoduše ukazují, že zkrátka děláme v životě něco, co dělat nechceme, co dělat nemáme nebo co nám nedává smysl. A tak je nejvyšší čas začít s tím něco dělat a zkusit ve svém životě něco změnit. No jo, jenže to se říká velmi snadno. Ale jak s tím má člověk naložit, když se cítí bez energie a bez chuti k životu? Jak popisoval Pavel v našem rozhovoru – když se cítíme jako ta prázdná schránka.

Kde vzít energii pro životní změnu?

Ta odpověď je ve výsledku vcelku jednoduchá a Pavel nám ji v našem rozhovoru vlastně i dal. V podstatě jen stačí vyčistit náš energetický koktejl. Ptáte se jak? Stačí jen do života vpustit trochu víc té čisté lásky, naslouchat své intuici a svému srdci. Přesně jako Pavel, kterého vlastní srdce dovedlo k firmě se 100milionovým obratem. A kam se svým srdcem necháte zavést vy? Pokud nevěříte, že nás hlas vlastního srdce může dovést ke skutečnému životnímu bohatství, nebo jen hledáte způsoby jak se naučit všem principům, jež nám pomáhají naslouchat a důvěřovat sami sobě, tak bych měl pro vás malý tip.

V den, kdy vychází tento podcast, vypouštíme do světa také nové vydání tištěného magazínu Improovio. Toto vydání je zcela mimořádné. Připravovali jsme jej ve spolupráci s Nadací Napoleona Hilla, a proto jsme jej pojmenovali Myšlením k bohatství. Celé číslo je věnováno principům skutečného bohatství, které Hill zkoumal celý svůj život. Magazín samotný je ale obohacený ještě o pracovní listy, kde jsou sebekoučovací otázky, které vám budou pomáhat hledat způsoby jak Hillovy principy aplikovat ve svém životě. Pravidelní posluchači už vědí, že náš magazín není nikde v trafikách a že jej lze získat jako součást programu Improovio. Nebo čistě ve formě předplatného. Jenomže my nepřipravujeme magazín Improovio  jen jako produkt, který chceme prodávat. Chceme tvořit nástroj, který bude lidem pomáhat změnit život k lepšímu. A proto jsme nově uvolnili několik výtisků tištěného magazínu pro samostatný prodej na našem e-shopu. Nově si tak můžete zakoupit i samostatné tištěné vydání našeho magazínu, aniž byste museli vstupovat do našeho programu nebo si kupovat celé předplatné. Pokud se mezi posluchači mého podcastu nachází někdo, komu by stačil magazín Improovio jen v elektronické verzi, tak mi jednoduše napište na e-mail [email protected] a já vám rád daruji elektronickou verzi nového vydání magazínu Improovio zcela zdarma. Jediné, co musíte udělat, je napsat mi zprávu, a velmi rád vám obsah aktuálního čísla poskytnu.

Už se těším na vaše zprávy, a když už mi budete psát, tak klidně přidejte třeba postřeh, co jste si z rozhovoru s Pavlem Černým odnesli zase vy. Zajímá mě vliv Pavlových slov zase na někoho jiného. Těším se na vaše zprávy, protože už teď vím, že i mně udělají úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder