S Pavlem Milanem Černým nejen o vyhoření, byznysu a udržitelnosti

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Do třiceti let podnikal ve finančním poradenství a dařilo se mu skvěle. Pavel Milan Černý měl ve svém týmu nad 150 poradců, dosahoval nadstandardních finančních příjmů a s nadsázkou bychom mohli říct, že si mohl dopřát vše, co si jeho mysl umanula. Pavlovo ego vrnělo blahem. Mělo vše, co mu dokazovalo vlastní mimořádnost. Rychlé auto, drahé hodinky i luxusní bydlení. Pavlovo srdce však tolik nejásalo. „Vzpomínám si, jak jsem tehdy jel s tím svým drahým autem do Brna a cítil jsem se jako prázdná schránka. Uvnitř mě nebylo nic, necítil jsem uvnitř sebe žádnou hodnotu,“ vyprávěl Pavel v našem společném rozhovoru, když jsem se jej ptal, co předcházelo vzniku jeho nynější společnosti Econea. S touto firmou po devíti letech od svého vyhoření dosahuje obratu 100 milionů korun a zaměstnává přes 30 zaměstnanců.

Smysl a nový směr svého života tehdy našel v udržitelném přístupu k životu a jednoho dne si Pavel Černý řekl: Když se sám snažím chovat zodpovědně ke svému prostředí, ve kterém žiju, proč něco podobného neumožnit i dalším lidem? A tak vznikl nápad na e-shop zaměřený na produkty šetrné k přírodě i k našemu zdraví. Udržitelnost se tak stala nejen Pavlovým životním stylem, ale především jeho životní vášní.   

Revoluční nápad! To tu ještě není, myslel si Pavel, když  spouštěl svůj e-shop. Záhy však zjistil, že opravdu nebyl jediným, kdo měl podobný podnikatelský záměr. Pavla to však neodradilo a začal více naslouchat svému srdci. I díky tomu se mu s jeho společníkem Martinem Matesem podařilo z e-shopu Econea.cz vybudovat jednoho z největších hráčů svého segmentu na české e-commerce scéně. 

  • Jak dnes Pavel Černý vzpomíná na své začátky v podnikání?
  • Co mu pomohlo zvládnout vyhoření?
  • Jak dokázal najít nový smysl v životě?
  • Co pro Pavla znamená udržitelnost?
  • Jak se jeho vášeň k udržitelnosti projevuje na každodenním chodu jeho firmy?
  • Jak zvládal se svým týmem pět let doslova vát za několikanásobným růstem?
  • A proč už se jim v posledních letech nedaří tento růst opakovat?
  • Souvisí s tím Pavlův odchod z vedení jeho vlastní firmy?
  • Jaký bude jejich nový směr?
  • A proč se Pavel nyní cítí jakou housenka v kokonu, která ještě netuší, že z ní bude jednoho dne motýl, který může roztáhnout křídla?

Nejen tyto otázky, ale i mnohem více inspirace zaznělo v rozhovoru s podnikatelem Pavlem Milanem Černým. Nechte se také inspirovat a zaposlouchejte se do dnešního rozhovoru pro podcast Myšlením na vrchol.

© Lukáš Eder