Co nám brání změnit vlastní život?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Celý náš život je utvářen skrze naše zvyky, které se nám zaryly do našeho podvědomí natolik, že se staly naší přirozeností. A jsou to právě naše zvyky, co rozhoduje o našem bohatství i chudobě. Hlavní rozdíly mezi úspěšnými a neúspěšnými lidmi vidím právě v tom, co dělají každý den. Zmíním pro představu jen pár takových rozdílů a schválně, jestli se v nich najdete. Úspěšní lidé čtou pravidelně knihy a znají jich veliké množství, neúspěšní tráví hodiny času u televize a mají rozkoukány desítky seriálů. Úspěšní se pravidelně vzdělávají a uvědomují si, kolik toho ještě neví, a že se mohou stále posouvat. Neúspěšní si myslí, že už jsou vzdělaní dost, všechno už vědí, na všechno mají názor. Úspěšní se nebojí přiznat chybu, naopak jsou za ně rádi a vědí, že je mohou posunout dále. Neúspěšní? Ti přece chyby nedělají, jsou přece bezchybní. Úspěšní vědí, co od života chtějí, znají své silné stránky, své talenty a mají touhu je neustále rozvíjet. Neúspěšní se nechávají životem více unášet, nevadí jim, když někdo rozhoduje za ně a říká jim, co by měli dělat. Úspěšní vnímají každou překážku jako výzvu a mají chuť ji překonat, naopak jiní lidé se překážky zaleknou a raději strčí hlavu do písku nebo se o její překonání ani nesnaží. Plánování každého dne a rozhodování o tom, co budu v ten daný moment dělat, protože to chci dělat, je pak jedním z dalších rozdílů, kterých bych mohl vymyslet ještě spoustu.

Když přemýšlím nad těmito rozdíly, tak první co mě napadne je, proč tomu tak je? Proč máme v naší společnosti už dlouhodobě jen dvě až tři procenta lidí, kteří jsou výrazně úspěšnější než zbytek celé populace? Copak ti ostatní lidé by také nechtěli dosahovat udržitelného a dlouhodobého úspěchu? Čím více nad tím přemýšlím, tak tím více jsem  názoru, že odpověď bude opět naprosto jednoduchá. Myslím si, že prostě platí, že člověk je tvor od přírody líný a úspěch zkrátka není zadarmo. Nepřichází sám, je to dřina, je to odpovědnost, vytrvalost a odříkání. Pokud ale všechno tohle investujeme do všeho, co v životě děláme, sklízíme zasloužené ovoce, které nám i více chutná. Vždycky je to ale především o našem rozhodnutí, zda chceme sklízet naše ovoce, nebo to, které spadne na zem a dovolí nám jej někdo sebrat.

Udělat takové rozhodnutí ovšem vyžaduje obrovské množství energie, občas jsme prostě v životě v takové situaci, že opravdu nevíme, jak změnit svou osobnost. Chtěli bychom udělat rozhodnutí a stát se úspěšnými, ale nevíme jak. A teď se vracím k tomu, co jsem říkal na začátku. Celý náš život je utvářen skrze naše zvyky. Co tvoří naše zvyky a nejvíce tak ovlivňuje naše životy? Opět už jsem to zmiňoval. Je to prostředí, ve kterém se pravidelně nacházíme. Nemůžeme se potom divit, že lidé mají tolik špatných návyků, se kterými si neumí poradit. Často jsou to návyky, které se v nás zakořenily už během našeho dětství a našeho dospívání. Tyto návyky nám předali naši rodiče, škola a kamarádi. A tyto návyky, které se v nás usazovaly desítky let, je potom velmi těžké změnit, není to ale nemožné a svědčí o tom příběhy spousty velmi úspěšných lidí, kteří dosáhli v životě nevídaných výsledků. Často tito lidé pocházeli z velmi prostých poměrů a určitě neměli všechny zvyky úspěšných lidí, díky kterým se posléze úspěšnými stali. Museli prostě udělat první krok a změnit svůj život. Jestli totiž teď žijeme život, který nás naplňuje a se kterým nejsme spokojeni, musíme prostě něco změnit. Protože platí, že nic nezměníš, když nic nezměníš…

Jak ale tu změnu udělat, kde vzít energii ke změně našich návyků? První, co potřebujeme v sobě probudit, je touha po změně. Jenže kde takovou touhu získat? Občas jsme ze života už tak utrmácení, že nemáme náladu na nic, natož hledat nějakou touhu. Já si ovšem myslím, že ta skutečná touha, která vychází z našeho nitra, se ani najít nedá. Tu můžeme jen probudit. Třeba tím, že zkoušíme věci, které jsme ještě nezkusili nebo které jsme dlouho nedělali. A když už takovou touhu probudíme, tak potom přichází na řadu tvrdá práce a vytrvalost, pro kterou potřebujeme největší množství energie. Jenže kde ji ale vzít? Za mě si myslím, že to není ani tolik o tom, kde tu energii vezmu, ale kolik energie uspořím. Teď jste možná trochu zmateni, hned vysvětlím. Zamyslete se nad tím, co vám v životě nejvíce bere vaši energii? Z vlastní zkušenosti vím, že je to jakákoliv činnost, kterou dělám jenom proto, že ji prostě dělat musím. Ve chvíli, kdy jdu dělat něco jenom z donucení, jenom kvůli tomu, že to musím dělat, a ne proto, že to chci opravdu dělat, tak už jen začít s tou činnost vyžaduje obrovské množství energie. Tu práci pak děláme často s nechutí, bere nám sílu, čas se vleče, vůbec nás to nebaví, máme z toho špatnou náladu, ta v nás evokuje negativní emoce a my se tak dostáváme do toho neustálého cyklu – teď musím tohle a budu šťastný AŽ. Až někdy, až potom, až tohle dodělám, protože to prostě musím udělat, abych byl šťastný. Zní vám to taky trochu jako hloupost? Celý tenhle cyklus v nás zakořenil tak špatné a negativní emoce, že už jen to slovo MUSÍM v nás ty emoce vyvolá a automaticky nás začne obírat o naši energii. 

Vezměte si jenom, co nám třeba říkají doktoři. Například máte vysoký krevní tlak, jestli s tím chcete něco udělat, musíte přestat jíst tučná jídla. Máte nadváhu, jestli chcete zhubnout, musíte začít zdravě jíst a pravidelně cvičit. Nebo například někteří lidé, kteří by se chtěli stát úspěšnými a chtějí začít se změnou myšlení, by mohli mít následující úvahu: Pokud CHCI vydělat více peněz, MUSÍM začít více makat. Nebo musím vymyslet nějaký převratný nápad.

Vidíte tam, co všechno si říkáme, že MUSÍME začít dělat, jestli něčeho CHCEME dosáhnout? To se pak asi nemůžeme moc divit, že nám dojde energie a nedokážeme svůj život změnit. Protože jsme prostě začali dělat to, co musíme, a ne to, co opravdu chceme. Je ale možné tohle změnit? Je možné začít dělat to, co opravdu chceme? Jak jsem již říkal, je to vždy naše volba a naše rozhodnutí. Jenže kolikrát jsme schopni se zamyslet nad tím, co skutečně dělat chceme? Některých z nás se na to nikdo nezeptal celý život, tak jak mám najednou vědět, co jsou moje silné stránky a co bych měl chtít dělat?

V aktuálním vydání magazínu Improovio se snažím společně s lidmi, jako je například Petr Casanova, Marián Jelínek, Petr Štěpánek, Petr Pacher a další, přinést odpovědi všem našich čtenářům a členům programu Improovio. Proto pokud i vás toto téma zajímá a hledáte nějaký nástroj, co vám bude pomáhat měnit své zažité návyky, tak věřím, že právě Improovio magazín by mohl být i pro vás dobrým pomocníkem. Od našich čtenářů máme na tento magazín skvělé ohlasy, a to nás skutečně těší.

Díky moc za to a dnes už mi dovolte, abych se s vámi rozloučil a popřál vám úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder