Základní pilíř životního bohatství

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Teorie energetického koktejlu. To bylo hlavní téma minulé epizody Myšlením na vrchol. Mluvil jsem o tom, jak mi tato teorie pomáhá žít skutečně bohatý a naplněný život ve všech jeho aspektech. Ty základní aspekty takového života jsou tři. Je to životní úspěch, zdraví a naše vztahy. A dnes bych se rád podíval na aspekt, který si myslím, že je tím vůbec nejdůležitějším, a který nejvíc ovlivňuje ty dva zbývající. Tím aspektem jsou právě:

NAŠE VZTAHY

Čím větší jsou naše vize, tím více lidí potřebujeme pro jejich naplnění. Tuto větu nečtete v mých článcích poprvé. Ovšem co potřebujeme k tomu, abychom ji dokázali naplnit? Potřebujeme hlavně takové lidi získat = potřebujeme s nimi mít navázané dobré vztahy. Právě dobré vztahy jsou klíčové pro to, abychom získali ty správné lidi.

  • Co si ale pod správným člověkem představit?
  • Co se vám vybaví, když se řekne dobré vztahy?
  • Co to pro vás znamená?
  • Jak byste definovali dobrý, správný nebo zdravý vztah? 

 Já jsem nad tím chvíli přemýšlel a použiju ještě jednu myšlenku Napoleona Hilla, který  správný vztah definuje jako takový, jenž přináší všem zúčastněným stranám jakoukoli formu prospěchu. Naopak ten nesprávný vztah je takový, který někomu ze zúčastněných přináší nějakou podobu trápení, úzkosti, nepohody. Zkrátka takový vztah, který druhou osobu ničí. Dovolím si předpokládat, že většina z vás bude se mnou souhlasit. Stejně tak i předpokládám, že většina z nás má raději ty dobré a zdravé vztahy. Jak by taky ne. Těžko si představit člověka, který by si liboval v utrápených a žalostných vztazích. Absolutně si nedokážu představit, jaké životní hodnoty by takový člověk musel vyznávat. Vyvstává mi teď ale v hlavě pár otázek:

  • Jak dosáhnout těch dobrých vztahů?
  • Existuje na to nějaký univerzální návod?
  • Je možné se to naučit?

I toto je téma, kterému se budeme věnovat v dalším vydání magazínu Improovio. Věnuje se mu i Petra Boušková ve svém článku a pomoci vám s tím určitě mohou také její podcasty s názvem Prezentační hurikán. Pojďme se ale na toto téma podívat i nyní.

DOSAŽENÍ DOBRÉHO VZTAHU

Jestliže chci dosáhnout dobrých vztahů s mými kolegy, potřebuji naprosto splnit zmiňovanou definici. Potřebuji, aby se všichni zúčastnění v tom vztahu cítili komfortně, aby byl pro všechny zainteresované prospěšným a cítili se v něm dobře. A k tomu potřebuji znát potřeby jak ty své, tak i potřeby té druhé strany. Tyto potřeby získám jedině prostřednictvím naprosto upřímné komunikace

To se samozřejmě řekne velmi snadno, kdyby totiž všichni takhle uvažovali a komunikovali mezi s sebou naprosto upřímně a bez zbytečných strachů a domněnek, žilo by se nám ve vztazích všem mnohem lépe. Bohužel to ale v životech lidí tahle nechodí. Lidé mají často obavy komunikovat upřímně, mají obavy z myšlenek druhé strany, nevědí, co se jim honí hlavou a jaké jsou jejich správné úmysly. K tomu, abychom tohle dokázali, potřebujeme si mezi sebou vybudovat určitou důvěru, hodnotu, na základě které pak můžeme stavět ty dobré vztahy a upřímně spolu navzájem komunikovat. 

Určitě se vám už někdy v životě stalo, že jste potkali člověka, se kterým vám nebylo příjemné trávit čas. Z nějakého důvodu jste si s tím člověkem prostě už od první chvíle nesedli, rozcházeli jste v názorech, a tak nějak vnitřně jste cítili, že s tímhle člověkem nedokážete zdravý vztah navázat. Což ovšem neznamená, že vy, nebo ten druhý, musíte být nutně špatným člověk. Je to jen typ osobnosti, se kterým si nerozumíte, a v tomto případě je dobré občas poslouchat svůj vnitřní hlas intuici – a nesnažit se o dobré vztahy marně. Mnohdy jsme ale nuceni s takovými lidmi pracovat. Někdy se nám stane, že osoba, kterou popisuji, je třeba naším nadřízeným v práci nebo důležitým zákazníkem, o kterém víme, že bychom o něj neměli přijít. Jak se potom zachovat v této situaci, ve chvíli, kdy základní dobré vztahy udržovat musíme, i když nám je to trochu proti srsti? Je možné uzdravit ty špatné vztahy i ve chvíli, když jsme si s danou osobou úplně nesedli, ale víme, že s ní potřebujeme ty dobré vztahy udržovat? Dokážeme změnit špatné vztahy v dobré?

Pokud chcete dosáhnout nějaké změny ve vztazích, musíte nejdřív změnit něco jiného. V tomhle případě existují hned dvě věci, které jsou ve vašich silách změnit a ovlivnit. Jak jsem již zmínil mnohokrát ve svém podcastu, každá změna by měla jít směrem zevnitř ven. Proto by tímto základem měla být změna myšlení, a to ideálně všech zúčastněných stran. Přeci co může být jednoduššího, než si s člověkem, se kterými si nerozumíte, chvíli sednout a vyjasnit si všechny vzájemné problémy a domněnky? Jak se říká hezky česky: Trochu vyčistit mezi sebou vzduch. Může to být první krok k tomu, abyste dosáhli té změny myšlení, a to ne jen u sebe. Pokud tohle nepomůže, tak v žádném případě není potřeba nic lámat přes koleno. Hned druhou věcí, co můžete ve špatných vztazích změnit, je změna osob, které jsou součástí vztahu. V pracovněprávním vztahu to může třeba znamenat, že půjdete za svým šéfem a řeknete mu zcela upřímně, že si s daným kolegou nerozumíte nebo že si nerozumíte s klientem, kterého máte na starosti. Popíšete zcela jednoduše, že jste se snažili o změnu, začít s tím nějak pracovat, ale nevidíte jiné východisko, než aby vás přeřadili na jiný projekt, oddělení nebo dali vašeho klienta někomu jinému, protože z dlouhodobého hlediska nemá tento špatný vztah smysl – jak pro vás, tak pro kolegy, klienta a ve výsledku i celou společnost.

Toto je samozřejmě až poslední varianta, ke které byste měli přistoupit. Určitě je fajn se nejdřív pokusit s tím nějak pracovat. Naštěstí máme v dnešní době spoustu příležitostí, jak se podobným situacím vyvarovat, a úspěšní lidé se naučili skládat své týmy tak, aby to mezi lidmi fungovalo. Ale o tom bych se chtěl pobavit zase příště. Dnes mi můžete napsat váš názor, ať už na e-mail, nebo u nás na webu improovio.cz. Prozraďte mi, jak dosahujete ve svém životě zdravých vztahů. V rámci tématu mě to upřímně zajímá.

Děkuji za vaše zprávy, a pokud vás mé podcasty baví, nezapomeňte si dát odběr ve vaší aplikaci nebo sdílet tuto epizodu s těmi lidmi ve vašem okolí, kterým by epizody mohly pomoct. Budu za to velmi vděčný. Pro dnešek vám už přeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder