Vzorec životní spokojenosti

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

„Lukáši, nevím, jak to děláte, ale vím, že to tak jistě vnímá více lidí, že se trefujete do reálných životů, až konkrétních aktuálních životních situací Vašich čtenářů. I dnes jste se tak trefil u mě. Dovolím si se s Vámi podělit o vlastní zkušenost, která koresponduje jednak s Vaším známým osobním příběhem, ale v podstatě i s celým principem, o kterém píšete. 
Dříve však, než se o zkušenost podělím, se Vám svěřím s jedním poznáním. Na základě toho, co jsem v životě doposud vypozoroval, mám svůj takový osobní vzorec štěstí, či životní spokojenosti, chcete-li. A vlastně zjišťuji, že funguje:

Vztah sám k sobě: Můžu-li si říci, že je 100% OK = mám 3 body.

Vztah ke všem lidem, ale i všemu živému: Můžu-li si říci, že je 100% OK = mám 2 body.

Vztah ke svému tělu: Můžu-li si říci, že je 100% OK = mám 1 bod.

Všímám si, jak lidé různě žijí své životy. Leckdo se stará o své zdraví a tělo, může být dokonce i se sebou v pohodě, ale nikoho a nic v okolí nemá rád. Jiný je miláčkem každého prostředí, kam jeho noha šlápne, ale o samotě se sebou nevydrží. Někdo je absolutně nespokojený se sebou, o ostatních smýšlí ve zlém a své tělo nechává chátrat. Všímám si, jak kombinace těchto vztahů u různých lidí působí na jejich štěstí či spokojenost, které v jejich očích vidím. A nejen to, vlastně to vnímám i na sobě. 

Vztah sám k sobě – myslím, že poměrně vřelý a láskyplný po dlouhodobém procesu.

Vztah ke všem lidem, ale i ke všemu živému – miluji své okolí, neb jsem sobec, mé okolí jsem já a mé okolí je mým zrcadlem. Zrcadlo se nezachová jinak, než že se usměje, když se já sám budu usmívat. 

Vztah ke svému tělu – jemný alkoholik v permanentní údržbě, silnější kuřák, občasný ‚hulič‘ trávy… Pohyb – do večerky, s pejsky, na zastávku tramvaje. Strava – nic, nebo šílenství. Pravidelnost spánku – anarchie.

Moje skóre je tedy: 3 + 2 + 0 = 5 bodů z 6. Tedy jsem skoro úplně šťastný a spokojený. A opravdu to tak je. Dokonce, i když mám poslední bod v nepořádku, neznamená to, že bych nebyl zdravý. Naopak 2 pilíře podporují a posilují kulhající třetí. Pokud se něco přehání, následky se však stejně dostavují.

Je až bizarní, jak při svém životním stylu jsem takto mohl více než 10 let fungovat. Do toho, sice až po delším čase, se začíná násobně dařit. Vztahy mám suprové úplně všude, úžasní sousedi, laskavé úřednice, jsem nejlepší strejda na světě, a dokonce mě začali brát rodiče takového, jaký jsem, na ulici na mě volají i přátelé Romové ‚Ježíši‘ nebo ‚Kriste‘. 🙂

Je to 4 dny zpět. Přehnal jsem to, udělalo se mi špatně. Byla to poslední tečka. Už delší dobu jsem na sobě pozoroval, že mě tento životní styl limituje. Chci mít v pořádku poslední bod. Udělal jsem si plán, totálně jsem překopal přístup a hlídám si pravidelnost v návycích, je jich víc, ale s každým jdu postupně. Například: U cigaret jsem si řekl, že to snížím na týden na méně než polovinu mého průměru a další týdny budu snižovat. Nejen že jsem si to řekl. Udělal jsem i opatření. Co cigareta, to čárka na papír, prostě musím vzít tužku do ruky. Co cigareta, to odměna za něco, co udělám pro sebe nebo pro druhé. Pravidlo nekouřit za chůze venku, naopak si užívat dechového cvičení při chůzi. Více pohybu atd. 

No, zatím to držím 4 dny. Vím, je to málo. Ale víte co? Cítím se daleko líp už teď, baví mě, že si pravidla dodržuju, a těším se na další zlepšení v tomto posledním bodu. Pak bude 100% tzv. kruh uzavřen, neb i ve zdravém těle zdravý duch (a stejně naopak), a tedy zpětná posila prvního i druhého pilíře díky spokojenému třetímu. Závěrem – sebepřijetí, o kterém píšete. To si myslím, že je právě ten první a hlavní pilíř za 3 body štěstí a spokojenosti. Také bych si přál, aby více bytostí tento nejsilnější pilíř mělo v pohodě především.“

Zprávu, kterou jsem právě teď citoval, jsem obdržel do své e-mailové chránky od čtenáře webu improovio.cz, Davida. Ten reagoval na můj podcast z předchozího týdne, kde jsem mluvil o sebepřijetí, a když jsem jeho e-mail četl během toho, co jsem připravoval podcasty na tento týden, tak jsem zrovna psal text o bohatství a myšlenkách Napoleona Hilla. Když jsem dopsal včerejší podcast a začetl se do zprávy od Davida, uvědomil jsem si, jak moc má jeho vzorec pro šťastný a spokojený život společného s takovou mou teorií, která zase mně pomáhá ke skutečnému životnímu bohatství.

Skutečné životní bohatství totiž nevnímám jen v podobě dostatku peněz a materiálních statků. Toto je pouze a jen jedna ze součástí bohatého života. Skutečně naplněný a bohatý život je pro mě mnohem víc. Je to trochu podobné jako vzorec, o kterém psal David ve své zprávě. Říkal jsem si, že by jeho přístup k životu mohl někoho z posluchačů tohoto podcastu inspirovat. Myslím si, že naprosto chápu, jak se nyní David cítí, když se rozhodl přestat s kouřením, a jakou radost prožívá, když vidí, že se mu daří tento zlozvyk omezovat a že se díky tomu začíná cítit lépe. Sám jsem stejné pocity kdysi prožíval a právě tyto pocity nám dodávají sílu pro vytrvalost. Důležité prostě bylo, že jsem se neměnil kvůli někomu jinému, ale především kvůli sobě, pro svůj dobrý pocit, protože jsem měl sám sebe rád a chtěl jsem se jednoduše cítit lépe. 

V minulém podcastu bylo v myšlenkách Napoleona Hilla řečeno, že velikost naší touhy rozhoduje o velikosti našeho bohatství. A proto když se zaměříme na ten správný zdroj naší touhy, který vychází z našeho nitra, dalo by se říct z naší vnitřní lásky, tak najednou objevujeme takřka nevyčerpatelný zdroj takové touhy, a tím získáváme i nevyčerpatelnou energii pro naši vytrvalost. Přemýšleli jste ale někdy, co je zdrojem zrovna té vaší touhy? Pokud ne, zkuste se nad tím příště zamyslet, možná sami najednou ucítíte ten rozdíl.

Snad jsem i dnešním podcastem někoho z vás inspiroval k životní změně a v další epizodě se můžete těšit na mnou již zmiňovanou teorii skutečně naplněného a bohatého života. Pokud projevíte podobnou chuť, jako David, podělit se zase o svoji zkušenost, pište na e-mail [email protected]. Jestli hledáte nějaký nástroj, který by vám pomáhal se životní změnou a dosahování toho skutečně naplněného a bohatého života, můžete vyzkoušet náš pracovní magazín Improovio, který je k dispozici na našem webu buď formou předplatného, nebo ve formě členských programů, kde pro naše členy máme ještě další benefity. V aktuálním vydání magazínu Improovio se věnujeme sebepoznání. Téma připravovaného vydání, které vychází už 1. září, vám odkryji už zítra.

Přeji vám všem úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder