Co nám brání začít budovat nový a lepší život?

Kde poslouchat náš podcast?

Spotify
iTunes

Je to asi tři týdny, kdy jsem v jedné z epizod tohoto podcastu vyzval posluchače, aby se se mnou podělili o svůj názor a pohled na vlastní ego. K této výzvě mě inspiroval nedávný webinář se členy programu Improovio, kde jsme vlastně zjistili, že každý z nás vidí ego naprosto jinak. I přesto, že jsme se rozcházeli už v samotné definici tohoto slova, tak jsme se byli schopni během následujících diskuze vzájemně obohatit a předat si nějaké zkušenosti, jak každý z nás se svým egem pracujeme nebo jak jej vnímáme. 

V Ý Z V A

Na mou výzvu z nedávného podcastu jsem do své e-mailové schránky přijal spousty zpráv a prakticky všechny tyto zprávy mi znovu potvrdily, že každý vidíme ego úplně jinak. A je to zcela logické, protože každý z nás jsme unikátní bytost, která si prošla svým vlastním vývojem, a na naší osobnosti, duši i identitě zanechal každému z nás čas naprosto jiné rány. Dnes bych se s vámi rád podělil o zprávu jedné posluchačky, která mě ze všech zpráv zaujala nejvíce. Zpráva je docela osobní, tak raději nebudu posluchačku jmenovat a přejdu rovnou k citaci jejího e-mailu:

Rozhodla jsem se překonat samu sebe a napsat Vám, na základě vaší výzvy v podcastu o stavech, kdy přicházíme o sebehodnotu. Jsem dlouhodobou fanynkou Vašich podcastů a nevím, jak to děláte, ale dokážete vždy téma podcastu sladit s mými aktuálními otázkami/problémy/pochybnostmi.
Byly to Vaše podcasty a příběhy ze života nejen Vás, ale i Vašich známých, které mi loni daly kuráž opustit práci, která mě dlouhodobě ubíjela, a odstěhovat se do zahraničí. Stejně tak, jako to byly Vaše podcasty, které mě namotivovaly rozvíjet se ve finanční gramotnosti a investicích. A teď jste se mi dostal pod kůži s mými aktuálními pochybnostmi, kdy se cítím, jako bych se nedokázala hnout z místa a točila se v kruhu vlastního ega. Poslední měsíce jsem si prošla několika zkouškami, kdy se mi život obracel vzhůru nohama, aniž bych doopravdy chtěla. A tak, o pár měsíců později (dnes), i přes veškeré snahy vidět tyto zkoušky jako pozitivní a posuvné body k lepšímu životu, jsem zůstala ve fázi žití v minulosti, utápění se v křivdách a hraní roli oběti. Cítím se unavená a bez energie, a to vše je doprovází předsudky, výčitky, obavy…
Chybu rozhodně dělám v tom, že nechávám svoje ego vyhrávat nad vším ostatním. Ego se mi dokázalo tak vpít pod kůži, že mi momentálně víc bere, než dává. Jak tedy vidím svoje ego? Souhlasím s Vámi, že potlačit ego není řešení, a je mnohem příjemnější najít tu rovnováhu a využít vlastní ego i k vlastnímu, pozitivnímu růstu.
Při zamyšlení jsem však zjistila, že ego je pro mě, bohužel, symbolem dokonalosti, organizovanosti a perfekcionismu. Nesmím selhat a nesmím ukázat své slabiny. Je to neustálý boj sama sebe s prestiží a uznáním od ostatních. Sama pak často k novým lidem mívám předsudky a unáhlené názory. Pokud selžu či se spletu, vyskočí ty výše zmíněné pochybnosti, obavy. Díky Vašemu podcastu jsem si uvědomila, že takhle to dál nejde a budu muset věci změnit. I proto jsem si dnes sepsala list všech náročných událostí poslední doby; co se stalo, jak jsem reagovala a kam mě to posunulo. Vidím to jako jedinou možnost dostat se z kruhu oběti a začít opět budovat svůj život pomocí zdravého ega, kterým vnímám mě a můj život TADY A TEĎ. Na závěr bych Vám ráda poděkovala, děláte skvělou práci a jste pro mě každodenní inspirací
.“

Nejprve bych rád poděkoval nejen mé posluchačce za její upřímnost a otevřenost. Díky samozřejmě patří i vám všem, kdo se mi svěřuje ve svých zprávách podobným způsobem. Věřte, prosím, že pocity, které prožívám, když mi píšete, že vás myšlenky z mých podcastů někam posouvají, jsou pro mě stále tou největší odměnou a je to vždy něco, co dává mé práci velký smysl. Vaše zpětná vazba je mi velkou inspirací a věřte, prosím, že si velmi vážím důvěry, již mi podobnými zprávami svěřujete.

V závěru citovaného e-mailu zazněla jedna důležitá věta a tu bych si dovolil zopakovat: „Vidím to jako jedinou možnost dostat se z kruhu oběti a začít opět budovat svůj život pomocí zdravého ega…“ Možná že někomu z vás na této větě nepřijde nic zajímavého, ale já v ní vidím silnou myšlenku a možná i řešení pro mnoho dalších posluchačů, jež mi psali podobné zprávy a svěřovali se mi o svém egu. 

Dostat se z kruhu oběti – uzdravit své ego -, začít budovat svůj nový život. Myslím, že v této větě zazněl přesný postup, který vede k tomu, abychom vůbec byli schopni stát se tvůrcem svého života a nebýt jeho obětí. Když se nad tím totiž zamyslím, tak skoro každý z nás má nějaký svůj příběh oběti. Žijeme v minulosti a utápíme se v křivdách, které na nás napáchalo naše okolí a prostředí, ve kterém jsme vyrůstali. Tyto křivdy ublížily nám i našemu egu, a to se tak mnohdy po zbytek života snaží zase svému okolí ukázat, že jsme si to nezasloužili a že křivda, která na nás byla spáchána, byla nespravedlivá. Jako by se naše ego snažilo dovolat se spravedlnosti a dokázat svému okolí i nám samotným, že jsme dost dobří. Pro koho si ale myslíte, že je ta rána z minulosti bolestivější? Pro toho, kdo ji udeřil, nebo pro toho, kdo ji schytal? Ten, kdo nám nějakou tu ránu v životě uštědřil, už o ni možná ani po pěti minutách nevěděl, ale jizva, kterou rána způsobila, může být živá i celý náš život. A proto mě napadá jednoduchá otázka:

  • Jak?
  • Jak se vymanit z kruhu oběti?
  • Jak uzdravit své ego?
  • Jak začít budovat svůj život?

Těmto otázkám bych se rád věnoval zase zítra v dalším pravidelném podcastu. Takže vy, co posloucháte mé podcasty každý den, můžete zatím nad těmito otázkami přemýšlet. To samé ale mohou udělat ti z vás, kdo poslouchají podcasty zpětně po více epizodách. Jak přestat být obětí a uzdravit své ego? Samozřejmě budu rád když, se o své zkušenosti podělíte opět do mého e-mailu [email protected]. Předem děkuji za všechny zprávy a jako vždy i dnes vám přeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder